28.08.2022 13:06
28.08.2022 12:49

Elektrolytická smrt

To máte takhle doma kdysi pekelně drahý 26" IPS monitor LG Flatron W2600HP - LG W2600HP-BF - proti CRT jen víc místa. A on už po 13 letech každodenního používání začne vykazovat chování hodné budoucího elektroodpadu - nezapíná se, nedetekuje signál, samovolně se vypíná. Protože situace vyžaduje okamžité řešení koupíte monitor nový - však je to levné a do dvou dnů je tu nová obrazovka. Ovšem co s tou starou?

16:10

26" monitor s 16:10 je dnes už těžko k nalezení, všechno jsou to úzké a široké nudle, aby měli co nejvíc palců, ale aby se tam toho co nejmíň vešlo. Jednoho deštivého odpoledne jsem se tedy jal monitor rozebrat. Rozborka je akce tělocvičného charakteru. Zadní stěna sice má dva šrouby, které svádí k tomu věřit, že po jejich vyšroubování bude možné zadní plastovou část prostě zvednout ovšem není tomu tak. Šrouby jsou tam pouze jako vějička. Přední rámeček a zadní plastový kryt jsou spolu nerozlučně spjaty desítkami zacvakávacích plastových zámečků. Pokud nevíte jaké a kde jsou připadáte si jak blázen "Proč to nejde rozdělat?". Nakonec za pomoci Youtube zjistíte, že je potřeba použít násilí, páčidlo a násilí. Použití běžných plastových páčidel na elektroniku je zcela zbytečné, použil jsem tedy masivní plastová páčidla na vnitřní plasty automobilů. Pak jsem konečně nekolik západek přemluvil a monitor se začal postupně rozevírat - ke cti LG lze poznamenat, že přes použití velkého násilí, žádná část plastu nepovolila jinde než to konstruktér zamýšlel. Uvnitř plastového krytu je pak v podstatě celý monitor v kovu, jediné co důležitého zůstalo v plastu jsou (hloupá) dotyková tlačítka, nalepit je na to oboustarnkou, máte hezký industriální monitor čistě v kovu. Po rozborce zadní části šasí se konečně dostáváme k problému.

Zdroj (problému)

Je to tak a né jinak, na vině jsou opět stejně jako v případě Fixing the APC Back-UPS CS 650EI random beeps elektrolytické kondenzátory.

I když to z obrázku není vidět, kondenzátory v pravé části jsou vystřelené směrem dolů k desce. Vlevo je vidět únik elektrolytu horem...

Objednal jsem tedy z GME 3 druhy kondenzátorů 1000u/35VIT HIT-EXR 13x26,  3300u/10VIT HIT-EXR 13x21, 680u/25VIT HIT-EXR 10x21, po 5ks i s poštovným vyšším než cena kondíků do 300kč. Opět ke cti LG je potřeba říci že zdroj a deska jsou vzorně popsány, nejsou tam sice hodnoty součástek, ale polarita kondenzátorů je z obou stran desky, všechny piny na desce mají popis o co jde a i kondenzátory se dají obstojně vypájet. Takže během chvíle je vše vyměněno, pak jen zpětná montáž, při které mi zbyl nějaký ten šroubek, zřejmě tam k ničemu nebyl když funguje i bez něj. Zacvakání plastů je otazkou 2s (zjevne navrhovné na rychlou montáž, ne tak už demontáž).

A monitor zase funguje jak má... dnes víc než kdy dřív platí, že věci se má vyplatit opravovat.


Email comment