Power For All

Zrejme od Bosche pochazi koncept Power For All (18V) - tedy sdileni baterii a nabijecek pro aku naradi. To je myslenka velmi chvalihodna, protoze nabijecek a baterii uz ma clovek plny pracovni stul, jak si kazdy vyrobce dela svoje. Pro vyrobce to je vetisnou vyhodny "vendor lock" i kdyz existuji treti strany, ktere delaji ruzne redukce. Bohuzel dokud se naradi z PowerFolAll nezacnete trochu venovat je tezke pochopit zaludnosti tohoto konceptu, resp. jeho implementace.

27.06.2024 11:22 @ arboristika

Bosch ProPruner

Na stránkách Bosch shopu sice můžete napsat recenzi, ale ani dvakrát odeslaná recenze se tam nezobrazila. Přihlášení přes Bosch SingleKey ID z nějakého důvodu na tento portal nefunguje.. takže tedy: Stříhám velké množství stromů, rozhodl jsem se tedy vyzkoušet el. nůžky ProPuner, abych omezil zátěž zápěstí při střihaní mechanickými nůžkami. 

18.05.2024 19:02 @ arboristika

HQ T536LiXP vs T540iXPG

Po 8mi letech sluzby jsem se rozhodl nahradit jako primarni nastroj pro rozebirani stromu pilu Husqvarna T536LiXP (dnes stale prodavana v podstate jako T535i XP - ma jen jinou retezku a tedy roztec retezu), za T540i XP(G). To G byl trochu omyl, protoze byla v akci a tak jsem ji vzal, G znamena vyhrivana rukojet, ale take o 100g tezsi pila. Porovnani baleni stare a nove pily je jasne levne - nekdo tomu muze rika enviromental friendly, ale proste je ta krabice podstatne levnejsi, mozna se jich i vic nasklada pri preprave. Nic proti, snad jen ze preprava je na ni tak nejak driv videt. Moje pila ma napsano Made in Sweden, presto prvni dojem nic moc - hrany plastu ostre, ale hlavne jsem do pily nacpal baterku... a nesla ven.

24.02.2024 22:02 @ arboristika

ZX Spectrum pozustalost

Nazev je trochu zavadejici. Nebude to primo o ZXS ale o Didaktiku. Pred mnoha lety jsem vytvoril svoji ZXS pozůstalost. Ma jednu vadu - kdyz by si ji nekdo chtel vyzkouset, bude ho stat hodne usili z toho neco vyzkouset. Stejne jako mne - v podstate tak, jak to je vyexportovane pres EIM (Export Import Manager) je to nepouzitelne.

31.12.2023 20:36 @ speccy

Vzrostlé stromy vzácností?

Předchozí roky byly varováním - běžně usychající břízi nastojato nám sdělovali - máme problém. Bříza jako mělce kořenící a rychle rostoucí náletová dřevina, která roste u nás prakticky všude, je první indikátor nedostatku vody, špatného stanoviště nebo "přehuštěné výsadby".

25.09.2023 10:46 @ arboristika

Zrušme je...

Součastná celospolečenská diskuse o nevhodnosti pomlázky a Velikonoc vůbec mne donutila se zamyslet, zda svátky jako velikonoce a vánoce opravdu ještě potřebujeme. A došel jsem k závěru, že ne. Jejich význam totiž člověk pochopí až když si v obydlí vypne topení, elektriku a přestane chodit do *marketu, kde je možné si 12 měsíců v roce koupit jahody. K takové situaci ale v dnešní době už nemůže v žádném případě dojít. Nebo že by ano?

10.04.2023 16:18 @ czech

Boot disk for both BIOS and UEFI mode

For many years I was trying to avoid UEFI and used the legacy BIOS boot mode. I consider the BIOS boot mode more stright forward and simpler to use, also I do not need the features of UEFI.  Nevertheless, years are passing and my debian based rescue-disk that was partitioned with MBR with only a legacy BIOS boot support was not helpful with some new systems. For that reason I was looking for a way to "enhance" it with the EFI boot support. After all it was easy, at least to some degree.

09.03.2023 13:12 @ linux

Troják nese trojnásob

Na jednom větším statku měl hospodář takový zvyk, že sázel stromy (zvláště ořešáky) zřejmě schválně jako trojáky. Nevím zda to má opravdu nějaký hospodářský smysl. Životnost takového stromu je ale od takového okamžiku značně zkrácena, protože vytváří tlakové větvení v podstatě hned u země... a to se přesně stalo. Strom se roztrhl "až do země".

29.01.2023 18:53 @ arboristika

Jaro zima jaro zima

Je to tak nějak zvykem letošní zimy, že jeden den začínáte práci na jaře a druhý den doděláváte v zimě. Těch slunečných je ale opravdu po čertech málo a navíc jsou tak krátké. Jeden javor klen, který vší silou držel svah, uvidíme jestli beton vydrží aspoň tak dlouho jako tento javor.

29.01.2023 17:50 @ arboristika

Elektrolytická smrt

To máte takhle doma kdysi pekelně drahý 26" IPS monitor LG Flatron W2600HP - LG W2600HP-BF - proti CRT jen víc místa. A on už po 13 letech každodenního používání začne vykazovat chování hodné budoucího elektroodpadu - nezapíná se, nedetekuje signál, samovolně se vypíná. Protože situace vyžaduje okamžité řešení koupíte monitor nový - však je to levné a do dvou dnů je tu nová obrazovka. Ovšem co s tou starou?

28.08.2022 12:49 @ hardware

Praní desek

V minulých týdnech se mi povedlo zakoupit soubor zajímavějších gramodesek (40+) za ještě zajímavější cenu (prostě to někdo víceméně vyhazoval). Bohužel asi nějakou dobu ležely na nepříliš optimálním místě (půda, sklep), takže mají poněkud zatuchlé obaly a někde do nich napadal prach a bohužel i omítka, takže pár kusů jsem vyřadil. Přemýšlel jsem co se "zbytkem" a brzy jsem zjistil, že nejsem první kdo přemýšlí jak desky vyčistit a že "praní LP" je přidružený obchod odvětví výroby gramodesek. Protože se této činnosti nehodlám věnovat po zbytek života, zakoupil jsem obyčejnou ruční pračku LP (knosti disco antistat) a jal se čistit desky...

21.12.2021 17:21 @ hardware

Podzimní...

Letos je krásný a za poslední roky neobvykle dlouhý podzim, během kterého se všechny stromy a keře stihly zbarvit všemi barvami. Přírodu pak doplňují i barevné západy slunce. To že je opravdu letošní jaro pozvolné, léto mírné a podzim dlouhý dokládají i teplotní grafy za posledních 5 let:

09.11.2021 20:10 @ arboristika

Jedno malé jihočeské

V mladí jsem léto trávíval v jednom malém jihočeském městečku. Bylo to ospalé lázeňské městečko s pár tisící obyvateli, kde čas plynul pomalu a lidské životy měli tempo kapra. Místní, stejně tak jako přespolní, používali jako hlavní dopravní prostředek kolo, na kterém zvládali uspokojovat většinu svých potřeb, protože placatá krajina k tomu přímo vybízí. Byly to staré hajtry, často bez přehazovačky. Lidé na nich pomalu šlapali i za deště, na řidítkách pověšená taška se klimbala ze strany na stranu, v jedné ruce deštník... zdejší malebné náměstí oplývalo různorodými krámky - bylo tam železářství, elektro, prodej gramodesek, obuv, hračkárna, papírnictví, lékárna, samozřejmě nechyběla cukrárna, prodejna potravin, hotel, kino, divadlo, dvě na tu dobu luxusní restaurace a.. tuzex. Zapomenout nesmím ani na městskou věž s vyhlídkou. Rád jsem chodil od výlohy k výloze, od krámku ke krámku, nasával vůně nového zboží, procházel železářství, s hromadou serepetiček, nebo okukoval gramo desky a kazety na které jsem stejně neměl. Na předměstí byla kasárna, holič, pekárna a hospoda U báby, kam jsme chodili dědovi pro pivo do džbánu. Zmrzlinu prodávali na pár místech ve městě. Zdejší pytlíkové mléko mělo jinou chuť než naše, čerstvé pečivo pro které nám děda chodil každé ráno nemělo chybu, Pribináček byla vzácná lahůdka. Vrcholem pak byly zákusky z Malého cukrárny, které do dnes hledáme a nenacházíme a chrakteristické marcipánové figurky. Po celém centru voněl pivovar, který je součástí městských hradeb. Chodívali jsme tam na exkurze.

14.08.2021 15:53 @ vsehochut

Fixing the APC Back-UPS CS 650EI random beeps

For several month the UPS randomly beeped - usually those were two short beeps several times in a row. It was not easy to find what was going on as I am not sitting right beside the UPS, but during silent nights the beeps were heard clearly. Once working on the server I was lucky to see this happened and during that time the red battery warning light comes on. I've bought a new battery in a good fate this will fix the annoying beeps. Well those were wasted money as the reason is - again -  the bad capacitor.

14.02.2021 13:13 @ hardware

Vybíráme lyžáky

Již několik let odkládám koupi nových lyžáků. Důvod je jednoduchý, vybrat lyžák ve kterém pak nebudete trpět a nebudete si nadávat, že v botách za desítku jste si akorát zničili kotníky není legrace. I díky tomu se rozšířilo "řemeslo" bootfitterů a výrobci uvedli do běžnější praxe techniky používané pouze pro závodní boty - tedy technologie pro termickou případně mechanickou úpravu skeletu a samozřejmě i botičky. Jenže ten základní tvar, vám žádný bootfit neudělá, ten musíte vybrat správně. Ale jak....

13.12.2020 21:52 @ czech

Kolik jsem precetl knih

za poslednich 5 let? Jsou jich stovky. Z toho 102x Pribehy z mechu a kapraci, 87x Pejsek a kocicka, 64x 12 ukolu pro Asterixe, 49x Dasenka,  36x ruzna Tintinova dobrodruzstvi, 24x Rumcajs (+Cipisek), 15x Motyl emanuel, 12x Jak si postavit auto, 2x Neznalek, 1x Karkulin, 1x Harry Potter a kamen mudrcu (to uz jsem se fakt zapotil). A pak ze nectu kvalitni literaturu...

24.08.2020 09:12 @ vsehochut

Atom L vs. Cubot KKM

Let's see how Cubot King Kong Mini stands here. Unihertz Atom L is much better device in every direction, except one - size and weight (224->122g). They have the same diagonal display size but KKM has lower screen resolution, KKM display is bit higher and narrower, but this small difference makes the Atom L to have comfortable onscreen keyboard. Otherwise KKM is having older android 9, no fingerprint, something like 2 rear cameras (only one is used) but worse 13MP pictures, slower camera, worse LED, the holes for the strap are at left upper corner - a bad idea as strap hangs over the display, no NFC, half the cores and slower, half the RAM, only 32GB of flash (but SD card support), oldschool sim slots under screws, not a water tight USB-C (has a plug), no headphone jack, no extra button, half the battery capacity (actually 4300->1700, but is replaceable after removal of screws) , no extra sensors and tools, GPS only, single colour notification LED, adaptive brightness is useless on latest update, quite bad loudspeaker and miserable ringtones, less frequencies.. etc. etc.

19.08.2020 18:18 @ english

Atom (X)L

K puvodnimu Unihertz Atom mam dve vyhrady - 1. odpadavajici guma, zrejme z duvodu technologicke chyby pri vulkanizaci, ktera zrejme zpusobila i to, ze funguje velice spatne mikrofon, 2. android je naprosto nevhodny pro telefon s takto malym displejem - ovladaci prvky jsou mrnave protoze obrazovka je plna grafickeho balastu (typicky SMS, kde je hromada nesmyslnych obrazku a bublin). Rozhodl jsem se proto podporit Unihertz jeste jednou a zkusit Atom L.

23.07.2020 10:31 @ czech

Plagiat Silky od Hechtu

Hecht začal prodávat pilku 900813, která je na prvni pohled velmi podobná známým a kvalitním japonským pilkám Silky Zubat. Cena pilky od Hechtu je 219Kc a to včetně pouzdra, které je také v podstatě kopií pouzdra Silky Zubat 330. Stejnou pilku Silky Zubat 330 ovšem pořídíte za desetinásobnou cenu. V čem je tedy rozdíl?

24.04.2020 17:57 @ arboristika

Hon na čarodějníky

V poslední době mi nedá spát téma novodobého honu na čarodějníky a to čarodějníky, kteří se jakkoli otřou o ženské (i slovně). Zřejmě proto, že toto téma vyvolává konflikty v základech mužsko-ženského principu tohoto světa, který existuje po milióny let (neříká se tomu jin-jang?) a já konflikty nemám rád.

18.09.2019 01:33 @ czech

V síti zlého obra

Dokumentární film "V síti", kterým jsme teď marketingově masírováni a který údajně odkrývá hrůzné společenské téma o zneužívání dětí přes internet, je druhý počin, který mě v této oblasti znechutil svou jednostranností.

12.06.2019 22:18 @ vsehochut

Proč potřebujeme i nemocné stromy

Většina stromů vyskytujících se v blízkosti lidských sídel, je v případě, že vznikne podezření na to že strom je nemocný, či nebezpečný, kácena. Málokdo si uvědomuje, že i starý a odumírajíící a zdánlivě nevzhledný strom je důležitou součástí ekosystému. Jejich význam je o to větší, že v posledních letech pozorujeme úbytek hmyzu, bez něhož se zhoršuje opilování, není ptáků, bez ptáků.... atd.

22.05.2019 12:48 @ arboristika

Finding a file the bad sector belongs to

If you start to have those unpleasant errors from ata kernel driver you may consider finding out what is wrong. Here is a brief howto find where the bad sector is used. Beware that most disks today have 4096B sectors while they report 512 sector number.

07.05.2019 15:27 @ linux

VW Multivan T5 - větší než čekáte

...aspoň zvenku. Přesto, že jsem několika jel než jsem jeden pořídil jako náhradu dosluhujícího Subaru Libero, mne velikost na známých místech "nepotěšila", to auto je oproti Liberu tank. Více než dvojnásobná hmotnost, přední sklo které nemáte šanci ze zěmě celé oškrabat od sněhu, obrovské výklopné dveře, jejichž zavření vyžaduje abyste se na ně málem pověsili, sedadla... ne to nejsou sedadla, to jsou křesla, kdy jedno sedadlo sotva unesete, trojsedadlo sami nevyndáte. Poloosy jsou dvakrát tak tlusté jak na Liberu, stěny jsou široké, pedály dlouhé... všechno je proste jak nafouklé a výsledek je, že v autě je 7 míst, místo 6 a použitelné prostoru jen o málo více než v Liberu, za cenu toho, že do auta nastupuje jak do náklaďáku, dostat se k pasažéru v sedačce vyžaduje výstup do vozu, což všechno stojí čas, zvlášť při denní rutině. Do Libera prostě naskočíte rovnou za volant, všechny pasažéry obsloužíte ze země šoupačkami a hlavně na dveře od Libera dosáhnou a dokáží je ovládat i malé děti... mimochodem ty eletrické šoupačky Multivanu jsou pro ně nutnost, ale jsou oproti ručnímu ovládání zoufale pomalé.

06.01.2019 16:29 @ czech

Unihertz Atom - menší než čekáte

Malé telefony nejsou v módě, vejde se tam málo reklamy a používat telefon jen k telefonování už není in. Je potřeba do "telefonu" neustále koukat a šmrdlat po něm prsty. Výsledek je ten jehož jsem byl svědkem před vánoci - mombie nakráčející pod auto - slečna měla jistě postaráno o pěkné svátky ve špitále a mladík za voltem golfu o opletačky za sraženého chodce. Zpět k Atomu. Když dostanete telefon do ruky je opravdu menší než člověk čeká na základě fotek a videí. Zvlášť display je opravdu titěrní - pro Android. Přesto se dá aspoň trochu uzpůsobit, aby se dal používat jako telefon, jako smartelefon jen opravdu pro něco.

06.01.2019 15:17 @ hardware

Gemini PDA - the lost treasure of communicators

Gemini PDA is an indiegogo child - the device was brought to life by the faith of enthusiasts, that believed in the need of a keyboard device in touch age. I used to use a HP Jornada 720 for many years and this was excellent device. It had a slightly larger form factor, but real full 6 row keyboard, colour touch screen, CF and PCMCIA slots with many expansions... you can read my reviews about it and also the Psion 5mx one. And now the Gemini PDA.

28.10.2018 17:13 @ hardware

Mobilni pozlatko

Po 7 letech se zacina u Samsung Xcover 271 objevovat atritida. Nejhure je na tom zamykaci tlacitko, ktere vypovida poslusnost, vypadava druhe nejpouzivanejsi tlaticko svitilny, opotrebovanim trpi i stredovy smerovy prvek, ktery je kdoviproc z pochromovaneho cehosi. Presto telefon vydrzi na jedno nabiti tyden, ma GPS i s mapami a navigaci, telefonuje, posila zpravy, ma i nouzovy webovy prohlizec a email klienta, Java ME s jiz ponekud omezenymi ale stale dostupnymi aplikacemi, 2Mpx fotak, ktery foti lepe nez kdejaky zazrak, ma poutko, vymenitelnou baterku (kterou jsem nemenil za celych 7 let), hlasity odposlech, radio... vydrzel nespocet padu, kazdou chvili je cely opoceny, obaleny pilinami apod. Zadny jiny tlacitkovy telefon po nem jiz nemel podobnou vybavu (dalsi generace Xcover nemely GPS) a pak se preslo na dotykove smartphony.

21.09.2018 10:56 @ hardware

Lykohub jasanovy

Dokumentace letosniho naletu lykohuba jasanoveho do jasanovych lapaku.

25.05.2018 15:40 @ arboristika

D-Link DCS-2670L

Po letech zase jedna kamera a kam se nam posunuly technologie IP kamer. Rozhodne se rozsiril sortiment, a klesla cena. Tato kamera je zajimava tim, ze ma pomerne velke rozliseni 1920 x 1080 a 180st zorny uhel. Mensi rozliseni kamer jsou totiz obvykle celkem problem - takove VGA 640x480 je k rozpoznani cehokoli zcela nepouzitelne. Ma IR prisvit, venkovni provedeni a motion detection. Tolik papir.

25.05.2018 14:15 @ hardware

Od debianu 7 k 8

Jiz nekolik mesicu aktualizuji nejruznejsi instalace neobycejne dlouho podporovane verze Debianu 7 wheezy na 8 jessie. Nemam rad systemd, ale Devuan ani jine varianty bez systemd nevykazuji velkou hybnost a tak nic jineho nezbyva. Vetsina aktualizaci jednoucelovych serveru sla dobre. Dnes jsem ale narazil...

27.03.2018 22:37 @ linux

How I learned LVM again

I migrated a server with primary BackupPC role to a new HW. Moving the HDD was quite simple - to minimize the downtime time I just moved the HDD to a new HW where two new drives for RAID1 were waiting to take over the data. The fun part begins when I decided to copy the BackuPC data to a new RAID1 partition. I used LVM on the old one, but I do not like another layer of the disk management because they do overlap in the functionality (LVM can do to mirroring nowadays too). The first idea was to get rid of LVM a move the data to robust mdraid only.

03.02.2018 23:12 @ linux

Hřebíky ve stromě po 30 letech

Co myslíte, jde přeříznout hřebík motorovou/řetězovou pilou? A co se při tom děje? Odpověď máte na následujících obrázcích:

28.01.2018 10:10 @ arboristika

Skijeschkinismus

Poté co se symbolicky večer uzavřou brány Ještědu pro návštěvníky sjezdového areálu, začnou se na svazích objevovat divné bludičky pomalu se pohybující směrem vzhůru a občas rychle dolů. Ne, nejedná se o rolby, upravující novou sněhovou nadílku ale skijeschkinisty. Jsou to podivní tvorové s tuleními pásy, kteří využívají opuštěného temného ještědského hřebenu a funíce po kopcích hledají svou cestu sněhem vzhůru, aby v zápětí bylo vidět jejich světlo jak se vlní mezi stromy padajíc zpět k úpatí kopce. Proč to dělají je těžko říci. Někdy je to asi výhled na město pod Ještědem, který většina jeho obyvatel nezná..

18.01.2018 13:13 @ czech

HW chyba c.1/2018

A to je trest za to, ze procesory zacaly v roce 1995 vykonavat kod jeste predtim nez se vyhodnoti pominka urcujici, ktera vetev kodu se ma vykonavat v honbe za vyssim vykonem:
https://www.root.cz/clanky/procesory-intel-maji-vaznou-hardwarovou-chybu-zaplata-vyrazne-snizuje-vykon/
https://spectreattack.com/
Ja uz jsem tomu tehdy moc neveril...

04.01.2018 13:49 @ linkdump

Booting with GRUB2 from GPT

As the drives are growing the Master Boot Record becomes a limitations to the disk partitioning as it can only address drives up to 2TB with 512B sector size (there are sometimes drives with 4kB sectors that could be larger). For that reason a new partitioning table was introduced - GUID Partition Table approximately at the same time also (U)EFI shown, but GPT could be used without the balast of UEFI. Anchor.com has a very good article explaining the difference between MBR and GPT together with GRUB.

28.10.2017 11:40 @ linux

Analogový zvuk

Dnes se po několika letech velmi velmi vlažného úsilí završila moje snaha sestavit analogový zvukový generátor - rozuměj gramofón-zesilovač-bedny. Jedná se o low-low cost HiFi řešení, tzv. sběrem bazarových součástí. Kdysi před lety, za dob studentských, jsem měl možnost přičichnout k oboru aktustika a "audiofilským" záležitostem. Akustika mi tehdy přišla jako jeden z nejpohodovějších oborů lidské činnosti. Snad všichni lidé, kteří se kolem akustiky motali, pracovali v naprostém klidu, protože ono to s akustikou ani jinak nejde a hlavně ti lidé znali cenu "ticha".

19.10.2017 10:51 @ hardware

Levá a pravá ruka EU

Zřejmě i laická veřejnost si je vědoma problému s přemnožením černé zvěře, především divokých prasat. Tento problém se v ČR naplno projevil letos v létě objevením ložiska afrického prasat moru ve zlínském kraji. Ani tři měsíce po odhalení nejsou karanténí zóna a mimořádná opatření odvolány. Problém není snad v tom, že by africký mor mohl vybít divoká prasata, protože jako všude i zde existují jedinci, který přežijí, ale v nebezpečí přenosu na chovy prasat domácích, které by mohlo vést k totální likvidaci chovů a vymizení vepřového z trhu, se všemi důsledky, které z toho plynou.

07.10.2017 09:59 @ vsehochut

Husqvarna 536LiRx - tiché křovinořezání

Bohužel mne během hlavní části sezóny opustil dlouholetý společník křovinořez Jonsered BC2236 alias Husqvarna 535Rx na plynatost gufer. Vzhledem k vytíženosti servisů v tomto období, budu rád pokud jeho oprava bude do konce sezóny. Musel jsem tedy neplánovaně (neb jsem to plánoval až napřesrok) doplnit HQ T536Li XP o akumulátorový křovinořez.

18.06.2017 22:49 @ arboristika

Another Brick In The Wall

Tak nejak se mi dnes dostalo do "poslechove rady" i album Pink Floyd The Wall. Pri poslechu skladby Another Brick In The Wall, mne ponekud zamrazilo - album je z roku 1979 a vubec nic se nezmenilo. Tedy prostredky ano, ale princip ne.

02.04.2017 21:39 @ vsehochut

Jasan v drátech

Téměř se mi chce napsat, že stromy vedle lidí jsou vždy jen rostoucí problém. Nejtěžší na tom je, že strom byl na svém místě mnohdy dříve než lidé, ti ho ovšem pak obestaví svými stavbami a pak se diví, že strom roste, padá z něho listí, semena, uschlé větve, stíní a bere vláhu krásnému anglickému trávníku.

31.03.2017 19:28 @ arboristika

Psion 5mx

Spise ze zvedavosti nez pro nejaky uzitek jsem nedavno v bazaru koupil Psion 5mx. Byl jsem zvedav kolik je pravdy na jedinecnosti designu a klavesnice Psionu 5. Musim rict, ze designove je to jiste velmi zajimavy pocin vyvojarskeho tymu Psionu, celkove jsem ale spise zklaman.

27.12.2016 17:25 @ hardware

Teorie státu dle ll

Říká se že s věkem přichází moudrost. Nevím zda to přímo nazvat moudrostí, ale jisté zkušenosti (špatné) a hloubavost nad chodem věcí snad ano. Snažím se tedy pro sebe fomulovat jakousi obecnou definici státu, rep. vysvětlení jeho fungování tak, aby to bylo maximálně srozumitelné. Upozorňuji že nemám humanistické vzdělání a tak moje terminologie může být nepřesná.

16.11.2016 21:49 @ czech

Husqvarna T536 Li XP

Můj předchozí nástroj GTM GTC36 byl z kategorie levnějších. Přesto mi sloužil 4 roky a bude sloužit dál, jen hlavní část doufám převezme HQ. Je to nástroj řádově dražší. Jaké jsou výhody a nevýhody?

27.10.2016 09:36 @ arboristika

Sockholm... Stockholm

Nejdříve je třeba říci, že jsem čekal větší Sibiř - rozuměj tmu a zimu. Zatím je ve Stockholmu jen pokročilejší podzim a stmívá se o půl hodiny dřív.. žádná tragedie, i když stmívání o půl hodiny později by bylo teda lepší. Teplota plusminus stejná, nicméně byl jsem ujištěn, že počasí se může změnit velmi rychle a že je jen neobvykle teplo. Je to země přímořská, i když moře mají jen takové to menší Baltské, ale zase ho mají až do města. Upřímně to moře ani moc nepřipomíná, minimálně to v tomto ročním období jako moře ani nesmrdí. Podnebí je hodně ovlivňováno golfským proudem, takže je teplejší než jinde ve stejné zeměpisné šířce, a pak pohořím na hranicích s Norskem, které způsobují že Švédsko je ve srážkovém stínu.

18.10.2016 21:40 @ czech

Bosch Indego Connect

After many years of lawn mowing with hand mowers at the moment I "have to buy a new mower" I've considered paying bit more and buy a robotic mower. There are many on the market now, thou only few real leaders (mostly Husqvarna). Bosch is a newcomer to this market and seems to have significantly lower priced entry level product. I decided to give it a try as Bosch is my favorit company in tooling, they have excelent servis and as I worked for some time in Bosch product developement I know they really work hard and precise to make their products perfect. None the least I wanted to offer this to my customers, so I have to learn how this product behaves.

26.09.2016 20:12 @ english

Syncing B2710 with syncevolution

I wanted to synchronize my Samsung Xcovex 271 (B2710) with Linux PC to have a backup. This phone only allows to use terrible Samsung Kies or SyncML via internet. Running Samsung Kies was not an option here.This requires me to run my own SyncML server.

15.09.2016 15:49 @ linux

STM32 interrupt priorities confusion

...also called NVIC and SCB story. The NVIC (nested vector interrupt controler) is modified in STM32 compared to ARM and includes the EXTI controller for "external" interrupts - enhancement to allow interrupts from GPIOs etc. This is described in most important document called "Referrence Manual". However such important thing like setting of NVIC itself and SCB (system control block) is for some reason in separate document called "Programming Manual". This would not be that bad, if the Programming Manual is not somewhat weak regarding interrupt priorities setup.

17.08.2016 15:49 @ hardware

OCZ Vector 180 SSD

A lot of time passed since I bought Intel X25-M SSD. From that time it server me great. After more than five years there is 1 realocated sector, wearout level is second time on 98% (got fixed by FW update to 100%) it has a runtime of almost 2 years. The question is obvious - why to change it? It has "only" Sata 3.0 Gb/s and 80GB got somewhat tight place. Why did I choose the OCZ Vector 180 and not e.g. Samsung 850 Pro? Well I think Samsung is over marketed (10y warranty for SSD? Really? What for?), maybe I like more Japan (well OCZ is not Japan) than Korea. OCZ seems a less feature and less error prone product, OCZ SSD GURU utility supports Linux.. this is it. :)

26.07.2016 21:06 @ hardware

Playing with FreeBSD

Linux world is taking a direction that is getting somewhat away from my aim. It is getting too complicated and with every wall (=problem that I am not able to find explanation) I hit I am thinking of what am I going to use next. You know - here is a lowlevel, every level of complexity above it is prone to errors. This is my diary of trying the FreeBSD from POV of long time Linux admin. I do not expect everything to be perfect, but I'd like to document the good, the bad and the ugly. I have a number of desktops and even higher number of servers on Linux, this is not that I am going to switch all that now. But I want to see if there is a way to use BSD.

17.07.2016 10:57 @ linux

WLtoys Vortex A979

Originaly we got a Nikko Vaporizr Nano car. This car is a fun to drive with its slip driving and ability to drive in the watter, but its construction is simply terrible - hardplastic (inclu. wheels), no spare parts, on/off remote, direct transmission of motor to wheels - it got broken within 3 month. For the same price of big Vaporizr you can have a WLtoys Vortex A979 or similar, that is a real RC. Here is a list of services we had to do on this otherwise very good first time car.

02.04.2016 11:34 @ english

Pily, řetězy a lišty

Bylo by naivní, myslet si, že si člověk koupí ruční motorovou řetězovou pilu a k ní libovolnou lištu a nějaký řetěz. Jednak jsou různé kategorie podle určení, druhak se výrobci snaží být kompatibilní jen sami se sebou. Jako vždy to má háčky.

30.03.2016 22:46 @ arboristika

Cleaning DMRAID metadata

I've got a disk, I partitioned it put into computer with Linux. No problems found until I enabled RAID autodetection. Then weird things start to happen - e.g. systemd was not able to boot the system and dropped to rescue shell even thou this was not a system disk, there were strange errors.

25.02.2016 16:20 @ linux

Why I do not like systemd

I have overall unsupported setup in Fedora. I do have RAID and I am booting of it, I have i686 architecture and I want to use syslog and I do hibernate and want instant networking. This all is now unsupported on Fedora. How I found it?

22.02.2016 20:25 @ linux

Texas Instrument Notes

I do not like TI that much - their product portfolio is not easy to understand. Their website is all over again asking me to confirm various legal notices, export regulation and another lawyers goodies. Their CCS based on Eclipse is slow, debugging has often some glitches.  Now the last thing that happens is that after a few years customer asked to make a modification to a project. I have the development environment archived, but the hell happens again.

22.12.2015 16:59 @ hardware

Rooting Google LG Nexus 4

Brief description of how to root LG Nexus 4 with probably any Android version (tested on 5.1.x) using Linux, but those steps are very general for most of Nexus devices.

01.12.2015 13:25 @ linux

STM32 F2 I2C2 init tricks

We spent incredible amount of time figuring out why I2C2 on pins PF0 and PF1 do not work on STM32F205 but it is probably the same at STM32 F4. At the end it shows up there was a problem with initialization order of the I2C peripheral pins and alternate function configuration. I found several similar questions on the net, but none with a valid answer.

18.08.2015 12:22 @ hardware

GTM GTS 600G

Před časem jsem psal v článku Drtiče dřevního odpadu o menších mobilních drtičích větví a dalšího dřevního odpadu na našem trhu. Právě pro snadnou manipulaci v zahradách kam není možné nebo je velmi obtížné dostat větší drtiče je vhodný GTS 600 od GTM professional.

28.07.2015 18:28 @ arboristika

Odstrašující příklad prořezání stromů 2

Letos to je tedy opravdu urodne jaro. Toto si pred svym sidlem nechal udelat ScVK Ano, stromy tam nebyly v nejlepsi kondici, ale tohle? Vsechny vetve, ktere na tom vyrostou, jiz nikdy nebudou ukotveny v kostre stromu. Zrejme jsou urceny na odpis. ScVK vysadil nove stromu na druhe strane silnice.

21.04.2015 20:10 @ arboristika

Odstrašující příklad prořezání stromů

Takto dopadly stromy v okolí jednoho rekonstruovaného domu. Zda to bylo přání majitelů, či jen práce někoho s pilou a plošinou, je těžko říci. Opravdu se majitel na tohle chce koukat?

14.04.2015 13:09 @ arboristika

Poslední šance koupit Wenger

Kdo nezaznamenal v loňském roce došlo k definitivní "fúzi" dvou známých švýcarských výrobců nožů Wenger a Victorinox a z obou se stává Victorinox. Je tedy poslední šance koupit nože z produkce Wengeru, které se ještě povalují po skladech, pokud jste jejich příznivec, moc neváhejte, neboť jejich cena roste.

27.03.2015 16:16 @ czech

Perl hash order randomization

After update to perl 5.18 suddenly my apps started to produce web page elements in random order. First I thought this is due to some kind of bug in my code. Then I found, new version of perl "finally" implemented hash order randomization.

30.12.2014 09:04 @ linux

Nokia E90 serving 2014 purpose

Nokia E90 is one of the last Nokia devices from the family of communicators with the Symbian OS produced in 2007. Could this device serve its purpose in 2014? Well this article is written in Dedit on it.

17.12.2014 18:51 @ english

Rooting Samsung Galaxy Tab 4 SM-T335

Needs Windows XP+.

04.12.2014 21:21 @ english

Vyhlaska o ochrane drevin se opet meni

S ucinnosti od 1.11.2014 se meni vyhlaska o ochrane drevin č.189/2013 Sb. Jeji nove zneni č.222/2014 Sb. jiz umoznuje na zahradach (a to vsech podle katastru) kacet pouze ovocne dreviny.

01.11.2014 19:55 @ arboristika

CentOS 7 installation horror

CentOS 7 má nový instalátor anaconda, stejně jako Fedora. Člověk by naivně doufal, že to v centosu bude tak nějak dodělané, ale omyl je pravdou. Instalátor je katastrofální.

20.10.2014 16:26 @ linux

Python software for scopemeter UT81B

Few years ago I have bought a scope meter UNI-T UT81B. It is a good device for the prices, it can do a lot of measurements for you. Main limitation is a "single channel", and software provided by the Uni-Trend. Finally I decided to use the protocol specs I got from Uni-Trend and write a software for Linux because the provided software is for Windows only and it not good at all (even thou it is now version 3.0)

15.10.2014 11:01 @ hardware

How I saved old thing with 3D printing

Once I got an old car radio that was missing the main volume knob. Doomed to be put int trash bin. I decided to try for a first time a 3D printing. The result is amazing. It works! How I did that?

08.10.2014 20:01 @ hardware

Installing GNU system with guix

First what is this? This is a future distribution system of GNU packages, that create a complete operating system. Guix is a package manager that makes this all possible to happen. While GNU at all is a project with long history and many components are widely used in Linux distributions the idea of building complete GNU system with Guix is relatively new and in alfa stage.

28.07.2014 19:53 @ linux

Jel jsem vlaky...

Cestovani drahami se za posledni roky hodne zmenilo zvlaste na nekterych linkach. Velmi vyrazne je to videt treba na lince Praha-Olomouc, kde souperi jiz tri spolecnosti. Presto, ze necestuji vlakem casto, obcas jezdim na nekterych mene komercionalizovanych linkach, kde stale vladne CD. Presto, ze moje posledni jizda jiz nebyla luxusnim autobusem predelanym na vlak, ale DB regio provozvane napul CD a DB, byl zazitek umocnen zcela nesnesitelnym puchem wc v celem vagonu vlaku.

21.07.2014 11:00 @ vsehochut

Drtiče dřevního odpadu

Pokud použijete internetové vyhledávače k nalezení drtiče vhodného pro velké zahrady, případně příležitostné větší drcení, dostane se vám seznamu mnoha a mnoha internetových obchodů, ve který nabízejí stále ty samé výrobky od cca dvou firem - nejčastěji GTM a MTD za stále stejnou cenu. K mému překvapení v zahraničí existuje mnohem více výrobců, jejich prodej je v Česku ale spíše vyjímkou. Ke svému překvapení jsem ovšem zjistil, že existují výrobci drtičů a štěpkovačů i v našich končinách, pouze je přes množství internetových prezentací eshopů téměř nemožné se k nim dostat. Často se ale soustředí především na zemědělské a lesnické využití.

14.06.2014 10:49 @ arboristika

Zaniklé podniky Liberce 20st.

Liberecké továrny, které měly často přesah i mimo svůj kraj, ale které ve většině zanikly po roce 1989, po sobě zanechaly něco čemu se dnes říká "brownfields" - hnědá pole. Jinými slovy často chátrající a rozpadající se areály s mnohdy poměrně architektonicky zajímavými budovami - porovnáme-li to s dnešními krabicemi od bot (Wurth promine).

23.05.2014 09:27 @ czech

A co otcové?

Nedávno jsem četl kdesi článek ve kterém bylo zmiňováno, že muži, kteří jsou otcové, mají podle jakési studie provedené na 160 tisících mužích o 18% méně infarktů a mozkových příhod. Vědátoři došli k závěru, že je to nejspíš tím, že muži otcové o sebe více pečují, neboť je postihla jakási záhadná vyšší zodpovědnost. Proberme si tedy den jednoho takového otce.

11.04.2014 22:17 @ vsehochut

Debian 6 squeeze to 7 wheezy

Debian release names have somehow too many "e" in the names, so I sometimes confuse them. But as debian 6 EOL is getting closer, it is time to upgrade to 7. Here is a few notes that may come handy.

04.04.2014 14:15 @ linux

Film Hobbit není dobré zpracování předlohy

To že od dob (ne jen) Pána prstenů nás producenti zvou na filmy, které jsou již v podstatě seriál s roční periodou je do jisté míry smutný fakt. Proč vydávat filmy za sebou, když z toho lze vytěžit víc rozložením do několika let. Autoři knih to dělají již leta, tak proč ne filmaři. Po shlédnutí prvního dílu Hobbita (ani nevím jaký velkolepý podtitul si tam filmaři přimysleli), mi to nedalo a rozhodl jsem si po letech zopakovat Hobbita v knižní podobě (prakticky hlavně proto, že nic delšího nejsem schopen mezi pohádkami o Pejskovi a Kočičce stihnout).

30.03.2014 21:02 @ vsehochut

TurboEdit - assembler editor

It si already many years (1996) I made this editor for me to be used with Turbo Assember 3.0 tools. It was used only for a short period of time but as it is unique in some features, I publish it now for anybody who may use it. In general it is and specialized editor for assembler source codes with kind of automatic formatting. It most resembles the Proxima made Prometheus editor for ZX spectrum i.e. Z80 cpu.

19.02.2014 10:56 @ hardware speccy

Building a local IPv6 network

IPv6 is still sligthly moving target. You may configure it once and it won't complay in a few month to valid RFC, as they change. Or your tunnel provider may change and tunnel stops to work too. If you want to get used to IPv6 and you do not have a global IPv6 addresses - either your own (pretty expensive) or from your ISP - you may try to test it on a unique local address range formely a site-local range.

07.02.2014 10:30 @ linux

KVM and VLAN bridging

There are not many articles about how to use VLANs with virtualization using qemu and libvirt on Linux. With wide spreading VLAN capable switches this may come handy to use the VLANs with virtuals too.

05.02.2014 15:58 @ linux

Sekera jako sekera?

Vybrat sekeru není jednoduché. Sekera je nástroj, který mnohdy slouží i několik generací, pokud se s ní zachází jen trochu rozumně. V současnosti na trhu ustupují klasické sekery s dřevěným topůrkem produkci seker z nových materiálů. Stále ještě ale mají klasické sekery své zastánce.

24.01.2014 14:40 @ arboristika

Končíme s Orionem i Opavií

Důvod? Tradiční "české" značky se stávají nepoživatelné. Nevím či záměrem vlastníků, nebo neschopností vedení. Vánoce se vždy nesly v duchu čokoládových kolekcí a kalendářů od Orionu. "Čokoládová" hvězda se však evidentně nechce na trhu profilovat nijak jinak, než jako konkurence nejlevnějšího braku. Opavia dlouhodobě směřuje tamtéž. Dříve převažující sortiment sušenek od Opavia se v našich zásobách povážlivě zmenšil a dnes má osud zpečetěn.

08.12.2013 13:58 @ czech

Postupné kácení jehličnanů

Některá výsadba stromů je vskutku nešťastná. Samozřejmě mnohé stromy byly na míste dněšních lidských obydlí dříve než ona obydlí, nicméně i tak si často lidé sami přidělávají starosti nevšímavostí k rostoucímu problému. Dřívější zákon o ochraně dřevin měl navíc za následek, že lidé než by bojovali s úřady, raději nechávali nejrůznější nálety růst, až se z bezproblémově odstranitelných náletových kmínků, staly problematické kmeny. A nečastěji se tak stává především u rychle rostoucích bříz.

12.11.2013 21:15 @ arboristika

Trest jménem fotovoltaická elektrárna

Malá elektrárna, která vašemu obydlí zajistí samostatnost v přísunu elektřiny je snem nejednoho majtele domu či chaty, stejně jako např. vlastní studna či čistička odpadních vod.

11.10.2013 13:33 @ czech

SuperProblémy se Super(Network|Hosting)em

Toto je můj osobní komentář a zápisek k události z přelomu února a března 2013. Málokdo z běžných konzumentů internetových služeb tuší, jaké boje probíhají o jejich pakety ve struktuře sítě Internet. Idylické doby vzájemého porozumění mezi správci síťové infrastruktury zaštítěné síťovou neutralitou často berou za své a nastupuje prosazování tvrdých komerčních zájmů. Jedním z hráčů na tomto trhu, který si nebere servítky, je právě SuperNetwork. SuperNetwork je již několik let znám svými aktivitami, kterými se v podstatě snaží obcházet sdružení NIX, kterého je sám členem. Jen krátce - zájmové sdružení právnických osob NIX (Neutral Internet eXchange) sdružuje velké hráče na trhu poskytování internetového připojení a obsahu. Trochu zjednodušeně se dá říci, že si v rámci něj bezplatně vyměňují své datové toky, protože vzájemné účtování by často skončilo nulou a přidávalo by zbytečnou administrativu. Všichni členové jsou tak víceméně spokojeni, protože jsou vzájemně spojeni v jednom velkém datovém uzlu, kde si vyměňují data navzájem po co nejkratší trase, o kterou se v zásadě nemusí starat. Rovnováha tohoto uskupení se ovšem dá snadno narušit, pokud si některý z členů NIXu řekne, že mu již tato výměna nevyhovuje. Důvody pro to mohou být různé, od ambicí, přes čistě komerční až po záškodnické. Narušení rovnováhy je pak velice jednoduché - data místo tímto vysokokapacitním uzlem přesměruje do jiné "roury" kolem celého světa. A může tak činit i selektivně na základě rozdělení sítě do tzv. autonomních systému (AS). To je přesně to, co SuperNetwork dělá.

26.08.2013 21:32 @ czech

Jak jsem vyráběl kosiště

Před časem jsem psal v článku kosou kositi o tom jak bídně je na tom český trh s kosišti. Nuno říci, že i toto odvětví zažívá jistou renesanci a tak se situace zlepšuje. Jedna z nejzajímavějších stránek je např. kosíme snadno kde zájemci o kosení najdou spoustu zajímavých informací a nakonec i zboží. Z kosišť zde prodávájí především rakouská kosiště s nastavitelnou roztečí rukojetí. Cena nepřipomíná láci, ale pokud si vyzkoušíte kosiště vyrobit, pochopíte, že taková cena není zase tak od věci. Já jsem se rozhodl si kosiště  už před lety udělat sám. Udělal jsem si kosiště dle vlastního návrhu a pak jsem jej několik let používal. Letos jsem se účastnil Kerkonošského kosení, kde bylo k vidění spousta různých konstrukcí kosišť a tak jsem se rozhodl vyrobit si kosište druhé podle toho, kterým jsem sekal ještě jako "kluk". Tedy, je to takové to kosiště "po dědečkovi"... ale o tom až dále.

10.08.2013 13:47 @ czech

Vyhlaska o ochrane drevin

Od 15.7.2013 vstupuje v platnost nova vyhlaska o ochrane drevin 189/2013 Sb. Tato vyhlaska pomerne zasadne meni pravidla pro kaceni v soukromych zahradach a to tak, ze ke kaceni stromu rostoucich v nich neni potreba povoleni. Problematicka je ovsem definice zahrady, kterou MZP zapracovalo do vyhlasky a ktera definuje zahradu jako stavebne oploceny, verejnosti nepristupny prostor u rodinneho domu v zastavene casti obce. Zahrady oplocene zivym plotem ci zahradkarske kolonie, ktere nejsou v zastavenem prostoru obce tak nadale musi u drevin jejichz obvod presahuje 80cm ve 130cm vysce, zadat o povoleni. Nadale zustava v platnosti nadrizene narizeni, ze stromy je vhodne kacet v obdobi vegetacniho klidu.

05.07.2013 21:00 @ arboristika

Rooting Android devices from roots

This is my first contact with Android based device. It may sound odd in 2013, but it is true. Looking around the world of internet for a description how Android works, one can mostly find it full of an information pollution. I was surprised how many people is just blindly installing many applications on their computers (many of them being a mallware) and many on their Android devices to gain a root privileges, crying for help to root their device, without a bit of understanding what is going on. My experiences may really not be complete, this is just what I've found and how far I understand it at the moment.

23.06.2013 22:02 @ linux

Remote logs with syslog and rsyslog

While syslogd is quite old, there is still a plenty of machines using it, on the server you may have however a newer OS - in my case it has rsyslog. To make those two cooperate is nasty.

24.05.2013 21:51 @ linux

More Live distros on one USB

The time has come - the USB flash drives are so big, you may fit many live linux distributions on it. The most common way is to use syslinux. While many distributions are prepared to reside on USB, they seldom count that the USB may be used for more than one distro. Here is and example for a few to put them together.

13.02.2013 16:12 @ linux

Jak myslí vý-robci-vojáři na děti

Hned v úvodu řeknu, že na malé děti (batolata, nemluvňata, říkejte tomu jak chcete) moc ne. Pokud se tedy nejedná o věc označenou jako "hračka". Pak na ně zase myslí až moc. Je to asi znak dnešní doby, ale zkusili jste např. nastartovat váš počítač za přítomnosti malého dítěte u klávesnice? Kolik operačních systémů nastartuje v pořádku? Jak dlouho vydrží dnešní úžasná a všudypřítomná elektronika v přítomnosti dětí v domácnosti? A co takový nábytek, stavební části, oblečení? Kolik výrobců se u svých produktů chlubí, že byly navrženy tak, aby ne jen přežili, ale i fungovaly po tom, co se dostanou do rukou malých dětí? Na palčácích by se daly spočítat, přátelé.

17.12.2012 20:46 @ czech

13 years with Siemens mobiles

After 13 years I interrupted the line of using Siemens mobile phones. Sadly Siemens gave up in this business, as cheap phone pressure and phones for one season are a clear trend, and this was not a target for them. Their decision was good after all. Good for them, not for me.

12.12.2012 23:06 @ english

Rizikové kácení

Rizikové kácení je činnost vykonávaná především ve městech. V normálním volném prostoru je možné strom pokácet tzv. od paty, poté očistit větve. Pokud se v těsné blízkosti stromů nachází stavby či vedení, nebo dokonce je něco přímo pod stromem, jedná se o rizikové kácení. V závislosti na složitosti podmínek je potřeba strom buď rozebírat shora a části řízeně shazovat, nebo ve složitějším případě kontrolovaně spouštět. Spouštění je časově i organizačně náročné, ale v případě, že se nesmí poškodit nic v okolí stromu (včetně např. trávníku, do nějž mohou shazované kusy nadělat řádné díry) nezbytné. 

08.11.2012 23:03 @ arboristika

Synergy - share your keyboard and mouse over IP

This is a tip of the year. Synergy, small app for Win, Lin and Mac, that enables you to share your only mouse and keyboard among all the screens of different computers and different OS without a HW switching.

27.09.2012 21:33 @ linux

BLAUPUNKT London 120

After six years Sencor SCD 5255 gave up in most of its functionalities. Years ago I bought it as it was mostly only cheap radio with USB. Market has changed in those year. I'll not buy anything from Sencor in near future, as this auto radio proved to be a cheap crap. Choosing a replacement was not easy - today for the same price of the old Sencor, you can find a hand full of radios also from well established companies. This really drives me nut, as you can hardly find any useful info about radios. The best documentation I found was from Kenwood, also it looks like Kenwood is offering a lot of various features, others do not present - at least. Well, this is exactly what I do not want - looking for KISS products narrows down the selection in many ways. Blaupunkt made me happy here. They do even a car radios without CD drive - type Melbourne 120. This is awesome and I had a hard time deciding to get with or without CD. Finally I got the one wih a CD as we already have some in the car.

12.09.2012 10:43 @ english

Playing .sqt on real speccy with D80

May sound strange but I want to play old music from SQ-Tracker (same applies for SoundTracker) on a real speccy. You know a real analog device generating saw sounds different to any emulator. Here is how I achieve this.

02.09.2012 10:08 @ speccy

Jak to jen ti živočichové dělají

Občas jen tak sedím na zápraží a pozoruji déšť, sníh a.. nejrůznější druhy živočichů. A nemohu se ubránit obdivu, jak je možné, že tito tvorové přežívají i v podmínkách, které my označujeme za kruté. Přijde mi, že většina lidí přesto považuje život živočichů za monotóní. Aspoň tak vypadá z jejich pohledu z místnosti po celý rok vytopené na 25st, nákupů v supermarketu, koukání na televizi a otravné činnosti v zaměstnání. Většina živočichů prý řeší pouze přízemní starosti o potravu, rozmnožování, útočiště a... to je vše. Lišíme se v něčem? Ano, z rozmnožování se stalo tabu, naprosto jsme ztratili ponětí o tom, kde a jak se bere potrava, a z budování hnízd jsme udělali práci pro někoho jiného. Veškerý náš pokrok je dán specializací, která nás zcela odtrhla od podstaty života - každodeního zápasu o potravu, úkryt, strach z vetřelců či neznámého a složité podmínky evolučního výběru. Zvláštní na tom je, že všechny, kteří jsou blíže této esenci života = rozvojové země, bezdomovce, zvířata atd. považujeme za chudáky.

20.08.2012 16:59 @ vsehochut

Parkour - Tyrš by jásal

Parkour, jinak též free running (i když za toto rovnítko by mě jistě mnozí pověsili do průvanu...), někdy nazývané uměním útěku. Zábava či sport? Rozvinulo se zcela určitě jako zábava s nádechem protestu. Je to ale jeden z nejpřirozenějších lidských pohybů, který máme v genech a jako děti, resp. "mládež" přímo nutkání provozovat. Když se dívám na to, co se při parkouru dělá, vidím stejné cviky, které nás telocvikáři nutili dělat přes nejrůznější tělocvičné nářadí, ale rozhodně nevidím ty kyselé ksichty, když se tato cvičení musela (!) provádět organizovaně a v trenýrkách. Vidím i naše dětské skákání z garáží, přeskakování a proskakování zábradlí, kotrmelce a lezení po zdech, skákání žabáků do dálky, věšení se na kdejakou štangli, kdo dál a výš, provozované jen tak pro zábavu. Vadí my na tom jen jediné - mne už tento věk minul.

14.08.2012 21:25 @ vsehochut

Humble Indie Bundle V on Linux

Is a bit of a disappointment to me. I do not play games very often, but I wanted to support the idea and games on Linux. Therefore I bought the Bundle V. Some of the games are definitely nice, with interesting ideas - no discussion here. But the state of a Linux support is not good (Fedora 16/x86_64/radeon HD 2400 pro). I did not try all the games to date, but the state is as follows:

01.07.2012 11:01 @ linux

Ubiquity AirCam

Few notes to this IP camera. While UBNT products are usually very interesting this camera was a disappointment to me. The camera can not be used self standing. It requires you to run the monitoring server. The camera itself just generates the pictures stream, the rest of the functionality is on the AIrVision server software. It is even a problem to get a single picture out of the camera. It is possible only thru the login to the web interface and snapshot.cgi script and not in the full resolution. UBNT is promising improvements to the camera firmware and AirVision software for a long time, but it is still nowhere. Just check the forum.ubnt.com. The quality of the picture or stream generated by camera is also doubtful. First it is hard to focus correctly the camera, there is so called noise reduction - generally the blur of the image. Getting sharp picture is almost impossible. Second problem is the dynamic range and white balancing which is really bad/absent. This makes impossible to point the camera to the land/sky as the picture is either too dark or too bright. Third is the absence of IR light and presence of IR filter on the len, making the camera blind during the night. The lens have IR filter, therefore you can not use the external IR light either.

19.06.2012 14:12 @ hardware

GTM GTC36

GTM Professional je značka holandské společnosti De Wild, kterou u nás, krom spousty jiných, zastupuje a prodává Garland. De Wild dle mého soudu sám nic nevyrábí, spíše importuje a branduje OEM produkty. Nicméně např. ruční prořezávací pilky Silky pocházející z japonska jsou poměrně známé a rozhodně si na jejich kvalitu nemohu stěžovat. Řetězové pily GTM jsou ale trochu zvláštní odrůda. Je to nářadí kategorie hobby, se značkou "professional" - jak to bývá papír snese vše. Najít jakékoli informace o těchto výrobcích je poměrně těžké, protože to není zrovna mainstream. Přesto jsem se nakonec rozhodl od nich vyzkoušet jednoruční pilu GTC36. Jak si tedy stojí? 

31.05.2012 21:42 @ arboristika czech

Sony Vaio P11Z vs. J720

I do not like Sony. But I have to say, they are often making the pieces of electronics, that are rare or at least very special. One of them is a so called lifestyle notebook Sony Vaio P. For seven years I was using HP Jornada 720. The device is still unbeatable in many ways, but time is passing and it is ageing. Some problems are very hard to overcome - e.g. WPA in wifi networks. I was looking for a replacement for Jornada for several years now and did not met any. Well, there are few, that may, but then the second thing comes to play - availability in middle Europe. And that is were most of them fails.

17.05.2012 22:21 @ english hardware linux

HP MCE IR Remote on Fedora 16

There is a wide number of so called HP MCE IR Remote. Here is a description how to enable the OVU400102/71 (HP P/N 5187 4593) Transceiver + HP P/N 464961-001 remote in Fedora 16.

04.05.2012 23:01 @ english hardware linux

Google Nas sleduje

To ze facebook doluje informace z uzivatelskych profilu je znama vec. Podobnou vec, ovsem nastesti zatim ne tak okatou, dela i google, na zaklade vasich vyhledavani. Google se obecne zatim neradi mezi tzv. zle firmy a snazi se pomerne dobre o vyvazeni sve vlezlosti, nicmene i zde je potreba se mit na pozoru. Pekne obrazkove je to shrnuto na http://donttrack.us/. Stejne tak jako to, ze personalisovane vyhledavani cim dal vice upravuje vysledky podle toho, co preferujete, coz muze byt na jednu stranu zajimave, na druhou zavadejici pokud hledate napr. informace "proti" danemu tematu - viz http://dontbubble.us/. Nemene jsem byl prekvapen, kdyz mi jeden kolega ukazoval mobilni telefon s androidem a narazil na to, ze ma aplikaci na svitilnu v telefonu (uz to samo o sobe je zvrhlost, ale budiz) a ze ma radsi vypnuty datove prenosy jinak by v ni mel reklamu. Neveril jsem svym ocim. Skutecne - aplikace na zapnuti diody v telefonu ma jedno velke tlacitko na diodu a druhy stejne velky ramecek na reklamu, ktera se tam zobrazuje, vzdy jakmile aplikaci pustite.

26.04.2012 10:06 @ linkdump

Ořez versus prořez

Jaro je období ve znamení péče o zeleň. Některá péče je ovšem lepší kdyby nebyla. Zeleň sice dokáže přežít značnou část lidského úsilí, otázkou ovšem je v jakém stavu. S jarem se začíná odevšad ozývat zvuk motorových pil z baumaxů, obi, bauhausů a pod. Každý kdo dokáže nalít do pily olej a benzín a nastartovat ji, pasuje se na odborníka a řeže stromy hlava nehlava. Přitom jedna z prvních zásad péče o  stromy je "když nevím jak, neřežu".

23.04.2012 20:47 @ arboristika czech

O několik let později... Windows 7

Jsem si zcela jist, že tuto verzi Windows Microsoft navrhoval pro sebemrskače. Nechápu jak někdo nad touto verzí může jásat.

05.04.2012 10:16 @ czech

Válka o procesorové instrukce

Zatímco tzv. válka prohlížečů a operačních systémů je věc všeobecně známá, již méně se ví, jaké peklo se odehrává na poli HW v nepřehledném lese zvaném instrukční sady. Podobně jako v rozsahu IPv4, kde není neomezený počet adres, tak zde není neomezený počet instrukčních kódů. Válka o procesorové instrukce je jeden z důvodů, proč jsou dnešní procesory pomalejší a nenažranější než by mohly. Starší ale výstižný příspěvek najdete na Blogu Angera Foga, kde jsou i další zajímavé informace o to jak fungují procesory x86 a jaké jsou rozdíly v jejich architekturách.

21.03.2012 14:25 @ hardware linkdump

Sharp HT SL-70

This is my personal review of this audio system. Even this audio system has interesting features, if you do not want to read all my opinions then believe me, SL70 is not worth the money (Sharp makes them also as HT-SL50 and HT-SL75, I do not think there is anything different on them except the size). If you wanna know why, then continue reading.

02.03.2012 09:58 @ english hardware

Rodí se nové ZX Spectrum?

Včerejší den byl ve znamení začátku prodeje miniaturního počítače jménem Raspberry Pi. Jeho úspěch je v dnešní době plné tabletů a chytrých telefonů nevídaný. Vzhledem k tomu, že se jedná o britský produkt, objevují se v souvislostí s ním i přirovnání k ZX Spectru nebo BBC Micro. Zůstává otázkou co stojí za úspěchem tohoto produktu. Zda je to skutečně idea autorů, kteří sponzorujíce tento produkt z vlastní kapsy jako nadaci, vrátit mezi mladé lidi povědomí o programování, nebo zda to je jen cena tohoto minipočítače. Jako vždy ukáže až čas. Faktem je, že většina dnešních produktů slouží především pro to, aby svým tvůrcům přinesla zisk, resp. nalákala zákazníky utrácet ještě více v různých marketech za konzumní požitky a nesmysly. Pokud ovšem chceme srovnávat RPi se ZX, je potřeba si říci, že tam prostě programování byla nutnost ke zprovoznění - aspoň ten LOAD "" jste museli být schopni napsat. A tak i u RPi bude podle mne hodně záležet co na tom vlastně poběží a jak odladěné to bude. V 16kB interpretu BASICu mnoho chyb nebylo, protože to byla ROM a chyba by znamenala opravdu problém. V RPi můžete měnit SD podle libosti. Takže chyb bude jak máku.

01.03.2012 15:49 @ hardware linkdump

Jedouc po české silnici, pláči

Vždy když mé oko zaletí k pravému dolnímu rohu čelního skla, kde se krčí nálepka se stále vyšší cenou, připomenu si všechny spotřební daně na pohonné hmoty, silniční daně a jiné poplatky spojené s provozem povozu na českým komunikacích. Hned poté se mé oko samozřejmě stáčí zpět, abych se více než plně věnoval řízení motorového vozidla, neboť na českých silnicích nestačí se věnovat řízení plně.

06.02.2012 13:17 @ czech

Sněžnice M97

Jedná se o sněžnice české výroby a vyrábí se v bývalém Dřevotvaru Znojmo (vyráběl lyžařské vybavení) pod značkou Dřevostav Znojmo. M97 údajně znamená Model 97. Sněžnice jsou v zásadě velmi jednoduhé - rákosový rám opatřený pásky. (Mimochodem v čechách se dělají i další sněžnice např. Sasquetch)

01.02.2012 23:51 @ czech

Zimní dobrodružství... s plastem

Letošní zima v našich končinách na sníh příliš bohatá není. I když... sněhu napadalo dost. Jen vždy vydrží tak dva dny a poté za velkého kapání roztaje. Mrazu jsme také moc neužili. Přesto se našel jeden večer, kdy jsem již odpracován zamířil z hor do údolí zkratkou, která ne vždy vykazuje parametry silnice a je proto opatřena cedulí "silnice se v zimě neudržuje" (v létě ovšem taky ne).

22.01.2012 18:33 @ czech

8bit background

Neprestava me prekvapovat tvorivost nekterych lidi. Ukazka pouziti 8mi bitove hudby minuleho stoleti pro remix moderni pisne od Pet Shop Boys. No reknete, neni to lepsi nez original?

10.01.2012 22:13 @ linkdump

Power consumption of electronics

Just for my curiosity I am measuring power consumption of various electronic devices in my home and office, here are the results:

05.01.2012 22:49 @ english

Acer C20 tripod screw

Acer is triing to make a fool of us. They sell the C20 pico projector with a tripod windings with completely non standard trhead. While normal tripod screws have Whitworth 1/4" (diameter 6.4mm, teeth to teeth 1.27mm, angle 55 degree) what is on the C20 is something like M6x1.25 (diameter 6mm, teeth to teeth 1.25mm, angle 60 degree).

29.12.2011 21:01 @ english

Toradex Embedded Controller with Python in Linux

Toradex is making interesting small boards mainly for embedded applications. I've got the one called Robin Z510 with Atom Z510 CPU and Intel Poulsbo chipset. Toradex makes one more thing on the board and it is their own Toradex Embedded Controller (TEC). It provides some additional functionality. The TEC is generally an USB HID device. HID specification is long and complicated (and it is just a top of the pyramid) as it is made to describe in very general way, very large group of USB devices. HID description of the device is defining thru the set of nested Descriptors the structure of the data you may obtain from the device or you may want to write to device (e.g. settings). As I am a lowlevel man this was somewhat over complicated for me. I am used to work with bytes. Therefore I wrote my own code first in C then in Python to control some of the functionality in embedded controller.

21.12.2011 16:00 @ english hardware linux

Sintel - treti film z Blenderu

Uplne mi unikl lonsky treti pocin Blender foundation jehoz vysledkem je jiz treti kratky film z Blenderu. Po Elephants Dreams, Big Buck Bunnym tak muzeme jiz potreti sledovat, co je mozne vytvorit pomoci, dnes jiz dlouho otevreneho, software jmenem Blender. Nazev snimku je Sintel a muzete si ho volne stahnout i v rozliseni pro kino. Osobne pouzivam tyto filmy na testovani funkci ovladacu grafik, pripadne rozliseni a schopnosti prehravacu. A vzdy se na ne znovu rad podivam.

14.12.2011 19:44 @ linkdump

Dune HD TV-101

In past few month the market with so called home HD media players has grown an order. I was looking for such a toy a year ago, and there were very few devices with close to no capabilities I wanted - that is mainly to have and ethernet connection, a possibility to play media and streams from local network and fan less operation. The Dune HD TV-101 was released month ago having promising set of features and acceptable price.

10.12.2011 17:49 @ english hardware

Bifferboard watchdog

For one of may projects I am using bifferboard. This is a quite small but mostly complete PC, designed and sold in UK.

10.11.2011 20:21 @ english hardware

Weatherstation TOPCOM 265 NE - Three years later

After three years I've changed the batteries in both station (3x) and sensors (2x). There were Duracell Plus batteries (I am not a fan of Duracell, but I replaced them with Duracell Ultra). Old batteries from station still show 1.49V, this means they are still in a good shape. The batteries in sensors are showing 1.18V, which means those need to be replaced. Removing batteries from station causes finally the total rain to be reset - well, whole station is reset. However it seems to be possible to replace batteries in the station without loosing data. If you replace the batteries one by one, and you are fast enough, the station has some capacitance inside, so it remains on for few seconds even without battery.

03.11.2011 14:51 @ english

Facebook blocked

Today I added two lines to my dnsmasq.conf to block all facebook related queries.

03.11.2011 11:12 @ english

Vsechny hry jiz byly napsany

Kdyz clovek vidi to mnozstvi pocitacovych her, ktere vzniklo v dobe rozsireni prvnich domacich pocitacu, neubrani se slovu zaplava. World of Spectrum je oficialne neoficialni studnici vsech techto her. Dnes jsem narazil na dalsi velmi zajimavou stranku a to ceskeho puvodu, ktera shromazduje mapy her. Je neuveritelne co vsechno jiz bylo vytvoreno a zase zapomenuto. A to neplati jen o pocitacovych hrach.

29.10.2011 17:48 @ speccy

Bumerangove tema - zimni pneu

Je to tu zas - zima a zimni pneumatiky. Jak se nam pokrivila legislativa pekne shrnul D-FENS. Problem zimnich pneumatik nabira novych rozmeru. Jeste lepsich ovsem nabude az nasi zakonodarci objevi, ze bude skvele zavest, samozrejme kuli bezpecnosti, povinne pouziti letnich pneu a to od 1.4. do 30.11. To totiz cela republika bude muset prezout pneumatiky o pulnoci z 31.3. na 1.4 a z 30.11. na 1.12. jinak se budete pri vyjezdu protivit zakonu...

17.10.2011 16:14 @ linkdump

Nechci billboardy

http://www.nechceme-billboardy.cz/img/odpovedne-firmy/nnnb-200x160.png Již mohokrát jsem přemítal nad tím jak je u nás prostředí doslova zapleveleno reklamou, která se ve svém důsledku stává kontraproduktivní. Dnes jsem s potěšním zjistil, že to není jen můj názor. U nás je přereklamováno, na silnicích se nedá orientovat pro množství poutačů a reklam na blízké i vzdálené podniky, most nevidíte pod záplavou reklamy. Přitom i firmy by měly takovou reklamu bojkotovat, protože jim akorát tahá peníze z kapes.

11.10.2011 22:34 @ linkdump

New log system - NGblog

After a lot of years of successful usage of Pivot blog I've left it. The reason for this is that the Pivot branch 1.40 is not maintained anymore and it is starting to loose a functionality, which I am not able to fix.

09.10.2011 10:41 @ english

HPC 2000 adventures 2011

First of all I have to say Thank you to HPC factor site. This one is a great and more or less the only island for anybody seeking to get anything around "old" Handheld PCs. (Just a note for "old": the devices like Jornada 720 are not beaten by any modern piece of hardware).

30.09.2011 10:41 @ english

Neutrino rychlejsi svetla

Nedavno medii probehla zprava, ze se podarilo mezi Cernem a Italskym Gran Sasso namerit rychlost neutrin vetsi nez je rychlost svetla. Vsude se s touto zpravou naklada jako s fantastickym objevem se spoustou "chytrych" komentaru, ale nikde neni odkaz na puvodni pracoviste ani zpravu. Takze zde bez komentare zato s odkazy: Stranky experimentu OPERA a PDF Measurement of the neutrino velocity with the OPERA detector in the CNGS beam

27.09.2011 15:10 @ linkdump

List of various opensource HW projects

The open source approach in SW is quite common. There is however a big lap in HW. Well at least in the hype. The reason is simple. You can hardly simply copy the HW data and run it to consume the effect. You need to make something out of the matter and that's what is hard.. after all it is hardware.

09.09.2011 21:24 @ english hardware

Didaktik M 128kB a promazání klávesnice

V tomto článečku zdokumentuji způsob promazání kláves u Didaktik M '91 s úpravou na 128kB od Kompakt Servisu. Při příležitosti rozebrání jsem nafotil i vnitřek s úpravou.

25.08.2011 19:42 @ czech speccy

Jak vypsat adresar s miliony souboru

Je to sice malokdy, ale kdyz uz tak to stoji zato - jak vypsat seznam souboru v adresari kde je miliony souboru? Pres ls to nepujde.

22.08.2011 13:44 @ linkdump

Chip tune

Pred casem jsem obcas poslouchal radio/stream z AYlandu. Tato stanice ale z nejakeho duvodu uz nevysila. Nasel jsem tedy aspon stanici, ktera vysila prevazne tzv. chiptune. To jest muziku tvorenou ciste syntetizatory, zpravidla bez pouziti samplu. Vetsina teto muziky pochazi prave z ery 8-mi a 16-ti bitovych pocitacu - kohina.

13.08.2011 20:42 @ linkdump

Googletreseni

Clovek by si podle toho povyku myslel, ze nastal konec sveta, ale to jen Google smazal nebo pozastavil "par" uctu.

26.07.2011 14:49 @ linkdump

Facebook a registrace

Nemam na facebooku ucet, nicmene dnes jsem se dozvedel, ze jako jedna z nepovinnych polozek je mozny zadat emailovy ucet a pristup k nemu. Co nasleduje je primo otresna ukazka "facebooku". Tento proskenuje cele slozky Inbox a Sent, z nich vyextrahuje emailove adresy a na zaklade nich projde vlastni databazi uzivatelu a nabidne vam lidi se kterymi jste si psali, jako pratele. Pokud by to pouzil pouze pro vas ucet, budiz je to vase hloupost, ovsem facebook tyto udaje uchovava a vyuzije je v pripade, ze se na facebook registruje nekdo koho uz ma takto v databazi, aby mu nabidl seznam pratel. Uz tedy chapu kde se bere nektery pomerne verohodny spam... jsou lide se kterymi jsem si psal (byt pracovne) a kteri daji facebooku pristup na svuj emailovy ucet.

22.07.2011 19:32 @ linkdump

Násady pro pinohy a Blair head

Nabízím kvalitní jasanové násady vlastní výroby pro arboristické pilky s Blair head, případně další hlavy, které mají vnitřní průměr 30mm. Násady jsou z nejkvalitnějšího několik let sušeného jasanu, pečlivě ohoblované do šestihranu. Nejsou smirkované/broušené. U takto kvalitního dřeva to při použití ostrých nástrojů není potřeba. Dřevo nechlupatí ani nedělá třísky. Délka 2.6m, průměr cca 34mm.

05.07.2011 18:30 @ arboristika czech

Kosou kositi

Kosení trávy dnes dominují především benzínové stroje nejrůznějšího druhu, od klasických sekaček trávníků kolem domů, přes traktůrky až po tzv. křovinořezy nebo-li motorové kosy. Všechny tyto stroje mají jedno společné - hluk, kouř ze spalin benzínového motoru, olej a vibrace. V neposlední řadě též nutnost tahat s sebou kanystry benzínu, v případě křovinořezů pak sluchátka, ochranné štíty a další pomůcky proti odletujícímu kamení (a ne vždy je to kamení.. slimáci, šneci, psí výkaly...).

24.06.2011 22:12 @ czech

Liberem do P, P, R, P... aneb Francie dobyta

Když se chcete na jaře, po studené zimě a zmrzlém jaru, jet ohřát, co lepšího vás může napadnout než jet na jih. Normálně stačí málo, mezi např. Libercem a Prahou je většinou teplotní rozdíl plus 2C. Tedy plus to je, když nechcete v Praze dělat sněhový okruh pro běžkařské závody. Jezdit ovšem jen do P...rahy by byla nuda, takže když už do Prahy, tak při té příležitosti ještě do M...ělníka, P...oděbrad a R...akovníka. Nemyslete ovšem že jsme nemysleli ještě dál. Mysleli. Mysleli jsme dostat se Liberem až na kraj světa do P..rovence. A o tom to celé bude, takže popořadě.

18.06.2011 16:39 @ czech

Garmont Eclipse III GTX

Tento článek bude volným pokračováním příběhu bot Garmont, který začal přep 5 lety koupí bot Garmont Nova XCR. Nova vydržely 5let a stále se v nich dá chodit. Odstavit je musím jen s velkou lítostí, protože už téměř nemají podrážku, vnitřní podšívka je místy.. není, a teď se přetrhly i tkaničky. Protože Nova se už z nějakého důvodu několik let nevyrábí byl výběr nové boty bolestný. Nakonec jsem koupil Eclipse III, který je deklarován jako jakýsi nástupnce i když technologicky mi přijdou blíž Montela II GTX.

18.06.2011 13:42 @ czech

Linux bude slavit 20 let

Linux Foundation hodla zrejme celkem ve velkem slavit 20 let Linuxu.. jak vidno stale plati ze duvod k oslave se vzdy najde.

02.06.2011 18:47 @ linkdump

Ooo zbavte někdo svět MS Office

Dnes jsem byl nucen po několika letech opět k práci v MS Office, tentokrát Word 2010. Úkolem bylo upravit servisní a uživatelský manuál k jednomu vyvíjenému zařízení.

22.04.2011 12:17 @ czech vsehochut

NXP a poněkud zvláštní marketing

NXP zahájilo na konci minulého roku marketingovou kampaň u příležitosti uvedení "nový" procesorů Cortex-M0. "Nových" proto, že se jedná v podstatě o okleštění M3, aby byl procesor úspornější a menší. Forma, kterou se ho rozhodli propagovat mi příliš neseděla. Nabízeli zaslání vývojového kitu za vytvoření videa s destrukcí (starých) 8-mi bitových čipů. Některá videa byla zajímavá, jiná trapná, ale budiž. Následně NXP požádalo prostřednictvím emailu spoustu lidí o vyplnění dotazníku s tím, že odměnou za jeho vyplnění bude zaslán Free Promo Pack.

19.04.2011 10:17 @ czech hardware

Sherlock Holmes od BBC

9.4. uvedla CT1 prvni dil novodobeho Sherlocka Holmese. Protoze SH mam velmi rad a precetl jsem vsechny jeho pribehy, trochu s obavami jsem ocekaval jak novodoba verze dopadne. Ac novy SH (jak sam sebe podepisuje v SMS) nema klasickou atmosferu stareho Londyna a pribylo i nemalo akcnich prvku, jedna se o velmi pekne zpracovani anglicke detektivky s netradicnimi televiznimi prvky, kdy se nektere textove zpravy nebo myslenky detektiva, objevuji na obrazovce jako text (podobne jako u pocitacovych her). Vzhledem k tomu, ze se jedna o tri filmy ocekavam netrpelive dalsi dil. Ten prvni dopadl nad ocekavani dobre. K filmu skutecne existuje i blog SH: http://www.thescienceofdeduction.co.uk a blog doktora Watsona: http://www.johnwatsonblog.co.uk/.

10.04.2011 19:14 @ czech vsehochut

"To se mi líbí" se mi nelíbí

Nemohu si pomoci, ale tlačítko "To se mi líbí" jedné téměř neznámé sociální sítě ve mne začíná vyvolávat averzi. Objevuje se téměr epidemicky na všem možném i nemožném, například na stránkách státních institucí, které tak dělají reklamu jedné konkrétní americké společnosti. Ponechme ale stranou ekonomické zájmy i to, že umístění tohoto tlačítka je mnohdy iracionální. Krom toho, že mi jeho text přijde česky poněkud nepatřičný, pak mi tato "věta" ze všeho nejvíc asociuje chování rozmazleného dítěte "To se mi líbí. To chci.". A je jedno, že nevím jak se To jmenuje. To tlačítko, kterému se také správně říká lajkovací, dělá tento svět ještě černobílejší než je. Základ vztahů v tohoto světa je postaven na třech stavech nazývaných v extrémech láska, nenávist a nejhorší z nich lhostejnost. "To se mi líbí" jej redukuje na stav láska, možná by mohlo do jisté míry vyjadřovat lhostejnost, ale neumožňuje vyjádřit nenávist. A tak mi nezbývá než vyjádřit svůj vztah k tomuto tlačítku takto: "To se mi nelíbí".

03.04.2011 17:17 @ czech vsehochut

Jirovec madal

V časopise Zahrada Park Krajina vydávaném Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu najdete článek hodnotící a popisující již téměř legendrání přesun jírovce v Liberci o kterém jsem psal i loni. Letos by se mělo rozhodnout zda bylo přesazení úspěšné či ne.

15.03.2011 14:40 @ arboristika

Mi lidé a naše brnění

Už od pradávna se lidé snaží o ochranu svých tělesných schránek proti chladu, poranění nebo proti zvěři či nepříteli. Od té doby, co byly objeveny nejrůznější kovy se k tomuto účelu používá metalických plátů. Někteří se domnívají, že vrcholem odbobí kovových brnění byl středověk se svými železnými brněními, do kterých byl "zakut" celý člověk. Je to ale omyl...

07.03.2011 16:22 @ czech

Rabalux nekupovat

Kvalitní světlo se pozná podle detailů. Světla od Rabaluxu ovšem detaily nemají. Ne jen že je špatné mechanicke zpracováni (nepřesné sváry, špatně začištěné, neprotažené závity, absence tolerancí), ale jsou i konstrukčně invalidní, takže jejich montáží strávíte spoustu času, budou vás pěkně bolet ruce a na stránkách nenajdete žádnou dokumentaci, abyste se dozvěděli jak je potřeba je montovat, jaké používají světelné zdroje (informace jsou neúplné) nebo jakou mají charakteristiku světla. Doporučení: nekupovat.

07.03.2011 14:04 @ linkdump

Fimfarum 3 bez D

Pohádky Jana Wericha Firmfárum mám rád, protože se v nich skrývá ne jen ponaučení ale i nejeden vtip. Původní Fimfárum jsem viděl mnohokrát a stále vzpomínám na Dejvice, které by se měly přejmenovat na Hamonín. Ani Fimfárum 2 jsem si nenechal ujít přesto, že Otu Jiráka jako vypravěče moc nemusím. Hlas má do určité míry podobný jako Jan Werich ale není to Werich. V zásadě nebylo čeho litovat. Fimfárum 3 jsem nyní navštívil a když bylo ve 3D, řekl jsem že zkusíme 3D. Ovšem musím říci, že zaprvé tyto animované pohádky 3D nepotřebují a za druhé Fimfárum nevypadá jako natočeno v 3D (v porovnání s čístými počítačovými animáky Disney je to skutecně o řád horší), často se jedná o animační post processing, který se do mnohých částí příliš nehodí, protože je do loutkového filmu dokreslován, takže působí buď rušivě nebo vyloženě nepěkně. Zřejmě se jedná o úlitbu bohům dnešních kin, dle mého zcela zbytečnou. Celý snímek pak na první pohled táhne poslední ze tří příběhů "Rozum a štěstí", nicméně film o filmu odkrývá některé taje prvního příběhu, které ho posouvají trochu do jiné role. Takže Firmfárum 3 ano, ale bez D prosím.

18.02.2011 21:59 @ czech vsehochut

Roubenka bez chyb

V unorovem cisle casopisu Chatar a Chalupar vysel pomerne rozsahly clanek o tom "Jak stavet roubenku bez chyb" jehoz jsem skromnym autorem - tedy alespon jsem k nemu dodaval vetsinu textu a nektere fotografie. PS: Text byl bohuzel redaknce upraven a zkracen, takze misty se trochu ztraci navaznost a smysl, coz me celkem mrzi, nebot jsem tam stale podepsan ja.

03.02.2011 08:31 @ linkdump

Polynomial

Pokud si chcete zahrat skutecne ojedinelou hru, pak zkuste Polynomial aneb vesmir z vizualizovane hudby. Intelektualni narocnost "zapletky" neni velka, ale provedeni je vskutku originalni. Demo bez problemu hratelne na Linuxu je zdarma jen rozbalenim 71MB archivu, plnou verzi lze ziskat za drobny prispevek autorovi.

01.02.2011 21:10 @ linkdump

SSD neboli Solid State Disk X25-M

Před měsícem jsem si pořídil do svého hlavního počítače sice malý, ale SSD disk Intel X25-M. Důvod k tomuto kroku jsem popsal ve starším článku Počítače zdržují. Pocit při koupi je trochu zvláštní, protože disk je dodáván v poněkud strohé papírové krabičce jen s čárovým kódem, která nic neváží. Vypadá to jako když jste si koupili za slušné peníze jen krabičku s molitanem. Naštěstí uvnitř je skutečně disk, připomínající 2,5" disky do notebooků ale podstatně lehčí. Co můžu říci po měsíci používání SSD disku?

31.01.2011 09:00 @ czech hardware linux

Šílenství na Javorníku

Javorník, alias ski areál Obří Sud je novým přírůstkem do ski areálů libereckého kraje. Areál má několik nesporných předností - široká sjezdovka se sklonem přiměřeným pro rodinný areál, slušný vlek, prosklenou restauraci s výhledem na sjezdovku, půjčovnu i lyžařskou školu přímo u vleku, někdo je nadšen i z bobové dráhy, skiparku nebo crossové dráhy. Každá mince má ale dvě strany.

24.01.2011 16:36 @ czech vsehochut

Narex ASV 14 EA zbaven tajemství

V srpnu 2008 jsem si koupil akumulátorový vrtací šroubovák Narex ASV 14 EA. Narexu celkem fandím a tak při výběru aku vrtačky trochu většího výkonu, padla volba na ně. Bohužel dnes se mi začalo z motoru kouřit a i když vrtačka by zřejmě ještě pracovala, je jasné, že motor je před shořením. Přesto, že jsem vrtačku cca 3/4 roku používal poměrně intenzivně, trochu mne to mrzí. Dovolím si tedy napsat něco o vrtačce samotné....

09.01.2011 14:27 @ czech vsehochut

Hodnoty dneska

V poslední době, asi proto že je byl konec roku, se ledacos hodnotilo, ukazovalo a propagovalo. Když jsem tak pročítal o jakých hodnotách se mluví, zjistil jsem, že většina "společnosti" je už někde úplně jinde než já.

07.01.2011 14:01 @ czech vsehochut

Samsung Xcover 271 (GT-B2710)

This mobile phone has very interesting specification, especially regarding it's IP67 protection against water and dust. Beside all the good thing (and this is a good phone), here I'll collect my complains. In my opinion most of them, may be fixed with firmware update, if Samsung cares.

06.01.2011 15:41 @ english hardware

Socat and serial port over TCP/IP

This week I "discovered" for myself netcat successor socat. This tool gives you numerous possibilities to redirect various kind of traffic over various channels. For myself I used it to create a channel to transfer data from any kind of serial port over TCP/IP network. This is simple and elegant.

15.12.2010 20:24 @ english hardware linux

ZX emulators on HP Jornada 720

There are many ZX Spectrum emulators declaring they can be run on WinCE etc. Which of them is working on HP Jornada 720 (HPC2000 alias WinCE 3.01)? Here is a summary of what I have found so far.

12.12.2010 13:32 @ english hardware speccy

Sterilita Padů

Svět elektroniky zaplavují Pady. Jeden nejmenovaný výrobce s nakousnutým jablkem ve znaku, "vymyslel" notebook bez klávesnice a všichni si najednou vzpomněli jak je to geniální nápad. Přitom tzv. handheldy - kategorie, která v poslední době téměř vymřela, stejně jako např. palmtopy, PocketPC nebo UMPC - byly bezklávesnicoví už v temných dobách dávnověku. Každopádně je jasné, že kategorie Padů alias Tabletů alias MID (mobile internet devices), zažívá závratný búúm, stejně jako před nějakým rokem netbooky.

11.12.2010 22:59 @ czech hardware vsehochut

České boty zmizely

Po jemně optimistické zprávě o návratu značky Planika jsem tak namátkou podíval jak jsou na tom čeští výrobci bot. Tento článek je 5 let starý, za tu dobu někteří další zkrachovali, jiní už podle mně přežívají jen tím, že taktéž vozí polotovary z Číny a tady boty jen montují. Tristní. MMCH: Schválně kolik výrobců z tohoto článku z roku 2007 už zkrachovalo. Získávám alergii na "Made in China" a ani "Made in PRC" mě neoblafne. Nezbývá nám než se modlit za brzké srovnáná životní úrovně v Číně, Evropě a Americe.

09.12.2010 08:50 @ linkdump

Planika opet vyrabi boty

Pro zmenu jedna dobra zprava - Slovinsky vyrobce bot Planika, ktere si nemohu vynachvalit, vyrabi uz nekolik let opet boty. Firma v roce 2005 definitivne zkrachovala, nicmene koupil ji nemecky rodinny podnik na vyrobu bot Meindl a vyrobu Planik obnovil. I kdyz zavod vyuziva pro vyrobu bot znacky Meindl, nabizeji i puvodni sortiment Planiky, coz je dobra zprava pro vsechny kdo si Planiky oblibili. Doufejme, ze i kvatlita zustala na puvodni urovni, nicmene Meindl je mezi botami neco jako BMW mezi auty.

08.12.2010 21:12 @ linkdump

Ikarie končí, přilétá XB-1

Aneb další smutný osud časopisu, jehož jsem byl předplatitelem - Ikarie = XB-1.

04.12.2010 21:20 @ linkdump

Aby to vydrželo...

Nevím nevím.. možná to je jen alibismus, ale přijde mi, že naši předkové dělali nějak víc věcí tak, aby vydržely co nejdéle. Důvod byl podle mne ten, že všechno dělali takříkajíc ručně, bylo to namáhavé a tím pádem řekněme drahé, takže to muselo vydrže pokud možno co nejdéle. Lidská práce je drahá i dnes, takže se nahrazuje stroji nebo Čínou.

04.12.2010 13:16 @ czech vsehochut

Chcete udělat kočce radost?

Kupte jí notebook. Na značce a stáří moc nezáleží, hlavně že se na něj vejde a hřeje. Když bude něco běhat po displeji, co vypadá jako moucha, ale je to kurzor myši, je to plus. Ovšem nikoli nutnost.

25.11.2010 17:07 @ linkdump

UNI-T UT81B

This is my small personal review ot this meter.

26.10.2010 21:22 @ english hardware

Počítače zdržují

Nemohu si pomoci, ale tento "výkřik" mne sužuje již delší dobu. Rozvinouti bych ho mohl - součastné počítače mne neustále zdržují. Ať dělám co dělám, jak se nachomítnu k počítači, něco mě zdržuje od toho co chci dělat.

15.10.2010 16:14 @ czech vsehochut

Obchodnik - hra pro ZX Spectrum

09.10.2010 10:41 @ czech speccy

D80 obrazy ve Fuse emulátoru

Fuse emulator v Linuxu nepodporuje mechaniky D80. Je v něm ovšem podpora "všemocného" DivIDE. Divide umožňuje nahrávat různé "firmwary". Mezi nimi je i MDOS3, který by měl umět pracovat s D80 obrazy na HDD. Návody jsou ovšem jako z jiného světa nebo neexistují vůbec. Pro ochutnání DivIDE a MDOS3 doporučuji Velesoftovu stránku divide-mdos3.

06.10.2010 21:08 @ czech speccy

Jasan Liberec

Jasany jsou stromy s dlouhými houževnatými větvemi (díky vlastnostem dřeva se používal a používá např. na luky, násady apod.) U nás nejčastěji rostoucí jasan ztepilý je hoden svého jména. Bohužel celá Evropa zápasí v posledních desetiletích se zasycháním jasanů a i u nás - ač později - se tento problém začíná projevovat. Za původce tohoto problému se obecně považuje houba Chalara fraxinea Kow, ale její role zatím není zcela prokázána. Faktem zůstává, že jasanům zasychají celé dlouhé větve, které v lidech, kteří pod stromy chodí, příliš důvěry nevzbuzují.. tedy v těch, kteří aspoň občas zvednou oči k nebi.

20.09.2010 10:39 @ arboristika czech

Pneu, pneu.. matiky

Je to dnes s pneumatikami kříž. Výrobci se předhánějí v superlativech o jejich výrobcích, popisujíce je tak květnatým jazykem, že nestačíte valit bulvy co všechno vám dnešní pneumatiky zajistí. Od skvělé brzdné dráhy po zvýraznění tuningu vašeho vozu. Co jsem se ovšem dočetl jen mezi řádky dám teď do placu.

10.09.2010 10:33 @ czech

Dub Liberec

Nemohu si pomoci, ale duby patří mezi mé nejmilejší stromy. V našich zeměpisných šířkách pak podle mne i k jedněm z nejhezčích. A nejchytřejších. Označovat strom za chytrý je trochu netradiční, ale i strom je živý organismus, který se určitým způsobem chová.

23.08.2010 10:51 @ arboristika czech

Mléko

Zakládám kampaň "Piju mléko z automatu a žiju". Jinými slovy, přežil jsem vypití nepřevařeného mléka z umělé krávy. Zatímco v supermarketech se běžně dostali do stavu, že prodávají umělé mléko v umělém vemeni, možnost zkusit mléko jen z umělé krávy mi nedala spát. Zkoušel jsem i škraloup. Udělá se, ale pamatuju si tlustší.. :)

06.08.2010 21:50 @ linkdump

Ergostart podle Husqvarny

Ergostart alias smart start je úžasná vymoženost nových benzínových strojů jako sekačky, pily nebo kosy. Funguje to tak, že ve startéru - tedy u pružiny s provázkem, kde pružina slouží pouze ke zpětnému navinutí startovacího provázku - je ještě jedna pomocná pružina, která se taháním za startér napružuje a dává jakési kopance motoru, aby lépe naskočil.

06.08.2010 18:28 @ arboristika czech

Lidska blbost nezná mezí

Aneb síří se nám tu další šmejd. Nyní již ne jen nálepkami po MHD, ale Tomáš Studničný, V Trninách 824, Praha 9 - Klánovice, 190 14 už objevil i kouzlo spamu a propaguje tak svůj nesmysl v podobě "Každá X. sms vyhrává." - tímto ho zdravím. Přitom každý ňouma s telefonem ze kterého musí odeslat SMS a má na ní jistě i kalkulačku si může spočítat, že pokud jedna SMS stojí 99Kč pak Mr. provozovatel prodá inzerované zboží za X * 99. Takový iPhone prodá za 499*99=49401Kč. A to má ještě na každé stránce uvedené jiné počty SMS, takže kdoví jak to vlastně je...

14.07.2010 10:27 @ linkdump

Festival fantazie

Festival fantazie je monstr akce. 11 denní setkání příznivců fantastiky. Conů jsem zažil především během studentských let spoustu. Byl jsem tedy zvědav jak vypadají ty dnešní.

11.07.2010 18:55 @ czech

Počítačové "hry"

Počítačové hry již mnoho nehraji. Za posledních 5 let jsem vystačil po to málo večerů, kdy jsem se touto cestou vracel do části mládí, s Neverwinter Nights (+ dvěma datadisky) a hrou Duty And Beyond, kterou jsem stále ještě nedohrál a je legrace se k ní vždy vracet po několika měsících, kdy už zapomenete proč sakriš to prase stojí pořád na nábřeží, nebo je na vás naštvaná servírka trvale na rauchpauze před restaurací. Ze zvědavosti, co nám dnes ty grafické karty s výpočetním výkonem větším než CPU nabízí, jsem po více než ctyřech letech zabrousil na stránky herních recenzí.

06.07.2010 23:57 @ czech

Lípa Liberec

06.07.2010 22:54 @ arboristika czech

MeeGo

Jen zbezne sleduji svet mobilnich zarizeni, resp. svet operacnich systemu pro mobilni zarizeni ale s otevrenou pusou jsem koukal na video o vzniku projektu MeeGo, resp. vyjadreni Intelu a Nokie. Takova slova by pred nekolika lety nebylo z ust zadneho hlavouna mozne slyset. Jsem jen zvedav jak dlouho jim tohle nadseni vydrzi. Kazdopadne je videt jedna vec - smysleni o otevrenem vyvoji se meni. A stejne tak je jiste, ze textova informace vyklizi pole na ukor obrazkovych sdeleni.

01.07.2010 18:47 @ linkdump

Fedora and Atmel AVR MCUs

For programming of Atmel AVR microcontrollers I am using JTAGICE mkII USB programmer/debugger. This device is easy to operate from Windows and AVR Studio (4), but the support for Linux is limited from Atmel side. As there is a variety of existing solutions this article is limited to only one of them with ZIGBIT900 running BitCloud ZigBit stack.

01.07.2010 15:19 @ english hardware linux

RpmReaper - utility you will love

Personaly I have a problem - my Fedora installations are upgraded for many versions and as that, during the time the number of packages in the system continualy grows. Many packages slows down all package operations. rpmreaper is one of the utilities from console world that makes a nice overview of installed package, their sizes etc. You can easily clean up lot of packages and their dependencies. And it iself has around 50kB!

18.06.2010 11:24 @ linkdump

Mistrovství Evropy ve stromolezení 2010

14.06.2010 09:12 @ arboristika czech

How to install and run NeDi on Fedora

NeDi is a fairly good tool for monitoring large networks. It has only one "disadvantage" - it is mainly aimed at networks based on Cisco, HP Procuve, Juniper and many other professional grade switches and routers.

04.06.2010 18:24 @ english linux

Lípa Horní Vítkov

30.05.2010 13:47 @ arboristika czech

Negativní kampaně

Výsledek negativních kampaní se dostavil. V podobě výrazně mínusového volebního výsledku oproti očekáváním. Oběma poraženým gratuluji k tomuto úspěchu.

30.05.2010 09:39 @ linkdump

Kurz stromolezectví - Singing Rock

25.05.2010 13:10 @ arboristika czech

Kuky se vracÍ

Čím jsem starší, tím míň mám zájem k krváky, horrory, thrillery a akční zběsilosti. Zřejmě je to tím, že tyto situace člověk prožívá denně v běžném životě a nepotřebuje na jejich přehnaně barevné verze chodit ještě do kina. Vyhledávám tedy spíše filmy alternativních žánrů, poněkud pomalejšího tempa a často i kreslené či animované obecně.

25.05.2010 08:22 @ czech

Stromy mezi námi

16.05.2010 12:55 @ arboristika czech

Český mír

Film Český mír je mizerný. Dle mého názoru nikdy neměl překročit práh kin. Film není ani dokument - tedy nic se z něj nedovíte, ani komedií jak se sám deklaruje. Je to fraška o české frašce zvané radar. To že jsem ho v kině navštívil mě totálně neotrávilo jen z jednoho důvodu. Shlédl jsem teaser a trailer k filmu Kuky se vrací, který naprosto dokonale uvádí Zdeněk Svěrák.

14.05.2010 13:28 @ linkdump

Někdy je nejlepší...

Jak je vidět, někdy nelepší věc, kterou může politik udělat je umřít. Nebo si dovedete představit, že by někdo po skončení běžného volebního období pochovával prezidenta, dejme tomu Klause, do královské hrobky s celostátním funusem jak za časů faraónů? Možná to bude znít velmi cynicky, ale když jsem poprvé slyšel o havárii letadla s polskou delegací, hned ve druhé chvílo, po ohromení nad hrůzností a symboličností celé události, jsem byl nucen si říci - to my takové stěstí mít nikdy nebudeme. Jak by takový pád letounu mohl provětrat patra naší politické elity. Nechme cynismu, je to jistě velká osobní tragédie, ale nikoli státní. Sám jsem zdaleka nejvíc zvědav na to, jak bude probíhat boj o uvolněné posty. Myslím, že v něm veškerý soucit a emaptie půjdou prudce stranou...

18.04.2010 20:32 @ linkdump

Level ZX 2

Úspěch! Po dalších mnoha hodinách bádání se dostavil. Povedlo se mi připojit k mechanice D40 přes EXTENDED port normální PC mechaniku 3.5".

18.03.2010 14:36 @ czech hardware linux speccy

Jak je to skutečně s zlatými doly FVE

V současné době vypukla hysterie kolem fotovoltaických elektráren. Mohu s klidným svědomím říci, že jsem o umístění FVE na střechu domu uvažoval již od začátku, takže mám střechu vhodnou pro umístění nějakých 20m2. A mám tam dnes již 4 měsíce elektrárnu o pidi výkonu 2kW pro pokrytí spotřeby domu. O jejím umístění jsem v obrysech uvažoval již před několika roky a s její realizací začal v srpnu roku 2009, kdy se o hysterii ještě nedalo mluvit. V polovině února jsem však teprve vyrobil první kilowatt a dnes již vím, že se mohu pouze modlit, aby se investice aspoň vrátila. Proč si myslím, že jsou všechny optimistické studie předkládané především dodavateli FVE nesmyslné, stejně tak jako očekávání, která investoři mají, zde hodlám popsat.

16.02.2010 20:40 @ czech

Cas konzolovy prichazi

S prichodem vetsich a vetsich monitoru me cim dal casteji napadala myslenka, proc takovou plochu nevyuzit rovnou z konzole pro zobrazeni vice aplikaci. Stejne se moje prace v grafickych prostredich omezuje na spusteni terminalu, ze ktereho poustim jine konzolove aplikace a weboveho prohlizece...

24.01.2010 11:42 @ czech linux

Od T-Mobile k Vodafonu do hodiny

Po deseti letech opouštím svého prvního a doposud posledního operatorá GSM - T-Mobile (dříve Paegas). Nejedná se o rozhodnutí z náhlého popudu, ale dlouho uzrávající proces. Nedělám si iluze, že by ani u Vodafonu neexistovaly nějaké neduhy, ale z dlouhodobého pozorování chování všech operátorů na trhu je chování Vodafonu rozhodně nejlepší.

04.12.2009 21:26 @ czech

Mikov změnil logo na nožích

Mikov - nože které se dostaly do nejedné chlapecké kapsy a mnohdy do dnes slouží. Jedná se o jednu z mála firem, přeživší z dob hospodářských pětiletek. Škoda, že jejich výrobky není více vidět na pultech obchodů, kde je nahrazuje poněkud dražší obdoba zahraničních výrobců (i kdyz po pravdě ony známé všeuměly v Mikulášově okopírvali právě od nich). Občas zabrousím na jejich stránky a dnes mne překvapilo, že jsem nenašel známé logo nožů - stylizovanou postavu šermíře na červené střence

21.11.2009 21:46 @ vsehochut

Filmy s F

V poslední době mne mile překvapily dva filmy. No v poslední době.. ve filmovém průmyslu, který dnes chrlí každý týden jeden blábol, uteklo už hodně vody. Ale já žiji stále v kině let osmdesátých, kdy nový film byl svátek. Takže mile mne překvapily dva filmy - District 9 a Ratatouille.

14.11.2009 21:18 @ czech

Linuxový ekosystém

Sice již trochu starší, ale zajímavé video o fungování linuxového ekosystému .

31.10.2009 20:36 @ linkdump

AirLive POE 260CAM

Dostala se mi do ruky na vyzkoušení kamera AirLive POE-260CAM. Parametry kamery jsou celkem zajímavé - POE, natáčení kamery ovladané z webu, IR přisvětlení, detekce pohybu. Airlive alias Ovislink už dnes nepatří mezi outsidery na trhu různých síťových zařízení - v tomto případě Made in Taiwan. Přesto z dokumentace na stránkách není jasno několik důležitých věcí.

21.10.2009 12:44 @ czech hardware linux

Krize je dobrá

Toto konstatování někomu může připadat hrozné a nesmyslné a měl bych být mezi těmi, kdo se z propadu hospodářství vůbec neradují, protože v oblasti vývoje elektroniky to zrovna sháňkou nesrší, ale nezbývá mi, než znovu opakovat (tato) krize je dobrá. Proč si to myslím? Během posledního půl roku jsem udělal nemálo zkušeností, které mne k tomu vedou.

09.10.2009 16:53 @ czech

Skanska na Nové Rudě

Není nad to prodat zboží, které ještě nemáte. A tak Skanska prodává zelenou louku u Nové Rudy v Liberci reklamou a flashovou prezentací již dnes, ovšem zřejmě za zítřejší ceny. Jinak si nedovedu vysvětlit, že ceny mi přijdou jak spadlé z Měsíce nebo možná z Prahy (4M za 100m2 bez vybavení). Reklamovaný krásný výhled se z jednoho směru omezuje na výhled na tramvajovou trať do Jablonce a parkoviště autosalonu Audi (což může někomu připadat krásné) a z druhé strany na objekt krásné bývalé komunistické rušičky.

09.10.2009 16:03 @ linkdump

Libero vs. Yeti

Srovnání dvou aut, které sice moc srovnávat nejdou, ale Škoda nám na český trh žádný podobnější vůz nedodává. Nicméně Yetiho ověnčila tituli jako jedinečný design (kus z každého již produkovaného), bezpečnosti, funkčnosti (oh!) a komfortu. panoramatická střecha nebo upevňovací systém a samozřejme pohod 4x4 a nový motor 1.2 jen už bez 4x4...

01.09.2009 10:38 @ vsehochut

Koupil jsem si první pilu Stihl (MS211)

Podtitulem by mohlo byt "a hned zklamání". Po Stihlu jsem sáhl, protože jsem chtěl pilu, u které nebudu muset řešit po pár použitích problémy nejrůznejšího druhu... tedy pila bez kompromisu. Pravda, koupil jsem z levnějších Stihl MS 211, ale chtěl jsem především pilu lehkou, aby se s ní dobře manipulovalo - pro drobné tesařské práce, prořezávání stromů a křoví, řezání palivového dřeva a řezbářství. Pro tyto účely je potřeba, aby lišta skutečně seděla, pila měla minimální vibrace a přesné vedení.

01.09.2009 09:35 @ arboristika czech

Aktualizuji na SP3.. již druhý týden

Na pracovním nástroji používám již třetím rokem Windows XP. Vzhled jsem nastavil na střízlivý W2k a žijeme společně v míru. Až na občasné mizení ikony na odpojování zařízení, neustálé schovávání aplikací v tray na taskbaru a stále se prodlužující start. Minulý týden na mne ale poprvé vyběhla ikonka žlutého štítu s vykřičníkem "Updates are ready for your system."

15.08.2009 13:20 @ czech

Evropská kultura je sama proti sobě

Již delší dobu se mi honí hlavou myšlenka, jednou větou shrnutá v titulku. Důvodem proč jsem nad tímto tématem vůbec začal spalovat nějaké kalorie, byl především evropský sociální a důchodový systém, který se v do dnešní doby, podle mého názoru, vyvinul v něco co původně být neměl. Později do této rozvíjející se teorie zapadly další kousky a dnes jsem se rozhodl ji zvěčnit.

10.08.2009 15:02 @ czech

Prodejte sve soukromi za 2000,-

V posledni dobe se rozmahaji akce typu "Prodejte sve soukromi". Jednou z nich je i Samsung CASH BACK, kde za 2000,- prodate sve soukromi. Bohuzel mezi tyto akce musiim po precteni podminek souteze zaradit i Skodovacke Chyte Yetiho. :(

07.08.2009 20:23 @ linkdump

Není nad profesionála

Ten totiž dokáže uříznout rámovou pilou i OSB desku. Je to prostě borec:

07.08.2009 12:21 @ czech

MujYeti

Tímhle si u mne Škodovka celkem šplhla - MujYeti. Škoda jen, že ta výhra je jen dočasná a yetiové se nevrací domů. Takováhle reklamní kampaň se mi ale opravdu líbí.

06.08.2009 14:56 @ linkdump

Blbinka dne

Tohle jsem nasel na webu:

01.08.2009 19:57 @ linkdump

DVB-T Liberec - vysílač Ještěd

Od 1.8.2009 funguje na 43. kanále z libereckého vysílače Ještěd místo analogového programu ČT2 digitální multiplex České Televize. V Linuxu je možné celý frekvenční rozsah DVB-T prozkoumat takto:

01.08.2009 15:42 @ czech linux

Rozeber si vlastní auto

Chtě nechtě, automobily jsou dnes v podstatě nepostradatelnou součástí života. A jako každá věc, i auto potřebuje čas od času nějakou údržbu nebo opravu. Většina lidí za tímto účelem navštěvuje autoservis. Nutno říci, že jsem tak občas činil též. Návštěva servisu je ovšem vždy o nervy. Auto je poměrně složitý mechanismus a zvláště o schopnostech skutečně něco opravit bych, především u univerzálních všeumělů, pochyboval. Ani návštěva autorizovaného servisu nepřináší vždy kýžený výsledek - nápravu problému. Vždy ale přináší nemalé náklady. Další variantou je opravovat si auto sám. Zásadní překážky jsou dvě - musíte na to mít čas a znalosti, popř. ještě zázemí (Některé věci se na autech dělají opravdu špatně protože jsou přístupné jen odspodu. Na některých autech se dělají ještě hůř, protože nejsou přístupné vůbec.).

22.07.2009 10:59 @ czech

eB -> RB od 10 -> 5

Neni k tomu moc co jineho rict. Proste s timto prispevkem o posledni zmene ceniku RB a komentarum k ni, nelze nez souhlasit.

07.06.2009 10:29 @ linkdump

Zahořování Škody Yeti

Nechtěl bych být tovární řidičem Škody Yeti. Již několik týdnů potkávám jednen či dva kousky jak neustále krouží mezi Mladou Boleslaví a Turnovem. Dnes jsem jeden z těchto kusů, které nejspíš v životě čeká už jen šroťák, zvěčnil. Trochu rozmazaně neboť světla již ubývalo, času bylo málo, v cestě sklo a součet rychlostí přesahoval 200kmh.

26.05.2009 19:24 @ czech

ME45 favorites reset

Yes, I am still using quite old Siemens ME45 mobile phone. Why? Because it's doing what I need, it lasts almost a week on the battery, and it's still working after so many years (what is something my earlier phones were not able). But it already happend to me, several times, that I did some brief action in phone menu, message about storing something in favorites flashed on the display and.... Then whenever you try to enter the Favorits menu the phone just produces a deep beep and dies.

18.04.2009 22:44 @ hardware

Level ZX

Internet má mnoho úrovní. Je až překvapivé, že jedna z jeho úrovní je stále 8mi bitová. Protože mám do dnes funkční Didaktik M a disketovou mechaniku D40 (přesněji Didaktik M upravený na 128kB v Kompaktservisu, Melodik a mechaniku Didaktik 40) se stovkou disket, mnohdy koupeného software, nebo programů které jsem sám napsal, občas mně při oprašování prachu napadne ho i zapnout. A posledně mi přišlo líto, že bych ty své skvosty měl nechat na disketách "zreznout" a tak jsem se pustil do zkoumání co nového ve světě PC vs. ZX.

16.04.2009 22:04 @ czech hardware linux speccy

We're Linux

Muj osobni favorit na vitezne video z finalistu Linux Foundation video kontestu http://video.linuxfoundation.org/video/1262 The Origin... from Agustin Eguia on Vimeo.

08.04.2009 22:51 @ linux

LG W2600HP-BF - proti CRT jen víc místa

Monitor mám doma cca 14dní od CZC z první letošní várky. O jakou se jedná revizi těžko soudit, podle informaci z prad.de to neni ani rev. 1 ani rev 2 - sériové číslo začíná 901M, vyrobeno January 2009. Je to první LCD kterému jsem dal šanci na svých stolech po CRT, takže z toho že je na něj videt i z větších úhlů příliš unesen nejsem. Z vetšiny přechozích LCD jsem byl spíš zhrozen.

12.02.2009 21:11 @ hardware

Hluk sněžných děl až pod okny

Kdo by si nepřál mít pod oknem 24h denně puštěné sněžné dělo. Nedávno jsem byl na výletě na Proseči nad Vratislavicemi. Až tam lze v lese zachytit hluk sněžných děl z Vesce. A protože úřední šiml má na všechno dost času, jistě se povedete tento problém neřešit až do slavného MS 2009. Zničené nervy stovek obyvatel, zmatená zvířata a 70tisic m3 umělého sněhu pro 14 dní nesmyslné legrace. Kdo tam nebydlí toho to nepálí. A páni zastupitelé ani organizátoři tam nebydlí. Jenže někdo kdo stejně v noci nemohl spát se už fakt naštval a a nastříkal do děl montážní pěnu... v podstatě se jen snažil utlumit hluk děla. :)

15.01.2009 10:27 @ czech

Ještěd a lyžování 2009

Ještěd si za poslední roky užil svoje. Sněhu moc nebylo, zato bagrů se tam prohnalo až až. Na svědomí to mají dvě události. Přebudování skiareálu společností Snowhill, která starý kotváč na Skalku, který byl v žalostném stavu, předělala na moderní čtyřsedačku, modernivozala vlek na Černý Vrch a udělala osvětlení na F10 (myslím i poma vlek prodělal modernizaci) a přidělala vlekový propoj na Pláně (dřív se muselo zpět buď pěšky nebo po turistické 5, která je díky nedostatku přírodního sněhu už několik let nepoužítelná, ale byla vždy bonbónkem na závěr celodenního lyžování), plus rozšířila sjezdovku pod lanovkou a vybudovala infrastrukturu umělého zasněžování, včetně odporné betonové nádrže.. Druhou událostí je přestavba můstků a okolního příslušenství kvůli MS 2009, které má nasvědomí město a v rámci něhož byla polní cesta k můstku (která je z jakéhosi záhadného důvodu opředena mítem smrtělně nebepečného křížení silnice a sjezdovky, přitom v zimě se po cestě vůbec nejezdilo) zapuštěna do země a kolem můstků vyrostli lešenářské tribuny a několik budov, včetně garáží pro rolby a boudy pro horskou službu. Jak tohle všechno ovlivnilo lyžování?

12.01.2009 14:24 @ czech

Proč nedávat lyže do servisu

Kdysi byly i doby, kdy lyže byly dřevěné.. celé. Skluznice se musela voskovat jinak to moc nejelo a na opravu se musely dát leda tak k trhuhláři. Jenže to ještě truhlář byl truhlář a kovář byl kovář. Dnes máme lyže z ultra vláken s polymerovou skluznicí. Lyže vydrží nebývalé prohnutí a zahnutí. Pro výrobce ovšem nastává zapeklitý problém typický pro naši dobu. Jak donutit zákazníka, aby si koupil nové lyže, když ty hyper materiály jsou tak nezničitelné?

08.01.2009 16:15 @ czech

MS 2009 v Liberci

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci se nám blíží a tak se Liberecké billboardy plní upozorněními na tuto světovou událost. Zde je návrh dalšího z připravovaných plakátů:

12.12.2008 12:42 @ czech

Lesk a bída osciloskopů

Dá se říci, že již nějaký ten pátek kroutím knoflíky osciloskopů. Nejsem sice žádný guru v tomto oboru, ale už jsem viděl osciloskopy různé, a slovy klasika řečeno, i hrůzné.

03.11.2008 09:59 @ hardware

Weatherstation TOPCOM 265 NE - Linux software

This weather station has no included sotware for Linux. At pages pendec.dk I found a wwsr utility able to read back some data from weatherstation. This program had however several problems, which I am trying to fix. According to this page this should work for

28.10.2008 19:36 @ linux

Synerov a MS2009

Velmi vystizne: Synerov a MS 2009 v dovazeni snehu.

16.10.2008 16:44 @ linkdump

Meteostanice TOPCOM 265 NE

Stanici jsem vybalil, prohlédl. Co se mechanického zpracování a plastů týče je to OK. Doufám, že National Geographics by si nedovolil prodavat uplný šmejd, proto jsem na ni vsadil i když se prodávají stejná střeva i od jiných výrobců. Mizerný je návod - sice človek venkovní čidla intuicí složí, ale je tam prostě pytlík šroubků a mizerný nákres, ze kterého není úplně zřejmé, který je kam.

21.08.2008 12:23 @ czech

Muži + Ženy = 100%

Když za dlouhých večerů nemám co dělat, protože všechny své povinnosti a dobrovinnosti jsem splnil, koukám, málokdy ale přeci, na televizi. Na českou vyjímečně a když tak jen jednu - na jiný prostor. Koukám téměř výlučně na populárně vědecko-naučně-dokumentační filmy. Jednou je to o obrovských jeřábech, podruhé bagrech, nebo lodích a těžařských plošinách, potřetí o válkách, zemědělství nebo myčkách na letadla a taky o výrobě sekané či plněných čoko bonbónů a posledně jsem koukal na montáže ohromných větrných elektráren na moři nebo kompletní výrobní proces Corvette.

21.08.2008 10:49 @ czech

And Linux on HP Pavilion s3130.nl

This will be short. I got my hands also on HP s3130.nl. It is same kind of PC as s3240 but based on Intel compared to AMD platform. Here is how Linux runs on it.

13.07.2008 15:54 @ english hardware linux

Jak se to mele ve světě mobilního Linuxu

Je až neuvěřitelné kolik humbuku se nadělá kolem Linuxu pro mobilní telefony a otevřených systémů pro mobilní zařízení vůbec. Zvláště zajímavé pak je vznikající typicky tržní prostředí soupeřících platforem a skupin. Je evidentní, že všichni účastníci očekávají velký rozmach mobilních udělátek, ale zatím nikdo přesně neví kam otočit kormidlem. A kdo stojí v kolbišti?

29.06.2008 13:59 @ linux

Distribuce roku a její vyhlášení

Anketa o nejoblíbenější distribuci roku, kterou pořádá ABCLinuxu již devátým rokem se letos dočkala ne jen virtuálního ale i sálového vyhlášení. Věřím že zařízení celé události vyhlašování - tedy prostorů, sponzorů, kapely, moderátora i cen je spousta práce a vážím si toho, že se do tohoto typu akce ABCLinuxu, potažmo Stickfish pustila. Má to ale svá ale...

20.06.2008 08:10 @ czech linux

Slovenské HN o svobodném software

Slovenské Hospodářské noviny vydali 3.6. poměrně rozsáhlou přílohu Osobní finance o alternativním a svobodném software, do které jsem poskytl "emailové podklady". Autorem je Erik Kapsdorfer. Archív HN je na HNonline.sk.

09.06.2008 10:02 @ linux

Myth vs. Myth

Nedávno jsem narazil na stránku http://www.c64vsspectrum.com/ - je to jedna ze stránek které se snaží podchytit odvěký boj A je lepší než B a obráceně. Musím říci, že autor si dal celkem dost práce, porovnat obě, dnes už poněkud historické, paltformy a nemálo známých her. Musel jsem mu dát za pravdu, že po technické stránce byl C64 jistě vyspělejší systém (a taky dražší a u nás téměř nedostupný). Jal jsem se tedy instalovat emulátory...

03.06.2008 09:39 @ czech speccy

Provence - kdo neviděl, neuvěří

Dlužím vám, nebo spíš sobě, druhý díl nařků francouzských. Nepublikuji je už s takovým živým pocitem jako díl první, nicméně napsal jsem je ještě ve Francii, akorát už nezbyl čas je publikovat. Tak teď to máte. Teď se totiž zase nudím jinde.

02.06.2008 19:36 @ czech

Zbýva nVidia

Protože AMD/ATI i Intel již spolupracují na vytváření otevřených ovladačů a poskytují i patřičnou dokumentaci, zbývá přesvědčit nVidii.

08.05.2008 20:18 @ linkdump

Provence, země zaslíbená - jak pro koho

Provence je provincie ve Francii. Jižní. To kdyby náhodou někdo nevěděl kde to je. Průměrný francouz totiž neví kde leží Česká Republika. Je to smutné, ale je to tak. I americké zpravodajské agentury už snad našli Česko na mapě světa, po té co tu mají stavět radar. Ve Francii zatím neměli důvod. Kdo nechce číst mé občas kousavé francouzské poznámky nechť přejde jinam.

28.04.2008 15:42 @ czech

Linux on HP Pavilion s3240.uk

CPU: Athlon 64 X2 (B) 4400+ 2.3 GHz (65W)
Chipset: GeForce 6150SE nForce 430
Memory Installed: 2 GB
HDD: 500 GB SATA 3G (3.0 Gb/sec) 7200 rpm ST3500630AS
16X DVD(+/-)R/RW 12X RAM (+/-)R DL LightScribe SATA drive ATAPI DVD A DH16A3L 8H1B
ATI Radeon HD2400, 256 MB DDR memory, I/O Ports: DVI-I, S-Video
High Definition 6-channel audio, ALC 888S chipset
LAN 10/100mbit, card reader 15in1
support downloads and product description

17.04.2008 12:06 @ english hardware linux

Víkend s Alfou 159

Měli jsme na víkend možnost vyzkoušet vůz Alfa Romeo 159 Sportwagon. Každý zapálený závodník po českých okreskách se jistě zasní a hned v zápětí se bude zajímat, co že to bylo a jakou to mělo... Nejsem odborník na automobilový slang ani na automobily vůbec - konfiguraci vozu jsem proto věnoval pouze zběžný pohled, nicméně se jednalo o vůz pravděpodobně s nejvyšší možnou výbavou. Tedy kombi, motor 2.4JTDm, Q4 pohon všech kol, kožený interiér, vyhřívání všeho možného, dešťové a zamlžovací senzory, zonální plně automatická klimatizace... metalíza, litá kola s širokými pneu atd. Specifikaci jde určitě dohledat na stránkách výrobce.

02.04.2008 09:45 @ czech

Ještěd - ideál pro české skialpinisty

Jak už jsem naznačoval minule, Snowhill se prostě rozhodl, že zima v Liberci skončila a tak skončila a smytec. Takže zatímco celou zimu bez sněhu nutili lyžaře šmirglovat umělý sníh, teď když je Ještěd krásně zasněžený přírodním sněhem, nehne se na něm ani sedačka. Pro mne to znamená toliko to, že bussines plán na letošek už byl splněn a tak na vás... z vysoka milý lyžaři. Tedy na všem špatném je ale něco dobré. Ještěd nyní poskytuje krásné lyžování pro ty, kdo nejezdí do hor jen jezdit z kopce, ale i do kopce, případně obdivovat krásy hor.

25.03.2008 19:05 @ czech

Zima začala - Harrachov po sezóně

Zatímco podle počasí to vypadá, že zima konečně začala, protože uz třetí den sněží, snowhill už zazimoval všechny svoje střediska na léto a ostatní vyhlásili konec hlavní sezóny. Pro ty, kdo jsou toho názoru, že lyžovat se má když sněží a ne když naprskají na trávník pruh ledu, ideální čas konečně oprášit lyže. Prní na ráně je tak Harrachov. Jak se tam po sezóně lyžuje?

22.03.2008 10:05 @ czech

LifeView NOT Hybrid PCI! LV3H

Got my hands on LV3H - LifeView Hybird card. It is combination of DVB-T/Analog TV/FM radio. Because it is for a good price and has a familiar recursive acronym in the name, I think it will be were popular soo. For now this card is pretty new and this page serves to document how it works (in this time how it does not work - as of 23.6.2010 at least the analog tuner is working) under Linux.

31.01.2008 11:30 @ hardware linux

Sound Blaster 16

Rozhodl jsem se napsat oslavnou ódu na moji stařičkou zuvkovou kartu Sound Blaster 16 Value ISA. Slouží mi již od roku 1992. A pokud se ptáte proč jsem ji ještě stále nevyhodil, pak proto, že pořád hraje :).

13.01.2008 20:35 @ hardware linux

Chyby při stavbě roubeného domu

V tomto článku se pokusím shnout a zdokumentovat chyby, ke kterým došlo při stavbě naší roubenky. Za část z nich může nezkušenost firmy, za část podmínky, které se projevily až během stavby, část jako vždy nedbalost řemeslníků a samozřejmě i moje neznalost. Nutno připomenout, že neexistuje stavba bez problémů, některé se však dali eliminovat, další várkou trpělivosti a včasným zásahem.

04.01.2008 10:30 @ czech

Howto enable compiz-fusion on Fedora 8

There is a lot of confusion about compiz-fusion in Fedora 8. Everything starts with mess in Fedora packages. The descrtiption on HowtoForge is wrong! It is another missleading example becuase it does not enable compiz-fusion but compiz only. What's the difference?

03.01.2008 21:39 @ linux

Vladneme, nerusit

CT2 dnes vysilala velice zajimavy dokument Vladneme, nerusit ktery podva velmi neotrely pohled na ceskou politickou kulturu stredoveku soucastne ceske politiky. Osobne si myslim, ze ale neni dalek tomu, naznacovat ze ani dnes neni vse jak ma byt. Autori maji odeme jednicku.

22.11.2007 22:28 @ linkdump

K četru s tebou ICQ

Dnes se mi celkem příjemně pročistil seznam kontaktu v jabberu. Chtěl jsem AOLu poděkovat.

24.10.2007 18:36 @ linkdump

CZilla umírá...

Zatím se to říká možná jen šeptem, či potají, ale já to říkám na nejnižší úrovni. CZilla neakceleruje ale, když né zrovna zpomaluje, tak již jede jen setrvačností. Je nad čím smutnit nebo ne?

20.10.2007 11:06 @ czech

Winux nebo Lindows

Na rootu vyšel článek na téma Linux a komerce. Už samo o sobě se jedná o výbušné téma, protože nikdo zatím nenašel skutečně nekonfliktní ochodní model komercializace v této oblasti. O tom, že hledání vhodného modelu je skutečně těžké se přesvědčila už nejedna společnost - ať už např. stará rána Loki Games nebo nově nás opustivší LinuxEXPRESS.

20.08.2007 09:35 @ czech linux

V zoologické zahradě...

Mé návštěvy zoologických zahrad jsou méně než řídké. Častěji sem tam byl snad jen jako dítě v rámci "výuky". Tento přínos zoo chápu, stejně jako jejich přínos pro zachování či snad i množení ohrožených nebo vzácných druhů. Moje poslední návštěva zoo ve mne ale zanechala spíš smutný pocit.

08.08.2007 11:06 @ czech

USB U3 - standard netušených možností

U3 jsou nově označována USB storage zařízení, zvaná u nás též USB klíčenky nebo USB klacky, která vám /nikoli mě/ mají umožnit nosit si s sebou stále svá data a aplikace a po zasunutí do libovolného počítače s nimi moci pracovat.

15.07.2007 20:26 @ czech hardware

Legendy české fantasy

To sem vám takhle jednou byl zavlečen do knihkupectví a jak jsem tak bloumal mezi regály, zatímco ta, co mně tam zatáhla, si vybírala další knihu ke čtení podle tloušťky, připlížil jsem i k oddělení, které jsem dříve navštěvoval často, později méně a poslední dobou vůbec. Ne že by mě omrzelo, ale internet nabízí stohy textů a času ležet s knihou pod lampou není nazbyt. Přesto jak říkal již Werich, když "tohle všechno selže, pak je čas na čtení" a něco takového mi i hrozilo, řekl jsem si, že by se i něco mohlo hodit.

26.06.2007 10:01 @ czech

Konzumerismu

Velice trefné zamyšlení Benajmina Kurase na téma konzumerismu.

15.06.2007 13:36 @ linkdump

Červotoč může poškodit váš počítač

Myslíte si, že červotoč je brouk, který může poškodit pouze tak dřevěnou podlahu na které sedíte? Google v tom má jasno. Návštěva stránky o červotoči může poškodit váš počítač!

26.05.2007 21:03 @ linkdump

Koncepce PDA příštího desetiletí?

audio přehrávač - telefon - foťák - pda - malý notebook - velký notebook - stolní pocitač - DVD přehrávač - HIFI stereo - přechytralý budík

23.05.2007 12:22 @ czech hardware

Ogg misto Mp3

Ještě nevíte proč používat OGG místo MP3?

23.05.2007 09:32 @ linkdump

phpBB MySQL -> PostgreSQL

Conversion of phpBB 2.0.17 forum database from MySQL to PostgreSQL (phpBB 2.0.22) is not straightforward and needs some tweaking. I'll describe how I did the conversion and what modifications were needed. I also converted DB from win1250 to UTF-8 and added czech language.

14.05.2007 13:44 @ english linux

Lifebook and Ubuntu 7.04 Feisty Fawn

As of yesterday new version of Ubuntu is available. I decided to update my Fujitsu Lifebook B142 to Ubuntu 7.04 from 6.10. Here is a short note on how things went.

20.04.2007 11:31 @ english hardware linux

Vindous Vof

Esej s remeslne skvelym zpracovani na tema WOW.

10.04.2007 17:38 @ linkdump

Vista bubble

Linux users know, Vista is just a bubble.

25.02.2007 22:57 @ linux

Vista bez registrace 120dní

Já vám nevim. Tak MS na jednu oficiální stranu brojí proti pirátským kopiím svého nejnovějšího výkřiku inovací, na druhou stranu do nich záměrně zabuduje feature (podle mě to je bug jaxviňa), který i laikovy umožňuje si 30 denní lhůtu na vyzkoušení cca 3x prodloužit. A tak se na netu rodí jak houby po dešti nadšené přispěvky jak je to skvělé a jak to funguje. A hned pod tím je samozřejmě odkaz na "timecrack", který odpočet zastaví úplně, nebo odkaz do registru Windows, kde se dá vynulovat.

23.02.2007 17:48 @ vsehochut

Defective By Design

Ze DRM neni to prave orechove upozornuji i stranky DefectiveByDesign.

28.01.2007 12:47 @ linkdump

gnome-mount (hal) automount usb owned root

Last days I had a hard fight with those new Fedora Linux stuff around udev, hal, gnome-mount etc. All my usb storage devices I connected to computer were mounted fine, but with incorrect owner and/or privileges. Owner was set always to root and privs to rw-r--r--, so users can not write to usb sticks, cameras etc. Counting sunday it took me about 4 days to get throught this xml configuration mist.

17.01.2007 11:35 @ english linux

Windows Bad Vista

Pokud jestě pořád nevíte nic o MS Windows Vista a těšíte se jen na to hezké co přinášeji, přečtěte si dobře, proč si mnoho lidí myslí, že Vista s sebou nesou i něco velmi nehezkého.

13.01.2007 21:17 @ linkdump

Upgrade na 1.40.0

Aktualizace na pivot 1.40.0 nebyla uplne bezbolestna. Doufejme ze dalsi problemy se neobjevi. Ale na foru pivotu je jich pozehnane..:(

31.12.2006 11:46 @ linkdump

New life for Lifebook B142 with Ubuntu 6.10

I have a Fujitsu Lifebook B142 for quite some time. I used to have there a Debian with 2.4 kernel and lot of hand tweaking. Lately I decided to give him a new harddrive with higher capacity and new Linux distro. I choosed the latest Ubuntu 6.10 Edgy Eft even thou maybe the 6.06 LTS would server better as reinstalling Linux on this device is not a job you would like to do daily, because disassembly is rather painful.

10.11.2006 23:48 @ english hardware linux

Playing the Angel

Měl jsem za to, že k mým uším kdysi dolehla zpráva o tom, že britská skupina Depeche Mode zanikla. K rozkladu kapely došlo po odchodu jednoho z členů a, jak typické pro umělce, drogové aféře frotmena kapely. Považoval jsem DM za jednu ze skupin, které odešli společně s mojí pubertou. O to víc jsem byl překvapen, když jsem zcela náhodou shlédl nedávno na jedné zahraniční televizi kompletní biografii Depeche Mode, ve které jsem se dozvěděl, že skupina v roce 2005 vydala nové album. Pravda v trochu okleštěné formaci - ze čtyř lidí se na albu podíleli tři - David Gahan, Martin Gore, Andrew Fletcher. S nostalgií jsem tedy vyrazil zjistit jak se muzika těchto již hudebních veteránů vyvinula. Skladba "A Pain That I'm Used To" uvedená v biografii byla poměrně lákavá - začínající provokativní sirénou, a tak jsem se rozhodl podpořit hudební průmysl.

06.10.2006 16:18 @ czech

Výkladový slovník reklamních sloganů v potravinářství

O výkladový slovník pojmů pro autobazary se postaral dfens. Auta naštěstí nejsou můj oblíbený koníček, takže ho nemusím příliš často používat. S čím se však setkávám denně, a troufám si tvrdit naprostá většina z nás, jsou slogany na obalech potravinářských výrobků. Dovolím si zde proto přeložit některé z nich.

03.10.2006 14:19 @ czech vsehochut

Po letech opět s Windows

Moje práce mě opět po letech přivedla k tomu, že musím používat produkty malé měkké firmy. A to v plném rozsahu výstřelků v podobě MS Windows XP Professional a MS Office 2003 Professional (čím kvalitnější produkt tím delší jméno). Vyhlídkový Outlook mě zatím ještě minul. Z Office jsem pak nucen používat především MS Excel. V mnoha směrech se cítím jako zcela nový uživatel těchto anti dinosauřích technologií. A také jako uživatel denně šikanovaný desítkami drobných opruzení.

25.09.2006 12:21 @ czech

(Skoro) Rok s Liberem

10.09.2006 14:18 @ czech

Proč nemůžu používat Mac

Není to poprvé co jsem uvažoval o koupi Macintoshe. Jako vždy je to zčásti zalíbením v některých prvcích Maců a z části nespokojenotí s architekturou postavenou na Wintelu (ač tu část Win nepoužívám už dlouho a o té části intel by se dalo též pochybovat).

20.08.2006 21:50 @ czech hardware linux

Plavecké styly

Pokud se domníváte, že zde popíši jak mají správně vypadat plavecké styly pak zřejmě nejste na správném místě. Toto je totiž pouze zamyšlení nad tím jak plavání vypadá v podání různých lidí. Je totiž až s podivem, že co člověk, to jiný způsob udržení se na hladině. Do svých téměř třiceti let jsem se domníval, že všichni civilizovaní lidé Evropy se učí v mládí plavat a tak všichni plaveme plusmínus stejně. Bylo pro mne tedy v tomto věku vzrušujícím objevem, že značná část populace si pravděpodobně uchovala plavecký styl novorozenců, který tak slouží pouze k udržení na hladině, a od žab by se ještě hodně přiučili. Na tomto místě musím konstatovat, že nejmarkantnější je tento nedostatek především u ženské populace, pro což mne napadají pouze podivná vysvětlení související s ženskou ostýchavostí, nebo mizernou docházkou na kurzy plavání kvůli pravidelným měsíčním obdobím nervozity a hysterie.

02.08.2006 10:00 @ czech vsehochut

Neuvěřitelná účinnost Avon

To se vám jednou takle stalo, že vedle mě ležel katalog Avon s "Uhrančivým pohledem filmové hvězdy" Salmy Hayek. A tak jsem si říkal, že stejně nemám nic lepšího na práci, a že se podívám co za zázraky umí moderní kosmetika.

01.07.2006 16:14 @ czech vsehochut

Roubená dřevostavba

O vlastnostech dřevostaveb se v součastné době poměrně hodně píše (ač s množství článků o klasických zděných stavbách se to nedá srovnávat) a tak bych nerad zbytečně suploval odborné články, jen shrnu očekávaná pro a proti dřevostaveb. (Dřevostavbou v tomto případě míním masivní roubenou stavbu, nikoli sendvičové konstrukce.)

01.07.2006 15:20 @ czech vsehochut

Howto change resolution for guest OS in VMware player

I have machine running WXP, but I needed to install Linux Fedora Core 5 as guest OS on it using VMware player. Everything went fine using premade images of FC5 you can download from VMware site. Soon after installing I came to that FC5 is running nice under player however it only offers 640x480 and 800x600 screen resolution, which is not really what is usable for comfortable work.

06.06.2006 14:02 @ english linux

A šmejd měsíce vyhrává...

Prsní šunka standart Xaverov. Tuto šunku si čas od času kupuji, když mne přestane bavit nakupovat čtyři plátky roztékajícího se salámu zavařené ve folii. Včera když jsem kupoval další "šišku" už na pohmat se mi zdála nějaká nafouklá. Doposud jsem ale s tímto výrobkem měl v celku dobré zkušenosti. Po rozkrojení mne ovšem čekalo zajímavé překvapení.

25.05.2006 21:29 @ czech vsehochut

Co vydrží boty Garmont Nova XCR

Dnes si povíme pohádku o tom co vydrží boty Garmont Nova XCR. Žil byl jeden tovaryš a protože už při běžném nošení prošoupal nejedny boty, řekl si že se praští přes kapsu a koupí si na ono běžné nošení boty řádově lepší, které by to běžné nošení měli vydržet, když mají vydržet i nošení neběžné.

23.05.2006 19:11 @ vsehochut

Výpočet energie vyzařované lidským tělem

Lidské tělo ať chceme nebo ne, vyzařuje jisté nezanedbatelné množství energie. V odborné literatuře se většinou jako zjednodušující uvádí, že vyzářený výkon je cca 100W. Tato hodnota je velmi důležitá z mnoha důvodů.

30.04.2006 09:24 @ czech vsehochut

VHDL syntax for Midnight Commander

I did not find anywhere syntax highlighting rules of VHDL for Midnight Commander (MC) build in editor. Therefore I wrote them myself, based on ADA syntax file. This file is definitely not perfect, but it's far better than nothing. Take it for free as it is:

26.04.2006 13:42 @ english hardware

What means "dual channel"

As 64bit platform is getting common I was interested how dual channel is really a dual channel and what are the limitations. My computer vedors does not give me a lot of probablity to run dual channel with OEM memories, but I tried that.

02.04.2006 11:25 @ english hardware

Už i v Praze vědí jak vypadá sníh

Dá se řící, že během víkendu jsem projel naši zemi od severu ke středu. To, že v neděli ráno bylo lze potkat na severočeských silnicích pouze auta k tomu vybavená a bylo jich tedy minimum, je věc v celku obvyklá, stejně jako množství lidí s lopatami krtkujících aspoň nějakou cestu skrz mantinel před vraty. Potkat draka, zachyceného na fotografii, se ovšem jen tak někomu nepoštěstí.

13.03.2006 09:51 @ czech

Design v.3

Zase si trochu hraju s designem stranek. Duvod je jednoduchy - proste me to bavi. K Zenove zahrade vsak nelze nez smutne vzhlizet.

17.02.2006 11:19 @ linkdump

Nový film Petra Olmera

Email comment

14.02.2006 09:31 @ czech

SENCOR SCD 5255MR USB

04.02.2006 19:17 @ czech hardware

Velká slunečnicová loupež

01.02.2006 20:19 @ czech

Dobrodružství se sněžným prknem

Email comment

20.01.2006 14:43 @ czech

Quake Doom Unreal Wolf 1 2 3 ... 50

Email comment

19.01.2006 22:54 @ czech linux

Howto install FC for testing using qemu

Email comment

17.01.2006 18:39 @ english linux

Sluchátka Sennheiser MX550

Email comment

04.01.2006 10:22 @ czech hardware

Ještěd opět zklamal

Aktualizováno 13.3. 06: Nedalo mi to a o vikendu jsem opět vytáhl směrem na Ještěd. Přeci jen už je březen a lyžařské šílenství by mohlo opadnout. Dá se říci, že situace byla přeci jen o něco klidnější, za uspokojivou bych ji ale nehodnotil ani omylem. Na teletextu nebylo ani slovo o tom, že se na Ještědu konají závody a část areálu byla uzavřena. Mohli jste si tak koupit za bratru 390Kč permici jen na kotvu na Skalku (oo jaká sleva). Na tento trik jsem nenaletěl a koupil jednu jizdu, abych se podíval co a jak je vlastně sjízdné. Ve frontě na kotváč sme strávlili 25minut. Při té příležitosti jsem zaznamenal, že vlek se nachází v naprosto žalostném stavu. Každá druhá kotva je označená provázkem, což znamená, že nefunguje. Každá třetí chybí. Krom toho, že je přepravní rychlost vleku na dnešní poměrny zcela nedostatečná, je zřejmé, že provozovatelé na jeho stav naprosto kašlou. Na situaci se zřejmě podepsala i tahanice prozovatele (firmy Snowhill) s městem, které nechtělo areál pronajmout, protože jistý pan Syner nebyl potěšen, že Snowhill nechce nakupovat služby jeho stavební firmy. V tuto chvíli se snad ale blízká na lepší časy a Snowhill má areál pronajatý a během několika let má vybudovat 4 vleky. Pevně doufám, že také sjezdovky, protože jinak se na Liberecké nebude dát jezdit pro množství lidí.

27.12.2005 11:57 @ czech vsehochut

HP Jornada 720 and SynCE on Linux

and the Jornada is mostly connected.

17.12.2005 13:56 @ english hardware linux

Main Linux Usability Issues.

Email comment

14.12.2005 15:56 @ linkdump

Tux'n'Tosh SVG

Email comment

30.11.2005 09:43 @ english

Slib československých pionýrů

Email comment

17.11.2005 22:28 @ czech vsehochut

OpenWrt on Asus wl-500g - quickguide

Email comment

10.11.2005 13:50 @ english hardware linux

Pivo ceske, pivo me

Email comment

07.11.2005 13:21 @ czech vsehochut

O nejvetsi smejd

Email comment

04.11.2005 13:27 @ czech vsehochut

Handhelds.org down

Due to the closure of HP's Cambridge Research Lab, the handhelds.org site will be down Friday October 21st at noon EST until Saturday October 22 22:00 EST while services are being migrated to their new locations at Massachusetts Institute of Technology (MIT) and Oregon State University (OSU).

26.10.2005 12:40 @ linkdump

ARM - Linux není jen x86


V dnešním x86 centrickém světě si mnoho běžných lidí - at uživatelů nebo programátorů - jen obtížně připouští, že existují i platformy založené na něčem jiném než na známých procesorech Intel a AMD x86, které navazují na původní intel 8086 resp. vylepšený i386. Ač tyto dva zástupci x86 platformy v povědomí lidí hrají prim, v počtu běžících procesorů, především pro embedded zařízení (vestavěná zařízení, nebo též různá mobilní zařízení jako PDA) se zdaleka nejedná o nejběžnější architekturu. Touto architekturou je podle posledních zpráv právě ARM (viz zprávičku na rootu). A Linuxový kernel je na ARMu jako doma.

18.10.2005 21:16 @ czech linux

Večerníček "slaví" 40

Email comment

12.10.2005 20:59 @ czech vsehochut

Blocking referral spam

Email comment

12.10.2005 11:38 @ linkdump

Pentax Optio 555 - what you wanted to know

Email comment

01.10.2005 19:31 @ english hardware

Design change

Email comment

20.09.2005 21:33 @ linkdump

Wake On Lan with Linux

In passed time I had 4 ethernet cards I used.

16.09.2005 20:07 @ english hardware linux

Mute v4l2 saa7134

Email comment

10.09.2005 18:31 @ linkdump

The bussines is over

Email comment

04.09.2005 19:58 @ linkdump

RAM labelling

Email comment

23.08.2005 10:38 @ english hardware

O Neverwinter Nights jak jinak nez na Linuxu


11.08.2005 23:21 @ czech linux

Graphics card overview

Provided as is without any warranty.

09.08.2005 11:15 @ english hardware

Referral spam

Email comment

29.07.2005 13:43 @ linkdump

Running Linux on HP Jornada 720

HP Jornada 720 is bit older device, but exactly for that reason it is time to run Linux on it as Microsoft Windows for Handheld PC 2000 3.0 is suffering from driver and software insufficiency. Therefore Linux can bring a new life to this nice device. And Linux is even nicer than MWHPC2000.

28.07.2005 11:32 @ english hardware linux

Canon PIXMA iP1500 and Linux

covex - 27.04.2006 08:44

17.07.2005 20:39 @ english hardware linux

ne2000 and Motorola SURFboard

Email comment

17.07.2005 19:31 @ english hardware

nForce4 linux lm-sensors - how to get it up

covex - 22.03.2006 21:34

26.06.2005 18:11 @ english hardware linux

nForce4 is a silent PC nightmare

jack-ss - 05.05.2007 15:56

26.06.2005 16:52 @ english hardware

Poděkování CzechComputeru

Email comment

23.06.2005 12:30 @ linkdump

Fedora Core 4

P:
   I need qemu with kqemu on x86_64
W:

   Download

16.06.2005 11:21 @ english linux

Gigabyte GA K8N Ultra-9

na boardu musí být připojeny všechny tři větráky jinak se nezapne.

12.06.2005 15:52 @ czech hardware

Ženy za nakupování nemohou

Email comment

01.06.2005 10:24 @ vsehochut

Fedora ja samý čech

Email comment

23.05.2005 20:36 @ linkdump

Proč si nepůjčovat auto v alimexu

Petr - 16.06.2011 00:23

14.05.2005 19:23 @ vsehochut

Mikrokernely - hurd nebo linux

Email comment

31.03.2005 13:40 @ vsehochut

Záchrana disku s FAT(32) - linux disk editor

covex - 03.01.2008 19:43

30.03.2005 21:11 @ vsehochut

Dobojováno...

Email comment

18.03.2005 11:28 @ vsehochut

Cairo a waimea - budoucnost X window?

Email comment

11.02.2005 14:26 @ vsehochut

Daň z nemovitosti pozemkové

covex - 04.02.2005 13:09

12.01.2005 22:33 @ vsehochut

Pracovníci

Email comment

23.11.2004 14:22 @ linkdump

Fedora Core 3

covex - 12.11.2004 09:59

10.11.2004 15:27 @ vsehochut

NoSoftwarePatents

Email comment

22.10.2004 10:59 @ linkdump

New age music

Email comment

18.07.2004 13:23 @ vsehochut

Neplatic daní hrdinou

covex - 21.07.2004 14:17

12.07.2004 13:43 @ linkdump

Jak umírají BBS

Sancho - 30.05.2008 00:05

18.06.2004 14:16 @ vsehochut

Asi nová móda vole...

Email comment

11.06.2004 19:23 @ vsehochut

Lindows to Bill

Email comment

08.06.2004 18:37 @ linkdump

Odpověď Ministerstva zahraničních věcí

covex - 03.06.2004 11:50

03.06.2004 11:42 @ vsehochut

A je to tu zas. Patenty.

Státní tajemník, 1. náměstek ministra, Evropské záležitosti
PhDr. Jan Kohout
MZV ČR
Loretánské nám. 5118 00 Praha 1

12.05.2004 09:47 @ vsehochut

Kill Bill (2)

Email comment

06.05.2004 12:57 @ vsehochut

Jak se vám špidlí?

Ahasweb - 19.10.2006 10:48

05.05.2004 18:23 @ vsehochut

Proč nejíme babičky

Email comment

26.04.2004 17:23 @ linkdump

Zákon jako program

Email comment

22.04.2004 14:59 @ vsehochut

Státní podnikatel

Email comment

20.04.2004 21:38 @ vsehochut

Co s RH9?

Email comment

05.04.2004 19:09 @ linkdump

Dvojitý překlad

covex - 16.04.2004 23:55

05.04.2004 18:38 @ linkdump

Lze kompromitovat BBS?

Nebo. V radku nad nim (to se nam uz nepodarilo z zadneho analu zjistit). Doufame ze ted uz je kazdemu jasne o co se jedna. Tento zjevny kompromitujici zasah posouva navstevniky Piskoviste do zcela jine pozice. Uz totiz nejsou vitani na Piskoviste, ale na neco co ma jeste ke vsemu dvoj-az-troj smyslny vyznam. Prvni z nich je zvlaste nepekny, vsichni zname afery kolem piskovist a psu (tzn. psiky nebo take pisky). Druhy (pomineme-li zaludnost ohavne gramaticke chyby, ktera tak byla jiste ponechana schvalne) posouva vyznam obsahu BBS jeste ironicteji do oblasti mrzkeho bulvaru. Treti a dalsi vyznamy (jako napr. diakriticka chyba) pak uz nechame na domysleni laskaveho ctenare.

05.04.2004 16:52 @ vsehochut

Varouch

Email comment

05.04.2004 16:16 @ linkdump

Víc uživatelů

covex - 05.04.2004 15:16

05.04.2004 15:13 @ vsehochut
© 0-∞ Covex