07.10.2017 21:55
07.10.2017 21:41
07.10.2017 11:33
07.10.2017 09:59

Levá a pravá ruka EU

Zřejmě i laická veřejnost si je vědoma problému s přemnožením černé zvěře, především divokých prasat. Tento problém se v ČR naplno projevil letos v létě objevením ložiska afrického prasat moru ve zlínském kraji. Ani tři měsíce po odhalení nejsou karanténí zóna a mimořádná opatření odvolány. Problém není snad v tom, že by africký mor mohl vybít divoká prasata, protože jako všude i zde existují jedinci, který přežijí, ale v nebezpečí přenosu na chovy prasat domácích, které by mohlo vést k totální likvidaci chovů a vymizení vepřového z trhu, se všemi důsledky, které z toho plynou.

Optika 10x zoom už ne

Většina lidí vidí daný problém jako problém někoho jiného - a to myslivců, což je trochu naivní, protože k zavlečení nákazy může dojít třeba i na kolech pneumatik cyklistů, navíc myslivci mohou problém řešit jen v rámci honiteb, kde se často střetávají s protichůdnými zájmy zemědělské výroby. V kritické oblasti dostali lovci a myslivci možnost používat "nadstandardní" techniku pro lov - noční vidění, světla atd. která je jinak zakázána a to jak z důvodu ochrany zvěře, tak z litery zákona o zbraních a střelivu. Kdo si ale myslí, že ulovit divoké prase je tak hračka, nikdy se nepokusil zvěř a zvlášť prase zachytit ani foťákem, natož jej střelit a střelou jej rychle a bezpečně usmrtit. Pokud vaše představa je také, že myslivec prostě dojede na posed, chvilku počká a pak si zastřelí prasátko, doporučuji přečíst pár příběhů o čekané, lovu, dohledávání a dobíjení prasat. Tato činnost vyžaduje poměrně velké úsilí a i když by se vám jednou ranou povedlo prase skolit, rozeženete zbytek stada a několik dalších dní se minimálně na daném místě neukážou.

22.6.2017 však ministerstvo průmyslu a obchodu implementovalo směrnici Komise (EU) 2017/433 do vyhlášky č. 210/2012, vyhláškou č. 171/2017 Sb, kdy zřejmě nabila nových rozměrů vyhláška 308/2016 Sb. a celní správa začala zabavovat optické zaměřovače se zvětšením větším než 9x a/nebo takové, které mají vojenskou zaměřovací osnovu (zřejmě i populární mildot?) jako vojenský materiál.

Na jednu stranu tedy nikdo neví co s černou zvěří, na druhou stranu "protiteroristické" tažení EU vede k tomu, že se zakáže používání většiny existujících optických zaměřovačů, takže se pozice lovců ještě zhorší. Vítejte v EU.

Olovo zakážeme taky

Existuje další problém, který se aktuálně řeší a je z trochu jiného soudku - a to konzumace olověných broků vodnímy ptáky, případně ukládání olova z kulek v přírodě. EU se tedy rozhodla, že olovo do roku 2022 musí ze střeliva zmizet. Situace ale hodně připomíná fyzikálně nesplnitelné normy na vysavače, snaha snížit příkon rychlovarných konvic (opravdu si někdo myslí, že se tím voda uvaří efektivněji?) a emise z aut (kde to skončilo dieselgate) - nikdo totiž nezná netoxickou náhradu olova do střeliva, neboť olovo jako materiál má jedinečné fyzikální vlastnosti. Vývoj střeliva z olova má za sebou nespočet let, které teď zahodíme a za 4 roky vymyslíme něco úplně jiného. Nemluvě o ekonomické stránce takové náhrady.

Pozn.: v pájkách pro pájení elektrických spojů bylo olovo zakázáno již dříve, kdo s elektronikou pracuje ví, že spoje bezolovnatých pájek trpí řadou zbytečných problémů, které v důsledku vedou ke zkrácení životnosti elektroniky. Je takové opatření tedy přínosné?

Nyní se zřejmě bude muset objevit stádo Bivojů, kteří budou kance lovit holýma rukama, nebo se vrátíme k oštěpům (lov lukem u nás není povolen). Představa, že se problém vyřeší nějak sám, nebo snad odchytovými klecemi (kde se zvířata nakonec stejně musí zastřelit) je nereálná. Vzhledem k tomu, že myslici jsou jen dobrovolnický spolek, který má navíc poměrně špatný obraz v mínění laické veřejnosti a problémy se stárnoucí členskou základnou (jako ostatně mnoho tradičních spolků), brzo nebude asi nikdo, kdo by se ve volné přírodě o zvěř staral - opět poněkud naivní je si myslet, že v krajině, kterou kompletně okupuje člověk je možné zvěř ponechat samoregulaci. Pro většinu lidí z měst je tato činnost již zcela odtažitá a různé vegansko ochranářské trendy to jen zhoršují. Může se tak brzo stát, že potkáte loňčáka i u vašeho kontejneru.



Email comment