21.09.2018 14:47
21.09.2018 10:56

Mobilni pozlatko

Po 7 letech se zacina u Samsung Xcover 271 objevovat atritida. Nejhure je na tom zamykaci tlacitko, ktere vypovida poslusnost, vypadava druhe nejpouzivanejsi tlaticko svitilny, opotrebovanim trpi i stredovy smerovy prvek, ktery je kdoviproc z pochromovaneho cehosi. Presto telefon vydrzi na jedno nabiti tyden, ma GPS i s mapami a navigaci, telefonuje, posila zpravy, ma i nouzovy webovy prohlizec a email klienta, Java ME s jiz ponekud omezenymi ale stale dostupnymi aplikacemi, 2Mpx fotak, ktery foti lepe nez kdejaky zazrak, ma poutko, vymenitelnou baterku (kterou jsem nemenil za celych 7 let), hlasity odposlech, radio... vydrzel nespocet padu, kazdou chvili je cely opoceny, obaleny pilinami apod. Zadny jiny tlacitkovy telefon po nem jiz nemel podobnou vybavu (dalsi generace Xcover nemely GPS) a pak se preslo na dotykove smartphony.

Vcera, dnes a zitra

Na trhu je nespocet telefonu chytrejsich nez jejich uzivatele, vsechny vypadaji temer stejne a jako pred lety mi prijde, ze jejich vlastnosti vyrobci losuji z klobouku - tedy vlozi do klobouku vsechny dostupne vlastnosti s cenovkou, pak reknou jak drahy chteji vyrabet telefon a nasledne vylosuji z klobouku vlastnosti tak, aby se vesli do ceny. Jinak si nedovedu vysvetlit, jak je mozne ze o 7 let pozdeji neni mozne najit telefon, ktery vy zvladl vyse zminene ve stejnem formatu.

1. Vydrz

Neni na trhu telefon, ktery by vydrzel 5-7 dni fungovat - pravda vetsina uzivatelu ma dnes za dulezitejsi parametr SOT (screen on time), kde nejlepsi kusy dosahuji 6h denne (tzn. z 16h denne, kdy muzete tak byt vzhuru, 6h civite do telefonu!), telefony ovsem trpi zcela zasadnim "samovybijenim" - tedy ubytkem min. 1% zbyvajici energie za hodinu a to mnohdy i ve vypnutem stavu. Predemnou na policce lezi zalozni telefon Siemens ME45, ve kterem obcas (rozumej treba 1 za rok) dobiju (protoze ani tak neni vybita) 15 let starou baterku a vesele tu sedi a ceka. Vedle polozeny Nexus4 je po par dnech total flat. Jedine telefony, ktere propaguji delsi vydrz maji obrovske baterie a tedy hmotnost. Vyrobci tedy vyrabeji telefony tak, aby vydrzeli jeden den, tim dosahuji minimalni nutne vydrze, hmotnosti a ceny.

2. Odolnost

Mame tu spousty odolych telefonu, ktere trpni gumovatosti, uvnitr ktere se skryva ausus. Napriklad je naproste minimum telefonu v kategorii odolnych, ktere maji bezdratove nabijeni. Clovek by rekl, ze u telefonu, ktery je cely zagumovany nema do nej tect a musite ho kazdy den nabijet je bezdratove nabijeni idealni. Asi ano, ale je moc drahe...

A pak mame "vlajkove" lode, ktere sice deklaruji odolnost, ale kdyz se vam zanese USB-C vlhkymi pilinami, budete druhy den v haji, protoze to z toho proste nedostane, nemluve o tom, ze jiz naprosta vetsina techto kusu je oboustranne sklenena, coz je asi nejaka uchylka - je to hladke, rozbiji se to a cele se to leskne, coz je problem i te nestastne vlastnosti zahnutych displeju, ktere at je naklopite jak chcete tak to hazi odlesky. Paradoxem je, ze vsechnu tuhle paradu, aby se neomlatila, lidi strkaji do nejruznejsich gumovych prezervativu, takze z ni stejne neni nic videt. Kapitolou jsou Gorilla Glassy, ktere jsou sice obtizne poskrabatelne, ale vsechno to praska jak to spane na zem.

Do odolnosti bych zaradil i naprostou absenci poutek k uchyceni telefonu na spagat, protoze proste telefon, ktery si 20m nad zemi nemuzete pridela na snuru, je mrtvy telefon. I naprosta vetsina tzv. odolnych outdoorovych telefonu nema diru na uchyceni, pritom je to takova drobnost....

3. Aktualizace

Opet mame dve kategorie - a) vyrobce vypusti na trh telefon s jednou verzi SW a vic se o nej nestara (nema cas ani prostredky, je to predsi levne), b) vyrobce chce za telefon desitky tisic a aktualizace poskytuje 2 roky. Vzhledem k tomu, jak komplexni SW (OS) tam dnes je, jak je to derave a k cemu se pouziva, by aktualizace mely byt snad povinne a 2 roky je malo a to nemluvim o tom, ze znacna cast tech, ktere jsou vydany bez dalsich aktualizaci, jsou neodladene a na danem HW napr. trpi ukrutnou spotrebou, coz degraduje i telefon s vetsi baterii na mrzaka.

4. Citelnost na slunci

Kdysi davno vyrobci delali displeje, ktere mely pod LCD krom podsviceni jeste zrcadlovou vrstvu. To umoznovalo, ze telefon i bez podsviceni byl na slunci citelny - sice mel zkreslene barvy, ale dal se normalne cist. Dnes se dohani citelnost na slunci jasem. Prebornikem v tomto oboru jsou displeje RGBW - u nich je navic kazdy bod tvoren jeste White diodou, ktera zvysuje jas... jenze, kazda takova sranda stoji energii z baterie. Nejvetsim zroutem energie ve vsech chytrolinech je prave displej a cim vic sviti tim vic addidas. MMCH v primem protikladu je naprosta vetsina displeju v telefonech, ktere jsou RGBG apod. kterazto technologie ale neslouzi k zlepseni parametru, ale uspore nakladu (https://www.svethardware.cz/technologie-lcd-panelu/14465-2).

5. Degradace HW

Baterie Li-Neco ma cca 1000 pracovnich cyklu od vybiti k nabiti a zpet. Pocet nabijeni jemne roste pokud nevybijite baterii uplne, zivotnost je zavisla i na rychlosti vybijeni apod, ale i tak pres to nejede vlak. Vetsina baterii ma tedy po 2 letech za sebou nejakych 365*2 pracovnich cyklu a je na odpis. Stejne tak USB konektor, at je to mikro nebo C, to proste u vetsiny zarizeni po 2 letech a 1000 zasunutich vzda. Bud se vylomi z desky, nebo se osoupu plosky, nebo nejcasteji se proste rozevre - ztenci se plech konektoru tak, ze je nadale nepouzitelny. Kupovat si tedy pouzity smartphone z bazaru je hole silenstvi.

6. Velikost

Aby se dal telefon ovladat patlanim prstem, je potreba vetsi plocha, taky je na tom toho pak vic videt, kdyz to ma vetsi display. Jenze vetsi display znamena vetsi telefon. Dnesni trend je 6 palcu uhlopricka a protoze uhlopricka prodava tak co nejdelsi na vysku, pac to je nejlevnejsi. Telefon je tedy obrovsky/dlouhy, klavesnice na obrazovce titerna, telefon se nevejde do kapes a lidi maji o jednu ruku min, protoze neustale drzi telefon v ruce. Situace se trochu meni s celotelovymi displeji, ale spis to ma za nasledek, ze se zvetsi displej, takze ho stezi ovladate jednou rukou (mame holt ten palec moc kratky) a tak vyrobci na ty obri displeje delaji specialni hmat, kterym se prostredi na chvili smrskne na mensi plochu, aby se do dalo ovladat! Tomu rikam vynalez. K tomu se pridava hon za nesmyslnymi parametry jako pocet fotoaparatu, ktere v tele tlousky 7mm nemohou proste delat zazraky.

Smesne je i obrovske rozliseni displeju, ktere je stejne jako rozliseni treba 24" monitoru. Zvetsujici se rozliseni potrebuje akorat vic vykonu na prehzovani dat, vetsi pamet atd. Pritom jeho zvysovani nema na pouzitelnot tak maleho displeje v podstate zadny vliv.

V poslednich letech se rozmohl i sensor otisku prstu, protoze lide proste telefon neustale odemykaji a obrazce/PINy apod. jsou otravne. Na levnych telefonech to ale v podstate vubec nefunguje jako zamek, protoze to bere kazdy prst, nebo odemykani trva tak dlouho, ze je to jeste otravnejsi. Hitem je tedy odemykani oblicejem, ktere ale take funguje jen nekde, nekdy jde osalit fotografii, jindy to zase nefunguje (potme?).

V sobotu vecer a v nedeli rano

Ve skutecnosti jeste mohem vice casu jsem stravil listovanim parametry u nejruznejsich telefonu. Bohuzel nabidka se v podstate meni pod rukama. Zivotnost novych telefonu na trhu je cca 1 rok, kazdy mesic tak 2-3 vyrobci uvadeji novy model a to nepocitam nespocet levnych braku z alliexpressu a pod. Mnozstvim trpi i kvalita informaci, moznost srovnani atd. k tomu se pridava fakt, ze dnes mate minimalni moznost si vyrobek osahat nekde na krame (i kdyz u mobilu jeste ta moznost aspon nekde je). Na vyber mate telefony ani ne dva roky stare, ktere v podsate nikdo nechce (proc je popsano vyse). Co me tedy zaujalo aspon nejakou shodou nebo zajimavost:

Samung Galaxy S7 (edge) - S7 je v podstate velmi dobry kandidat s IP68, problemem je mensi baterie a bohuzel i vydrz nez u S7 Edge, jenze to je uz opravdu padlo, navic zahnuty displej je peklo. Nema poutko, sklenena zada, tzn. jedine v gumovem futralu, cimz se to zase zvetsi nad unosnou mez. Navic Samsung provedl jednu klasickou podlost - na rozdil od stock androidu prohodil dve ze tri stezejnich tlacitek. Nekteri vyrobci pak ve snaze svezt se na vlne popularity Samsungu maji tlacitka stejne. Je to typicky zpusob vendor locku a neskutecne opruz, pokud jste meli nekdy telefon z jine kategorie. Nutno priznat, ze od generace S8 jsou tlacitka jiz pouze na obrazovce a lze je prehodit.
Po jeho bok bych zaradil Samsung Xcover 4, ktery je sice odolny ale total low end, nebo Samsung rady Active, ktere ale vyrabi Samsung vyhradne pro AT&T v USA.

CAT S6x - celkem by vyhovoval, nema bezdratove nabijeni ani poutko (nechapu), ma slusnou baterku, zajimavou vlastnost v podobe FLIR, je to dost velke, ale aspon na to uz clovek nemusi nic navlekat. Telefony nevyrabi CAT, ale Bullit Group Ltd ktery ma jen licencovanou znacku CAT. Firma je z Britanie, ovsem pochybuju ze i tam dochazi k vyrobe. Bohuzel i CAT je prosluly neopravovanymi chybami v OS. Stejna firma zacala tez vyrabet pod znackou Land Rover Explore dalsi telefon, vyhrady ale jsou stejne jako u CATu, je to jen jinak brandovany Bullit, s magnetickym prislusenstvim.

DeWalt MD510 - parametry velmi zajimavy kousek - splnuje vsechno, az na to ze podle reakci uzivatelu je to krap - proste zajimavy HW zcela zkazili neudrzovanych SW a nekvalitnim HW. Pritom ma treba i lone worker protection, coz by mohla byt vyborna vlastnost, na druhou stranu na fixni tlacitka v poradi "samsung". U DeWaltu celkem zklamani. Nevim kdo jim telefon vyrabel (snad Global Mobile Communications). Dalsi problem je, ze se v Evrope snad ani neprodaval.

Motorola Moto X Force - velice hezky telefon s bezdratovym nabijenim, bez poutka, ovsem vysokou odolnosti, diky plastovemu Shutterproof displeji. Ma spoustu zajimavosti, jako moznost rozsviti LED potresenim, always on s vyuzitim proximity sensoru (tzn. neni always on zapnuty zrout displej). Bohuzel ho jeste motorola vybavila pouze Nanocoatingem, ktery odpuzuje vodu a tak dest zvladne ale ponoreni nikoli a nema poutko. Telefon je jeste z kategorie ktera nepodlehla vysokym a uzkym displejum, mozna by se na nem dala pouzit i klavesnice na sirku. Opet v CR v podstate nedostupny a delaly se ruzne modely pro ruzne regiony s ruznou vybavou (XT1580 vs XT1585). Nasledne jiz Motorolu od Googlu koupilo Lenovo a zvolilo jiny smer, tzn. je to platforma bez budoucnosti.

AGM X2 - zajimavy model udajne od nemecke firmy AGM, skutecnost je takova, ze je vsechno cinske, ceny premrstene, telefon obrovsky i kdyz parametry zajimavy. Chybi mu bezdratove nabijeni ale ma poradne poutko. Rada telefonu AGM je znacne nevyrovnana, nove uvedeny X3 je uplne jiny telefon, nijak nenavazujici na predchudce, takze je to spis takovy typicky cinsky vyrobce bez vetsi vize.

Crosscall Trekker X3 - o tomto vyrobci zrejme nikdo u nas neslysel, nasel jsem ho nahodou. Jedna se o Francouzskou firmu, ktera si samozrejme nechava delat telefony v Cine, nicmene jsou zrejme pomerne polularni v jizni casti Evropy - vse je bud ve francouzstine, spanelstine nebo italstine. Splnuje vsechno, je zbytecne velky, ma stary a zrejme nadale neaktualizovany Anroid 6 a u nas se neda koupit, pouze pres Amazon, za nemalou castku. Delaji jeste levnejsi a novejsi Action X3, ktery nema klasicke Qi bezdratove nabijeni, ale magneticky konektor a stojanek.

LG G6 - LG vubec dela zajimave telefony, kterym ale vzdycky neco chybi a navic pro kazdy region ma trochu jine vlastnosti. Tak treba ta co se prodaval v Evrope nema bezdratove nabijeni, presto, ze LG G6+ prodava mimo Evorpu ho ma. Telefon je ale IP68, MIL810G odolny i padum, vypada rozumne. Jen v te + verzi opet nedostupnu u nas (pouze na CZC ho maji z nejakeho sedeho importu ve zlate barve). Bohuzel ani 3300mAh baterka ho nedokaze dostat z bidy nizke vydrze. Nastupce jako G7 ma baterku jeste mensi, presto ze ma vetsi displej.

Unihertz Atom - velmi zvlastni kousek pidi telefonu vyvinuteho cinany na zaklade Kickstart kampane, ktery se teprve zacne prodavat. Bohuzel po predchozich zkusenostech s Unihertz Jelly Pro je potreba byt opatrny, protoze trpi spatnou vydrzi a chybami Androidu a asi to nezachrani ani 2000mAh baterie. Nema bezdratove nabijeni, coz by mi az tak nevadilo, pokud by telefon vydrzel aspon 5 dni v provozu, chybi zaslepka konektoru, jeho ovladani bude prinejmensim zajimave vzhledem k velikosti, zase by se to pouzivalo opravdu jako telefon a ne jak prenosna televize.

Sony - Sony delalo vzdy sympatickou radu Compact, kde byly male telefony. Bohuzel s poslednimi radami XZ2 uz je i tam Compact 5" a navic nepochopitelne proti velke XZ2 nema bezdratove nabijeni, jinak bych mu snad i odpustil, ze u Z5 Compact byla naposledy dira na snuru. Baterku nema velkou, ale Sony se opravdu snazi o optimalizaci, jsou tim svym zpusobem vyhlaseni. Z5 Compact se jeste da zrejme bezne sehnat, nicmene posledni verze OS zpusobovala prehrivani telefonu, telefon je to navic uz opravdu stary a zrejme bez aktualizaci. Sony si navic uhnalo ostudu i tim, ze presto ze telefony mely mit certifikaci IP68 tak je spousta lidi utopila, kvuli cemuz se na Sony dostalo pred soud. Vyroba telefonu Sony je na tom vubec dost spatne a vypada to spis, ze se brzy odeberou za svym puvodnim partnerem Ericssonem.

Apple iPhone - Apple v posledni dobe nevi moc co delat, jeho telefony jen dohani konkurenci, jsou obtizne opravitelne, stejne prolezle cmuchanim jako Android, nicmene stale si drzi rozumne rozmery, dokonce jediny maly telefon ktery aktualne je k mani je prave iPhone SE, ktery se prodava i za relatine normalni cenu, coz se ovsem neda rict o zbytku portfolia. Apple se vsemozne snazi privazat uzivatelum kouli s nakounutym jablkem na nohu a jak jsem se presvedcil i na jinych produktech, optimalizace HW-SW je jen podporovanym snem ale nikoli realitou. Fanatismus, ktery kolem Apple produktu vladne je mi navic nesympaticky.

Kyocera Duraforce, Ulefone Armor 5
Bidu v tomto smeru demonstruje i toto vlakno z outdoor fora nebo toto youtube video dvou vyhlasenych zdroju iFixIt a JerryRigEverything

Slovy klasika: Svet se proste posr.....


Email comment