29.06.2008 13:59

Jak se to mele ve světě mobilního Linuxu

Je až neuvěřitelné kolik humbuku se nadělá kolem Linuxu pro mobilní telefony a otevřených systémů pro mobilní zařízení vůbec. Zvláště zajímavé pak je vznikající typicky tržní prostředí soupeřících platforem a skupin. Je evidentní, že všichni účastníci očekávají velký rozmach mobilních udělátek, ale zatím nikdo přesně neví kam otočit kormidlem. A kdo stojí v kolbišti?

Začneme chronologicky. Zřejmě první kdo začal používat Linux do moblních telefonů byla Motorola. Řekněme si to upřímně, díru do světa s nimi nudělali, protože Motorola používala Linux pouze jako chytřejší firmware. U nás jsou podle mne tyto telefony od Motoroly rozšířeny minimálně a v podstatě se tak nejedná o platformu, ale o jednu implemetaci.

Před časem se uživatelé mobilních telefonů shodli na tom, že už je nebaví koukat na to, jak výrobci mobilních telefonů vždycky vylosují z klobouku vlastností nějakou podmožinu a tu implementují do nových a ještě lepších = stále stejných telefonů. Nevím jakým kouzlem, ale do vývoje se angažoval FIC a vzniklo OpenMoko http://www.openmoko.org/ (ono těch Linuxů pro mobilní zařízení vznikalo průběžně vícero, od Familiar Linux pro iPaqy až po Angstrom, OpenEmbedded apod.). Jedná se o čistě otevřenou platformu, sen všech "otevřených" - tedy ne jen otevřený software ale i hardware. Jelikož to je platforma vyvíjená primárně dobrolníky nikdo o ní mnoho neočekával. Přesto byla nakonec vydána první funkčí vývojářská verze Neo 1973. Z té vzniklo spousta podnětů a další verze, která už by se měla veřejně prodávat - Neo Freerunner http://www.openmoko.com/. K tomu dochází v těchto dnech. Ač to tak možná nevypadá, podle mně bylo OpenMoko velmi důježitým faktorem v rozhýbání tohoto segmentu trhu. Problém je, že jeho otevřenost je pro komerční účely příliš velká a tak, než aby další hráči na trhu přispěli do stejného soudku, rozhodli se, jak je to ve světě otevřeného software zvykem, založit si soudek vlastní.

A tak nám Google ohlásil Android, zřejmě především jako reakci a nastupující Apple iPhone. O Androidu se mluví a píše a hodně firem se asi po tomto oznámení chytlo za nos. Jen mi přijde, že jeho uvedení je až příliš velký humbuk na to, že to je project Googlu. Co jsem zatím měl možnost pozorovat, Google většinou uváděl projekty stylem blesk z čistého nebe. O Androidu tedy máme stohy stránek s očekáváními, ale kde nic tu nic. Možná to bude opět blesk z čistého nebe, až to bude, ale zatím z toho nic není. Tedy je - OpenHandset Alliance http://www.openhandsetalliance.com/.

Mezi těmi kdo se chytli za nos byli ti kdo jsou členy LiMo - http://www.limofoundation.org/ - Linux Mobile Foundation. Členy je sousta zvučných jmen světových výrobců. Nevím proč ale zatím to vypadá, že největšími výsledky všech těchto snah jsou stránky různých foundation a alliancí.

Protože, ale někteří se s někým z existujících aliancí nekamarádí, vznikla další organizace MobLin http://www.moblin.org/. Nutno ovšem říci zaměřená spíše než na telefony na mobilní počítače a v podstatě si ji založil Intel jako reklamu na novou (starou) platformu Intel Atom.

K tomu všemu tady máme MaeMo http://maemo.org/. Neboli jakýsi mobilní Linux od Nokie pro její tablety. Protože toho Nokia má málo, rozhodla se s trhem mobilních zařízení trochu zamávat a nejdříve koupila Symbian - asi nejpoužívanější OS pro mobilní telefony, a poté ohlásila, že z něj udělá open source. Symbianu byla jeho uzavřenost, nekompatibilita mezi verzemi a to, že používá OS nástroje, ale sám je nepodporuje, často vyčítáno. Tímto tahem tedy Nokia trefila do černého. Zajímavé je, že se nám v osudí objevují stále stejná jména - více na phandroidovi.

Nedělám si nárok na kompletní přehled. Je to zřejmě jen špička ledovce, kterou jsem zachytil. Co jsem ale chtěl říci především je, že zatím se jedná o hodně povyku, bez valného výsledku. Přijde mi, že každý čeká a taktizuje. Vydávají se zprávy a specifikace, ale reálná práce není vidět. Jediný kdo pokračuje, sice pomalu a nejistě, ale přeci, je OpenMoko. Protože zde už existuje hmatatelný výsledek. Pro uživatele a spotřebitele však teď nastávají perné chvíle. Bude totiž na nich, kterou platfromu pošlou na smetiště dějin. A rozhodování to nebude jednoduché, protože ani kapitáni průmyslu sami nevědí. Připomíná mi to jeden starý vtip, jak se indiáni ptají šamana jaká bude zima a ten říká jen "štípejte dříví". Když už mu to je trapné jde se zeptat to Meteorologického institutu, jaká bude zima a ti mu odpovědí "asi tuhá, indiáni stále štípou dříví". Kdo to ale tentokráte roštípne nevím...


Email comment