22.03.2008 10:05

Zima začala - Harrachov po sezóně

Zatímco podle počasí to vypadá, že zima konečně začala, protože uz třetí den sněží, snowhill už zazimoval všechny svoje střediska na léto a ostatní vyhlásili konec hlavní sezóny. Pro ty, kdo jsou toho názoru, že lyžovat se má když sněží a ne když naprskají na trávník pruh ledu, ideální čas konečně oprášit lyže. Prní na ráně je tak Harrachov. Jak se tam po sezóně lyžuje?

Cesta se samozřejmě neobejde bez v kopcích zaseknutých kamionů, takže je potřeba počítat tak s dvojnásobkem standardní jízdní doby, se čtyřmi koly ale není zásadního problému dostat se do Harrachova i ve "sněhové bouři". Harrachovský central parking je mimo sezónu už mimo, a on upřímně řečeno je mimo i tak. Parkování tedy v Harrachově celkem tragické. Pokud se chystáte na sjezdovku směrem od Harrachova, je pod vleky jedno větší parkoviště, které je ovšem již v 10h plné i mimo sezónu. Lépe na tom není ani část od Rýžoviště. Zde je parkovišť sice vícero, většina jich ovšem náleží k hotelům a tak můžete skončit akorát tak před závorou - v sezóně zaručeně. Parkoviště, které je přímo u vleku z Rýžoviště na Čertovu horu je příliš malé. U parkoviště je jedna kasa, s naprosto mizernou kapacitou a otrávenou obsluhou a jedna bouda držící pohromadě převážně reklamamy, plnící roly bufetu/půjčovny/lyžařské školy. Záhy zjistíte, že na veřejné záchody můžete taktéž zapomenout - minimálně tedy po nich nikde není ani vidu ani čuchu. Tolik k vybavenosti Rýžoviště pro návštěvníky. Harrachovksou stranu hodnotit nebudu, protože jsem ji jen jednou projel. O moc větším komfortem na mně ale nepůsobila.

Jak jsou na tom sjezdovky a vleky. Oba vleky na Čertovu horu jsou víceméně stejného typu POMA, 4 sedačková, koženková sedadla, nesklápěcí a bez krytu sedadel. Protože po ránu trochu mrholilo a padal sníh, sedět na této sedačce skoro 15minut není žádný med a brzo máte odspoda mokro, přesto, že dole se ohání maník se smetákem.

Sjezdových trati v Harrachovském areálu moc není - Na Rýžovišti celkem dlouhá modrá, pro učení např. na snowboardu dobrá, s dojezdem až k vleku, červená slušná a černá, již přeci jen kratší s celkem úzkým dojezdem. Z harrachovské strany je v podstatě jen červená, snowboard je ale potřeba dole sunadat, protože k vleku tady nedojedete. Všechny vedou lesy, což je sice příjemné, ale pro některé experty přináší jisté nebezpečí. Nahoře na vrcholu jsou dvě občerstvovny, mrňavá v této době mimo provoz na straně Rýžovište, o něco větší po krátkém přejezdu najdete na Harrachovské straně, opět ale nic kde byste na chvíli mohli spočinout v teple horské chaty, pouze výdejní okénko a pár sedaček venku. Sjezdovky jsou tedy celkem dobré, ale rozhodně tady nezabloudíte a přehršli tras. Značení tomu odpovídá - mapy jsou pouze dole, u horní stanice lanovky z Harrachova jen rozcestník. Sněhu bylo až dost, Harrachov se chlubí kompletním umělým zasněžováním (při množství tras pochopitelné) - jako podklad dobré, ale před třemi dny bez přírodního sněhu by mně na ty ledové plotny s okolo rostoucím podbělem nikdo nedostal.

Příště tedy zkusím jak se pochlapila nově vybavená Rokytnice.


Email comment