22.04.2004 14:59

Zákon jako program

Nemám na mysli vládní program a pod. (ten je stejně akorat na papíř), ale program jako logickou posloupnost provázaných instrukcí.

Opravte mě jesli se mýlím, ale přijde mi, že zákony jsou v jistém smyslu program. Prostě určují co, kdy, kde a za jakých podmínek. Když se podívám na strukturu zákonů, je tu jistá snaha o logickou strukturu, je jí ovšem dosahováno v pravdě pravěkými prostředky a právníci, zákonodárci a ekonomové jsou v tomto směru 100let za programátory. Např. proč se pro verzování zákonů nepoužívá něco jako CVS? Systém paragrafů a sbírek s různým číslováním mě jako technikovi prijde značně zmatený (i když v jistém smyslu CVS připomíná) a hledání právě platné právní úpravy je v pravdě utrpení.  A to nemluvím o věcech jako je definice nejrůznějších konstant v zákonech. Programátorů je již řadu let zřejmé, že konstanty se nejlépe definují na jednom místě a pokud jsou na ně některé další hodnoty vázané, tak se z konstant vypočítají. Né že se do programu zadrátuje další konstanta. Přesto tuto dynamiku v zákonech v podstatě nenajdete. A tak se stává, že hodnoty konstant v zákonech zastarávají a je potřeba je neustále aktualizovat.

Vidím jedinou nevýhodu - zákony se nedají "zkompilovat" a tak nakonec nemusí být jasné, zda to co se v CVS skutečně sejde je alespoň nějak fuknční. Ale upřímně, kdo to může říct o tom co je v zákonech dnes.

A tak myslím, že by se klidně mohl najít nějaký kompilátor zákona, který by projel ono XML a proparsoval zda k sobě věci aspoň sedí, připadně pánům zákonodárcům (he.. zákonoDárce - dary v pravdě Danajské) vynadal, že tohle tam skutečně nezapadá. Otázka je, kdo by pak zase tvořil ten kompilátor..


Email comment