12.02.2009 21:11

LG W2600HP-BF - proti CRT jen víc místa

Monitor mám doma cca 14dní od CZC z první letošní várky. O jakou se jedná revizi těžko soudit, podle informaci z prad.de to neni ani rev. 1 ani rev 2 - sériové číslo začíná 901M, vyrobeno January 2009. Je to první LCD kterému jsem dal šanci na svých stolech po CRT, takže z toho že je na něj videt i z větších úhlů příliš unesen nejsem. Z vetšiny přechozích LCD jsem byl spíš zhrozen.

Vskutku zvláštní je podání červené, zmiňované i v komentářích uživatelů na CZC , otázka je kde je chyba. Monitor má podle testů větší barevný gamut, takže není vyloučeno, že cervená na kterou je človek zvyklí je jen špatně zvolená barva autorem. Jak změřit to nemám, rozdíl to je ale viditelný. Zkorigovat to na monitoru se mi nepodařilo.

UPDATE: Podani červených odstínů je jednoznačně nesprávné. Červená barva hrozně svítí a je dost do růžovo-fialova. Zkoušel jsem to prostým vyfocením stejné barvy a zobrazením na monitoru a porovnáním s originálem položeným vedle. ČIstě optické porovnání dopadá pro monitor dost nepříjemně.

Monitor je zatim bez vadných bodů. Co se týče vzhledu je to drahý panel v levném obalu. Srovnám-li ho např. s HP w2207 vypadá jak chudý příbuzný. Zpracování plastů je mizérie, panel samotný se v rámečku vrklá, noha je kdoví proč, narozdil od monitoru, lesklá, jako kdyby ji LG používal univerzálně k více modelům. Na rámečku je pouze potisk s napisy. Designový kousek to tedy zrovna není.

Dotykové ovládání s melodií je sice efektní, na vypínání/zapínání řekneme i efektivní, protože není potřeba monitor ohmatávat, stačí prstem přejet v blízkozti, ale pohyb v menu je dost neohrabaný, právě kuli vlastnosti, že senzor reaguje již při přiblížení nebo oddálení a neexistuje přesný bod, kde by se "knoflík" mačkal, takže se špatně zaciluje.. Vzhled ale neni to co dělá tento monitor zajímavý. Tím je S-IPS technologie, jak jsem ale napsal, v porovnání s CRT to není žádná pecka. Nutno říci i to, že monitor díky velikosti a rozlišení 1920 x 1200 má poměrně velké body, takže to při pohledu na něj chce trochu odstup, ovšem pokud na něj budete koukat z dálky přijde výhoda velké plochy monitoru vniveč. Ani poměr stran 16:10 mně příliš neoslovil, rozhodně to není jako při přechodu ze 14" na 19" (5" rozdíl), teď z 19" na 26" (7" rozdíl) ale není to moc vidět.

UPDATE: Rozlišení 1920x1200 je na tento monitor skutečně malé a body jsou tak zbytečně velké. Takové rozlišení se dalo provozovat i na 19" CRT a bylo to na práci rozhodně příjemnější, takže z tohoto hlediska bych 26" pro práci nedoporučoval.

Jas a kontrast monitoru se mi nepodařilo vyladit podle nejjednodužší kalibrace pro CRT.

Jak jsem tedy psal v nadpisu, monitor poskytuje přeci jen o něco více místa na stole, teoreticky i něco na obrazovce do šířky. Spotřeba je cca stejná jako 19" CRT. Jinak nic extra.


A mas ho nakalibrovany sondou ked porovnavas fotky s originalom?

Email comment