23.05.2007 12:22

Koncepce PDA příštího desetiletí?

audio přehrávač - telefon - foťák - pda - malý notebook - velký notebook - stolní pocitač - DVD přehrávač - HIFI stereo - přechytralý budík

Připomíná vám tato sbírka elektroniky tu vaši?

Každý kdo se jen trochu orientuje v elektronice musí aspoň tušit, že nás výrobci mobilních telefonů, digitálních fotoaparátů, audio a video přehrávačů/rekordérů, GPS, PDA, notebooků, PC atd. už dlouho tahají za fusekli. Tedy oni tahají především za peníze v našich kapsách. Těm méně zasvěceným se pokusím prozradit proč tomu tak je.

Víte z čeho se skládá elektronika takového mobilního telefonu?

A z čeho se skládá takový digitální fotoaparát?

A co byste řekli o takovému GPS navigatoru?

Myslím, že není potřeba pokračovat. Každému snad dochází, že má doma spoustu procesorů, pamětí a displayů. Situace samozřejmě není až tak jednoduchá, výkon zařízení je určitým způsoběm škálován pro potřeby dané konkrétní aplikace. Již z pohledu na dnešní trh je ale jasně vidět, že to s tím škálováním nebude až tak žhavé. Soudit tak lze podle mobilních telefonů, které dnes běžně obsahují fotoaparáty a mnohdy již i funkce PDA. Právě na mobilních telefonech je pěkně vidět první tahací provázek, který bych označil jako recyklaci technologií. Co je na trhu digitálních fotoaparátů již neprodejné, přidá se do mobilu a hle, novinka trhu mobilních telefonů je na světě. Stejná recyklace probíhá u všech stupňů zmíněné elektroniky. Novinky z jedné větve se dříve nebo později prosáknou do větve jiné.

Z popisu hardware je ale zřejmé, že multiplikace komponent je do značné míry zbytečná a je možné všechny, alespoň ty skutečne mobilní, nahradit jediným zařízením. Nejblíže tomuto stavu jsou právě PDA - personal digital assistant. Z technologického hlediska pravděpodobně neexistuje příliš překážek dotáhnout integraci do konce. Překážky největší se pravděpodobně nachází pouze ve strategii jednotlivých výrobců. Objektivní překážky se nacházejí ve spotřebě a uživatelském rozhranní. Spotřeba je reprezentována problémem zvaným baterie. Ten se střetává s efektivitou návrhu HW a SW. Displaye zápasí s velikostí a to sice se svou nadměrnou tloušťkou a nedostatečně variabilní plochou.

Problém s výdrží zařízení mimo dosah elektrické síťe neumíme příliš uspokojivě vyřešit. Podle dostupných výrobků to ale vypadá, že za optimální je považována výdrž něco kolem 10h aktivního provozu. Investice do větší výdrže se zřejmě ekonomicky nevyplatí (optimalizace elektroniky na menší a ještě menší spotřebu, optimalizace software, zvětšování baterie).

Displaye se v součastnosti řeší různě, zpravidla např. tím, že zařízení jich má vícero. Displayů se do značné míry týká i problém spotřeby, protože jeho podsvícení je významným konzumentem energie.

Řešení pro další desetiletí by tedy mělo být pokud možno malé, ale mít velký display a výpočetní výkon. Skloubit tyto dva požadavky je nesnadné ale nikoli nemožné. Tedy pokud se podaří vyvinout skládací nebo srolovávací display, pokud možno dotykový (Jistou alterntivou mohou být i malé promítačky.). Výpočetní výkon není až tak důležitý protože je to věc relativní, vzhledem k požadavkům a software. Navíc u mobilního zařízení požadujeme především dlouhý chod na baterie.

Přiblížit se ideálnímu principu by mělo být možné stylem skládačka. Tedy skládací zařízení, jehož postupným skládáním budete přidávat i výkon, resp. funkce, protože je velmi nepravděpodobné, že jste schopni zároveň používat všechna svá zařízení.

Legenda: nejmenší část je kombinace mobilního telefonu, PDA, GPS a multimediálního přehrávače, druhá část je notebook jehož horní povrch tvoří výhradně vysouvací-rolovací display pod kterým je v ležaté části dotyková klávecnice - pokud by display už sám o sobě nemohl být dotykový.

Na tomto obrázku se může zdát, že není nic moc nového. Velmi podstatná část na něm ale není vidět. Každá jednotlivá část tvoří sice autonomní jednotku, umožňují se však spojit a vytvořit celek který má výkon a funkce všech komponent. Výrobci se sice o něco takového snaží pomocí USB nebo BT propojení, nikdy ale zařízení nejsou schopna sdílet výkon.V době multiprocesorových systému a hotplug technologíí by to ale již neměl být problém

Předtavte si, že váš stolní počítač by po připojení notebooku mohl využívat i jeho grafické jádro a procesor, stejně tak jako kapacitu disku (v přenosných zařízeních již pouze flash technologie). Z fotoaparátu v telefonu by se zároveň stala webová kamera atd. Představa hezká, ale zatím nereálná. Nikoli z technického hlediska, ale z hlediska marketingového.


PS: Věnováno věrnému čtenáři Martinovi.


Nj, jenze problem zase je ten, ze pokud jedno zarizeni umi vsechno, tak to pak vetsinou vse dela tak na pul – viz fotaky v mobilech. Ac pridavaji MPx, stale to neni ono, porad nejakym lacinym kompaktnim fotoaparatem dosahnes lepsi kvality nez z fotaku mobilu. Stejne je to s kombinaci PDA+telefonu. Typickym prikladem budiz Windows Mobile Phone Edition. Na PDA system je naroubovany GSM system, jenze co? Telefoni spojeni pada, dochazi ke zpozdeni pri prijeti hovoru atd., dobre tak maximalne jako GPRS/UMTS/HSDPA modem. A GPS? Staci spatne umisteni GPS modulu v telefonu nebo PDA a je GPS modul nepouzitelny (viz FSC Loox N5×0)...
No a 10 hodin aby takovy “svycarak” vydrzel, to by musel mit hodne velkou baterii, nemluve o tom, ze s kazdou dalsi pustenym modulem jde baterie rychleji do haje…
Ja osobne budu mit radeji PDA + SmartPhone + GPS + FotakSBT (kde vse vydrzi podstatne dele – napr. muj BT GPS modul vydrzi 16 h. bez problemu) nez vsechno dohromady, nemluve o tom, ze kdyz neco nebudu potrebovat, tak to klidne necham doma…

A kdyby se jeste navic IBM rozhodlo delat Cell procesor v mobilni podobe + s nejakym bezdratovym resenim komunikace mezi jednotlivymi Cell procesory a tim agregovat vykon, tak by to pak bylo bajo. Akorat to je tak asi z rise snu… :)

Richard Bukovansky - 05.09.2007 18:48

Email comment