30.03.2005 21:11

Záchrana disku s FAT(32) - linux disk editor

V poslední době jsem měl tu čest zachraňovat několik disků, především s FAT32 alias vfat.Při opravách takovýchto disků je pro mne linux v podstatě nepostradatelný. Co mě štve je ale absence dobrého diskového editoru pro linux. Do dnes vzpomínám na Norton disk editor, který byl v tomto směru snad dokonalý nástroj. Existuje sice linux disk editor
ten ovšem ustrnul v jistém stádiu, které z něj příliš příjemný nástroj nečiní. Kdyby snad někdo chtěl do něj věnovat více programátroského úsilý... jsem ochoten být nápomocen.

Editory považuji za jedinou věc pomocí které jde opravdu zachraňovat data ze softwarově poškozených disků. Většina univerzálních utilitek mi v tomto směru přijde jako slon v porcelánu. Kdyby měl někdo bolavý disk, ozvěte se, zatím mě baví se v tom vrtat.:)


Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o radu. Před týdnem jsem si koupil u firmy Mironet externí HD WD 500 GB, USB 2.0. Během procesu kopírování mi “zmrzla” lišta indikujici přenos dat a zmizela řádek (F) HD v okně Tento počítač. Když jsem opakovaně restartoval počítač i externí harddisk přes USB, tak se disk rozeběhl, chvíli točil a cvakaly v něm hlavičky, po cca 10 sec ztichnul a svítilo jen světlo indikace připojení el.proudu. Zajímalo by mě, jak se dá postupovat, abych získal na disku uložená data.

Děkuji za informaci

S pozdravem
Vilém Heinz Pri poruse mechanickych nebo elektronickych casti disku je zachrana dat velmi obtizna a vyzaduje preneseni ploten disku do draheho zarizeni nebo vymenu elektroniky disku. Pokud tam nemate “mission critical” data, pak se takova zachrana nevyplati. Zde jsem psal o opravach “softwarove” poskozenych dat.

covex - 03.01.2008 19:43

Měl jsem problémy s GRUBEm SUSE 11.2 v linuxovém RAIDu a při opravě zavaděče GRUB (zápis stage1 a stage2 na MBR) se mi ztratil disk 1TB, který se hlásí jako nelinuxový a nedostanu se na data. Jde mi jedině o fotky anglických zahrad mé manželky, které jsem tam měl uložené jinak jsem předpokládal, že s tím budu ještě nějak experimentovat a nic jiného jsem tam neměl. Ukázalo se že právě tento disk bylo jedínné místo, kde byly fotky uložené. Disk je úplně nový.Pokud se fotky podaří zachránit předpokládám instalaci RAIDu “from scratch” a ostatní data vem čert..

Jaroslav Neterda - 21.04.2010 15:01

Email comment