24.01.2014 14:40

Sekera jako sekera?

Vybrat sekeru není jednoduché. Sekera je nástroj, který mnohdy slouží i několik generací, pokud se s ní zachází jen trochu rozumně. V současnosti na trhu ustupují klasické sekery s dřevěným topůrkem produkci seker z nových materiálů. Stále ještě ale mají klasické sekery své zastánce.

Měl jsem možnost vyzkoušet zástupce obou typů v kategorii štípacích seker. Co jsem si z toho odnesl?

Fiskars X25

Práce s Fiskarskou je... práce. Sekera se prezentuje bezpočtem výhod od nezlomitelného topůrka, přes výrazné vyvážení k hlavě, po potah hlavy teflonem, nebo ideální ostření. Se sekerou se pracuje výborně o tom není sporu, zvládne rozštípnout i velké špalky bez jejich "osekání". První pocit při práci je ale divný. Jako byste drželi kámen na špejli. Kontakt s prací sekery je takový "dutý". Nespočetně krát jsem zažil, že sekera se nezasekne ale odrazí. Je to neobvyklé a působí to poněkud nebezpečně. Zřejmě to způsobuje kombinace hlavy potažené teflonem a poměrně pružného topůrka. Ze stejného důvodu v podstatě nelze použít sekeru na "podávání špalků" (zaseknutím sekery do špalku a přetažení na štípací špalek). Sekera se jen málokdy zasekne do dřeva tak, aby tam držela, takže ji nezbývá než neustále odkládat stranou. O teflonovém potahu si myslím svoje, neboť jsem pracoval i s poněkud použitější Fiskarskou a je to jen reklama, protože se samozřejmě ze sekery odře, i když vydrží předci jen víc než jsem čekal. Ideální není ani hodně tvrdé ostří, které se na suku může jemně odštípnout. Na nové sekeře se my to zatím naštěstí nestalo.

Dokumentace k Fiskarsce sestává z listu kartonu ve kterém je zabalena a několika piktogramů na něm.

Pouzdro na hlavici je sice praktické, co se nošení a způsobu ukládání týče, je ale neskladné.

Fiskars je typický naprosto neosobní produkt moderní masové výroby.

Technické parametry: 2430g, 722mm

Gränsfors Bruk malá štípací sekera

Už od prvního pohledu se jedná o osobitý nástroj. Sekera je dodávána s velmi pěkným návodem a to ne jen jak se starat o sekeru (broušení, výměna topůrka) ale i to, jak vybírat správný typ sekery pro práci, jak s ní pracovat i jak nakládat se dřevem ať už "stavebním", či na topení. Poznámku lze udělat pouze k tomu, že na obálce anglické verze je evidentně problém s fontem (což bude ale spíš chyba tiskaře). Český ekvivalent je celkem důstojný. Obsahuje však některé komické překlady a faktické chyby (malá štípací sekera ma v originále 20", velká 27", v češtině obě sekery 70cm; popis malé štípací sekery "Díky ostrému ostří a dutému listu", kde je v originále "Forged and ground to concave, quite thin blade"). Návod lze najít i na stránkách Gränsfors Bruk.

Nedělám si iluze o masovosti výroby těchto seker, protože i ty se vyrábí především na bucharech, je na nich ale stále znát, že prošli někomu rukama a někdo do ní vložil kus sebe, každá sekera má něčí otisk a doslova podpis toho, kdo ji vyrobil. Je to svým způsobem umělecké dílo. Na sekery je deklarována záruka 20let.

Co se týče práce, je velmi příjemná. Malá štípací sekera je vhodná především k jedno ruční práci a poměrně často jsem ji měnil za těžkou Fiskarsku. Na velké špalky ale nestačí, protože jí chybí hmotnost.

U štípacích seker GB velmi chytře řeší největší problém dřevěných topůrek a to ochranným plechem nejexponovanějších míst topůrka. Naprostou většinu topůrek jsem kdy zničil právě tím, že postupným odštípáním topůrka těsně za hlavou se zde topůrko ztenčí, až jednou praskne. Sekera je velice ostrá, kožené pouzdro praktické, snadno se dá strčit do kapsy. Výrobce nabízí i náhradní topůrka, což je jistě plus. Pokud však topůrko jednou zlomíte, jednak si počkáte na nové, druhak vás bude čekat neoblíbená a nevděčná práce vytlučení zbytku topůrka z oka sekery.

Technické parametry: 1483g, 585mm

Jak se tedy rozhodnout?

Pokud někomu (včetně sebe) chcete udělat radost, kupte mu (si) Gransfors Bruk, bude mí radost i z práce. Pokud potřebujete jen nástroj, který použijete klidně i jako motyku, kupte Fiskars.


Email comment