31.03.2005 13:40

Mikrokernely - hurd nebo linux

Monolitická architektura linuxového kernelu je jedna z věcí, které mi na něm trochu vadí. Již delší dobu tedy pozoruji vývoj GNU/Hurd systému.


Dnes jsem zjistil, že kromě toho, že GNU/Hurd má už i své první LiveCD http://www.superunprivileged.org/ (což je velmi milé překvapení), tak jsem dalším pátráním zjistil, že ve velmi použitelném stádiu se nachází i Debian GNU/Hurd http://www.debian.org/ports/hurd/ - v podstatě celá distribuce debian už běží na Hurd/MACH architektuře. A tady se dostávám k dalšímu pojmu, který zaslouží vysvětlení - a to sice MACH. Celému jsem tomu příliš nerozuměl, časem jsem ale snad pochopil - v podstatě je to tak, že

  • Debian troří aplikační vrstvu a
  • GNU/Hurd je soustava serverů nad
  • mikrokernelem MACH
Přes MACH jsem se dobral další zajímavé věci - a tou je L4. L4 http://l4ka.org/ je jiný mikrokernel než MACH. Trochu nešťastné je, že Hurd je zatím příliš svázaný s MACHem a port Hurdu na L4 je zatím pouze ve stádiu vývoje. Na stránkách L4 jsem ale nalezl odkaz L4Linux http://www.l4linux.org/, což světe div se, není nic jiného než linux kernel běžící nad mikrokernelem L4.  Co se s tím vším dá dělat už je na vás.

Problém celého Hurdu je v podstatě "jen" v tom, že nemá dostatek ovladačů k zařízením. Stejný problém provázel v začátcích i Linux.  Pokud by se podařil jeden ze záměrů autorů L4 a to sice provozat s L4 linuxové ovladače, přeportuje se Hurd na L4, máme tu zajímavou alternativu k Linuxu. Pro nadšence samozřejmě.

Co mne na tom těší je demostrace rozmanitosti GNU resp. OSS řešení.

Email comment