25.08.2011 19:42

Didaktik M 128kB a promazání klávesnice

V tomto článečku zdokumentuji způsob promazání kláves u Didaktik M '91 s úpravou na 128kB od Kompakt Servisu. Při příležitosti rozebrání jsem nafotil i vnitřek s úpravou.

Promazání kláves je poměrně často řešený problém. Z výroby klávesy zřejmě nijak mazány nebyly a plasty po čase dost drhnou, takže stisk kláves je poměrně obtížný, klávesy je nutné mačkat v podstatě přímo shora a i tak se občas zaseknou. Promazání nespasí vše, nicméně výsledek je výrazně lepší než bez něj. Zábava je to klidně na celé odpoledne.

Na rozdíl od moderních klávesnic je každá klávesa v Didaktiku samostatná odpajitelná jednotka s poměrně komplikovanou strukturou slouženou z masivního plastového těla, dvou pružin, pozlaceného plíšku, plastového vnitřního jezdce a samotné klávesy. Během stisku klávesy dojde k přitlačení plíšku na kontakty v těle klávesy a jejich spojení. Tato poměrně komplikovaná struktura je pak i trochu přítěží při rozebírání klávesnice. Klávesy nikdy nebyly vyráběny jako rozebiratelné. Jejich rozebráním dojde vždy k jemnému sražení hran, které klávesy drží v těle. Jejich další rozebrání je pak již o něco jednodušší.

Základem rozborky bylo v mém případě rozdělání krytu počítače (8 šroubů). K páčení kláves jsem použil L pinzetu z nářadí Dremel a nakonec se ukázala jako výborný nástroj. Při rozebírání je však stejně potřeba postupovat velmi opatrně, jednak aby se neolámaly vodící sloupky kláves, nepoškodila deska, resp. spoje na klávesnici a nepoztrácely pružinky. V případě některých kláves jsou přítomny ještě dvojité kontakty s meziizolací (u modelu bez samostatné elektroniky kláves šipek). Za klávesy je ovšem potřeba celkem dost zabrat, aby se je podařilo vyndat. Při vracení kláves zpět je potřeba pokud možno rovnoměrně tlačit na celou klávesu poměrně velkou silou.

Postupoval jsem tak, že jsem klávesy začal vyndávat zprava ve dvou řadách vždy tři klávesy, po vyndání třetí jsem první znovu vrátil zpět. Vyndat jednu libovolnou klávesu je poměrně obtížné, pouze krajní jsou samozřejmě bez komplikací.

Několik postřehů: Klávesy je dobré po vyndání očistit. K mazání jsem použil vazelínu na plastové převody. Mazat je potřeba jen opravdu minimálně. Já promazával zobáčky do drážek a sloupky, které zajíždí do těla klávesnice. Vazelína v malé injekční stříkačce byla ideální. Do hrdla šli zasunout i sloupky. Vše je však potřeba mazat opravdu minimálním množstvím, jinak klávesa bude příliš líná. Celá klávesnice má po promazání jakýsi mechový nádech, oproti předchozím zásekům je to však výrazně lepší, i když s klávesnicemi PC se to nedá srovnat, protože zdvih kláves je velký a chybí mechanická odezva konce stisku. Největší problém je s nejčastěji používanými klávesami jako jsou ENTER, CAPS SHIFT, 0 (Delete), SYMBOL SHIFT. Tyto klávesy mají již poměrně unavená pera a kontakty. Doporučuji při rozdělání vyměnit s některými sousedními klávesami, které zdaleka nejsou tak opotřebovány.


Email comment