03.11.2008 09:59

Lesk a bída osciloskopů

Dá se říci, že již nějaký ten pátek kroutím knoflíky osciloskopů. Nejsem sice žádný guru v tomto oboru, ale už jsem viděl osciloskopy různé, a slovy klasika řečeno, i hrůzné.

Práce s osciloskopem v mém podání sestává ze zachytávání signálů nejrůznějšího původu, v zásadě většinou za pomocí nějaké události typu náběžná neho sestupná hrana. Pak se zobrazeným signálem různě šmidlím, rozuměj měním parametry osciloskopu jako rozlišení, počet jednotek na dílek a nebo událost na kterou se reaguje. Když se hodně rozjedu, přidám si nějaký jednoduchý výpočet typu špička-špička, nebo vzdálenost nějakých událostí.

(V tomto momentě si dobře zapamatujte, co za úkony s takovým osciloskopem dělám.)

Před lety jsem začínal s těmito kousky na osciloskopech s typyckou zelenou obrazovkou. Ač v technologii a historii osciloskopů se příliš nevyznám, myslím, že tyto osciloskopy byly v podstatě převodníky měřeného signálu na vychýlení paprsku v obrazovce typu CRT. Vykreslovaly prostě to co se dělo na vstupu, časem přibylo víc kanálů, trigger, paměť, zlepšovalo se rozlišení, s nástupem digitalizace se zaklínadlem stala vzorkovací frekvence. Zelené obrazovky pomalu nahradily obrazovky barevné a časem LCD, přibylo něco té matemaiky atd. To všechno bych považoval za zlepšení.

Teď od osciloskopů odběhnu trochu jinam - do vývoje HW. Vývoj integrovaných obvodů bývala vždy oblast ve které se používali nástroje typu enter"prase". Dříve to znamenalo drahé nástroje, pro výkonný a drahý HW, určené pro práci na náročných úkolech vyžadující spolehlivost a určené pro zasvědcené. Dnes se tento význam trochu posunul a jsou to drahé nástroje pro levný HW, které mají nadměrné množství chyba a jsou tak určeny pouze zasvědceným, kteří jsou schopni je obcházet nebo řešit samostatně. Každopádně této oblasti dominovaly Unixové systémy. A na těchto systémech se pak vyvinul levný HW, který byl použit pro levné Windows systémy a jak to dnes vypadá všichni víme... typycké podříznutí si větve sám pod sebou.

Tím se dostávám zpět k osciloskopům a mnozí už tuší kam mířím. Staré osciloskopy sice neběhaly na Unixu (i když kdo ví), ale ty moderní běhají na Windows. Osobně jsem nejraději pracoval s přenosnými osciloskopy Tektronix (TDS 3054) - lehké, malé, s možností provozu na baterie, oládání snadné, rychle naučitelné. S osciloskopy od HP, resp. Agilletu jsem vždy trochu zápasil, neboť jejich pojetí nastavení přístroje a především kurzorů mi přijde poněkud těžkopádné. Celé ovládání se snaží příliš imitovat klikání a menu, což akorát zdržuje.

Dnes jsem byl posazen před nový osciloskop od Tektronixu DPO7104. Řadu využívající normální operační systém typu Windows už jsem měl možnost používat dříve, a pokud to bylo možné bral jsem si raději osciloskop starší ale bez standarního OS, protože myš a klávesnici považuji u osciloskopu za zbytečnost, navíc většina těchto oscilosopů trpí nadměrnou obezitou. Dnes jsem, ale neměl na výběr a tak jsem musel. A krom toho, že mi tekly nervy nad softwarem se kterým pracuji, po 20minutách práce s osciloskopem, jsem začal projevovat známky duševního rozvratu a zcela nekontrolovatelně jsem kroutil všemi možnými knoflíky. Chování osciloskopu totiž vykazuje typycké známky Windows, které jsou pro mne zatím u osciloskopu naprosto nepochopitelné - dlouhé odezvy, pomalé překreslování, přezdobené, nepřehledné a zbytečně nabubřelé grafické rozhranní. Osciloskop má sice mnohem větší display, ten je ovšem tragicky využitý. Neuvěřitelně jsem pak koukal, že osciloskop je prostě jen jedna z aplikací pro Windows a na osciloskopu, kterému pomalu přestávám říka osciloskop, ale mám pro něj spoustu jiných jmen, je nainstalován outlook, windows media player, a další standardní součásti Windows, včetně úžasné tapety lyžaře na pozadí (co to má být??). Na tomto osciloskopu lze tedy číst poštu, prohlížet webové stránky, nebo koupat na film či telefonovat přes skype. (Nyní porovnejte tyto úkony s odstavcem, kde jsem psal co obvykle dělám s oscilokopem.) Toto PC, které se tváři jako osciloskop, je vybaveno Pentiem 4 3.2GHz a 2GB paměti. Na boku má dva ohromné 12cm větráky, ze kterých fouká vzduch teploty, za kterou by se nemusel stydět ani teplomet... ovšem pokud si chcete posunout signálem po obrazovce několik sekund se nic neděje, pak se signál zběsili třikrát překreslí a skončí mimo obrazovku. Windows prostě není RTOS, je neuvěřitelné, že někteří výrobci ho přesto tak používají.

Když pak přišel kolega, ptal jsem se ho zda považuje tento osciloskop za zlepšení. Odpověděl, že ano. Ptal jsem se ho, zda mu nevadí, že je to tak strašně pomalé. Upozornil mne, že mám nastavné příliš velké množství zachytávaných vzorků. A tak to tedy je. Aby výrobci mohli deklarovat nové a úžasné vlastnosti osciloskopů, zjednodušují si práci použitím OS, do parametrů přístroje, se pak napíše, kolik gigasamplů za sekundu a po dobu kolika úžasných sekund je dovede zachytávat, že je pak ale není schopné v potřebném čase zpracovat a předat uživateli je již věc jiná. Je to stejné jako s telefonováním po internetu, je to sice úžasné, ale pokud odezva protilehlého účastníka, překročí 200ms máte pocit, že konverzace poněkud vázne nebo hovor vypadl. Po několika minutách takového hovoru pak začínáte hryzat nejbližší šňůru. Stejně je to s osciloskopem. Pokud nereaguje na pokyny obsluhy, je něco špatně. A neomluví to ani USB port nebo větší rozlišení obrazovky.

Třešničku na dortu jsem se pak dozvěděl od téhož kolegy vzápětí, když přeci jen přiznal, že je to celkem draze vykoupené zlepšení (osciloskop totiž skutečně papírově má lepší parametry než ten starší). Původně totiž objednávali osciloskop jiný - LeCroy. Neměl jsem s ním možnost pracovat, ale prý se jedná o oscilokopy nadmíru dobré. V obchodním oddělení ale nastal jakýs zádrhel a zcela náhodou se objednal osciloskop se podobným typovým označením, ale od jiného výrobce (v tomto případě Tektronix), a zcela náhodou byl i levnější než ten původní, požadovaný. A tak je to bohužel se vším, odborník objedná hasák, manažer, rozhodne, že hasák je moc drahý a navíc protože neví k čemu hasák je, tak se objedná šroubovák, protože ten už manažr zná. A tak se objednávají PC, které se tváří jako osciloskop, staví se průmyslové stroje, které mají provádět operace v reálném čase na OS, který v reálném čase nepracuje (a výsledek tomu odpovídá, protože, když se pořídí nové PC najednou odladěný proces nefunguje, protože stroj nestíhá reagovat na pokyny z PC), software pro vývoj elektroniky se přepisuje na Intel platformu, protože zákazník si PC se servisem a OS koupí sám, a o to se nám opticky sníží cena našeho výrobku. Že obsluha stráví mnohem více času a nervů handrkováním s počítačem, reinstalacemi a že se nakonec musí najmout tři poskokové (rozumněj cvičené opice na reinstalace) místo jednoho odborníka, který se staral o celé zázemí firmy, to již nikoho nebolí, protože to je jiná kategorie nákladů, rozpuštěná do měsíčních výdajů. Jen odborník si pozvdechne a připomene si své oblíbené rčení: Jakou lopatu ti dali, takovou házej. A až za tebou přijdou, že ti to jde pomalu, trpělivě vysvětluj, že vidlemi se písek opravdu přeházet nedá, ale že ses snažil a poctivě si vidle každých deset minut omotával kobercovkou...


Oh dear … zda se, ze soumrak civilizace je na spadnuti … zaplatpambu, ze jsou jeste fabriky, kde cvicenym opicim vkladaji alespon zarodecne stepy inteligence. :)

Drobna gramaticka korekturka: šmidlím, typickým, osciloskopy sice neběhaly, standardní součásti Windows, dozvěděl od téhož kolegy

Martin - 06.11.2008 10:47

Este ze tu mam takove pozorne a verne ctenare, jinak nevim kde by ta cestina skoncila. :)

covex - 06.11.2008 21:32

Krásný článek

karel - 14.02.2009 23:44

Email comment