09.01.2011 14:27

Narex ASV 14 EA zbaven tajemství

V srpnu 2008 jsem si koupil akumulátorový vrtací šroubovák Narex ASV 14 EA. Narexu celkem fandím a tak při výběru aku vrtačky trochu většího výkonu, padla volba na ně. Bohužel dnes se mi začalo z motoru kouřit a i když vrtačka by zřejmě ještě pracovala, je jasné, že motor je před shořením. Přesto, že jsem vrtačku cca 3/4 roku používal poměrně intenzivně, trochu mne to mrzí. Dovolím si tedy napsat něco o vrtačce samotné....

Práce s vrtačkou je víceméně bezproblémová. Uživatelský komfort této Narexky není nikterak vysoký, ale svou strohostí zase nedává příliš prostoru pro hromadění nečistot. Klasické T provedení je řekněme nutnost, vrtačka na baterii stojí, ale příliš stabilní není, vyvážení při práci je plus mínus dobré. Osobně jsem trpěl při delší práci tím, že místo, kde se opírá kloub palce o vrtačku je krapet neergonomické a vyloženě tlačí do kloubu, takže jsem tam měl za chvíli mozol. Gumová část rukojeti je u narexu jen v dlani, což už je trochu překonané řešení. Párkrát jsem si přiskřípl kůži ukazováčku tisknoucího spoušť mezi okraj spouště a tělo vrtačky. Neoznačil bych to ale za závažný problém.

Vrtačka je dodávána se dvěma bateriemi, pro regulérní práci standard, kufřík, alias systainer, však není řešen nejlépe. Za prvé se do něj nedá vložit vrtačka s delším nástrojem (např. bit na nástavci), za druhé tam není žádný prostor pro příslušenství jako jsou vrtáky a šroubovací bity (přitom místa v něm zbývá dost), za třetí je v něm nabíječka umístěna tak, že pokud do ní v kufru chcete vsunout baterii, musíte nabíječku buď zvednout, nebo musíte kufr úplně otevřít, na což prostě mnohdy není místo.

Vrtačka má vskutku slušný záběr (kroutící moment), a když zabere a pořádně ji nedržíte, vykroutí se vám klidně z ruky.

Baterie vykazují po 2,5 roce již jistou degradaci, ale to je normální jev. Bohužel cena nové baterie je 1400 Kč což absolutně nechápu. Nová se celá vrtačka dá pořídit za cca 4000, ovšem proč bych si měl kupovat další kufr a nabíječku to nechápu. Poměrně často se mi u baterie stávalo, že jsem s vrtačkou pracoval a najednou z ničeho nic přestala vrtat. Vždy byla povysunutá baterie. Stává se to ovšem jedině když člověk ve spěchu špatně baterii zacvakne po výměně. Pokud je baterie dobře zacvaknutá nechtěné vysunování nehrozí. Jen ten rozdíl zacvaknutá/nezacvaknutá není příliš dobře vidět.

Protože, jak jsem psal, mi odchází motor a vrtačka je samozřejmě 5 měsíců po záruce, okamžitě sem ji rozebral. Závady mnohdy člověk trochu zkušenější zvládne opravit sám a navíc jsem byl zvědav na konstrukci.

Dovolím si tvrdit, že konstrukce Narexky je velmi solidní. Plast těla nástroje má všude dostatečnou sílu a výztuže a ač nevím co je to přesně za typ plastu, patří k těm houževnatějším. Spojení obou dílů těla je sice šrouby samořeznými v plastu, ale dostatečné délky a počtu. Pogumovaná rukojeť není jen nálepka na těle, ale skutečně bytelný samostatný díl. Vrtačka se dá bez problémů rozdělat jen povolením šroubů, nikde nejsou žádné hloupé zacvakávací packy. Žádná část nevykazuje po 2.5 roce vůle ani nadměrné opotřebování (samořejmě kromě sklíčidla).

Vodiče mají dostatečný průřez, jsou vedeny a uloženy přiměřeně (tedy nejsou zbytečně krátké).

Motor má přívodní vodiče již připájeny, do spínače se pouze zasunují do samosvorných kontaktů. Jedná se o DC motor z produkce fy. Johnson pravděpodobně http://www.johnsonmotor.com/. Přesný typ se mi nepodařilo zjistit, ale žádný katalogový mu neodpovídá, protože podle katalogu servisních dílů z Narexu je stejný motor použit v ASV 10, 12 i 14, tzn. že to musí být motor min od 10.8 do 14.4 V, který ve standardní nabídce není. Jako náhradní díl se dá koupit u Narexu cca za 1000 Kč. Motor je monolitický kus, který se pravděpodobně nedá rozumným způsobem rozebrat a tedy se opravuje výměnou.

Převod motoru i převodovka samotná jsou kovové, převodovka je planetární.

Za neoptimální považuji pojistný křížový šroub sklíčidla, který se mi nepovedlo povolit (ano vím, že má levý závit a zkoušel jsem to i rázovým šroubovákem). Doufám, že ho nebudu muset nikdy měnit. Imbus by byl výrazně vhodnější, ale zřejmě hrozí nebezpečí, že se do něj chytí nástroj. Házivost sklíčidla je v této kategorii standardní, lépe řečeno, nikdy jsem menší neviděl.

Nastavení utahovacího momentu je sice ve 20 krocích, ale vykazuje stejný problém jako u všech nástrojů této třídy a to sice, že se s vybíjením baterie mění - resp. mění se kroutící moment a tím pádem po nabití baterie musíte provést jiné nastavení než, když je baterie téměř vybitá.

Závěr? Bytelný nástroj, slušné a jednoduché konstrukce, který by mohl trochu přidat v oblasti ergonomie a uspořádání příslušenství. Otázkou pouze pro mne zůstává, zda koupit motor, nebo vrtačku odepsat... ale to se ještě uvidí.


Nakonec jsem zakoupil za 1090Kc nový motor, protože byl v servisu skladem. Po bezproblémové výměně šlape vrtačka dál. Během hodiny vyřešeno.


Pekne pocteni, tata si ji nedavno koupil take a doufam, ze sni bude alespon tak spokojen jako ty. Je fakt, ze proti te me makracke srande (ale uz mi slouzi pres dva roky urcite a uz se taky dost sroubu nautahovala) to je sikovna masinka. Ale tezko rict zda vydrzi co tatova puvodni narexka, stara jako jo a dodnes ji pouzivam na stavbe na vrtani/michani…30 let…to je kus poctive prace.

PeS - 25.01.2011 13:15

Ahoj.

Recenze pěkná. Jelikož tyto stroje prodávám, také o tom něco málo vím :) Narex je to nejlepší co si obyčejný člověk může koupit. Sám ji mám a to bez jediného problému. Pokud nejsem v práci jsem v dílně a potenciál vrtačky plně využívám. Vřele doporučuji a chyby které jsi vytkl jsou v porovnání s funkčností nepodstatné.

Díky za recenzi. Vojta
korbasik:
ja nevím jestli koupit tento model s lion v elegant kufriku za vyprodejovou cenu 3300 a nebo si priplatit a koupit novejsi více pogumovaní model asv 14a za 4200kč ..... ja nevím,na diode netrvam,pracuji za svetla popripadne s poradnym svetlem takze mi prijde zbytečne pouzivat diodu a nemit moznost ji vypnout a zbytecne zrat baterku.... kez by nekdo poradil na candymann@seznam.cz narex mam rad,mam rad co je kvalitni a ceske tak proc to nepodporit!! trochu vlastenectví naradí špičkove kvality mame

Email comment