27.12.2005 11:57

Ještěd opět zklamal

Liberecký areál Ještěd i se skvělou MHD mne opět zklamal. Autobusy Libereckého MHD jezdí podle plotu nebo vůbec, tramvaje +-2 minuty žádná míra, ono se není co divit, když to jede jednou za 15minut.  Cesta mi tedy místo plánovaných 30minut trvala bez mála hodinu.


Deklarovaných 50cm sněhu k dnešnímu datu je možná průměr, ale spodní část Liberecké je opět dohněda a uzavřená, takže kotva na Skalku je pouze přibližovadlo abyste se dostali na Černý Vrch.  Počasí dnes idealní a horní část sjezdovky + slalomák kupodivu v celku dobře sjízdná. Co ovšem považuji za krutě nezvládnuté je prodej  jízdenek. Do areálu jsem se díky koketování s Libereckou MHD dostal před 9h. U kasy už ovšem byla fronta na pul hodiny. Tzn. dopolední jízdenku nemá cenu kupovat (viz ceník - dopolední 8:30-12:00 za 330,-, odpolední 11:00-16:00 za 360,- a celodenní od Po-Čt za 390,- - tomu říkám matematika, jděte se vycpat).

S povděkem lze uvítat parkování zdarma, škoda že parkoviště mají tak malou kapacitu, že jsou v 10:30 plná, pak platíte parkovné městské policii a famózním Libereckým botičkářům - protože v Liberci si musíte koupit službu o kterou nemáte zájem - nandání a sundání botičky, i když nedostanete pokutu. No comment. A že se v Liberci víc než kriminalita hlídají auta přesahující předním kolem žlutou čáru pod sněhem si už nejeden občan vyzkoušel.

Abych se vrátil k Ještědu. Tedy ani v 10 hodin fronta ani u jedné ze dvou otevřených kas (celkem jsem viděl 3, možná 4, nechápu proč zbytek nebyl otevřen), nebyla menší než na půl hodiny, zatímco vleky zely prázdnotou. Nepochyboval jsem o tom, že od 11 hodin se situace u kas výrazně zlepší, a půlhodinová fronta se přesune k sedačce na Černý Vrch (i lanovka ČD, která jezdí asi tak jednou za půl hodiny (údajně jezdí podle obsazení) byla směrem nahoru nacpaná). Nemýlil jsem se a tak jsem tento slavný areál opět opustil naštván, protože:
1. kupovat si jízdenku na celý den, ale z toho prostát půlku ve frontách (navíc část z toho ještě dřív než si koupíte lístek) považuji za neschopnost vedení
2. platit si jízdenku za celý ubohý areál s 8.7km sjezdovek, kde je ovšem jediná slušná 2km dlouhá Liberecká nepoužitelná, považuji za blbost

Od té doby co jsem několikrát okusil pohodlí Alp, kde vás bolí nohy od ježdění a ne od stání ve frontě, považuji Česká střediska za neštěstí.

PS: Jedna perlička: Jsme v čechách, české středisko sportovní areál Ještěd.. ale proč je mapa sjezdovek v polštině to vskutku nechápu.

Abychom měli komentář kompletní, zmíním ještě večerní lyžování. Večerní lyžování se na Ještědu podle podkladů koná na trati Pod lany, bohužel je to pravda je částečně, protože ve skutečnosti se jedná pouze o spodní 400 metrový úsek tzv. F10. I na večerním lyžování se u kasy tvoří slušný hrozen. Nechápu jak může někdo deklarovat, že se lyžuje od 18h když v 18h otvírají kasu, takže zase o kus zaplaceného času přijdete. Vlek na F10 je naprosto žalostná prehistorická poma s mizernou kapacitou, která má za následek, že na sjezdovce jsou v jednom okamžiku cca 4 lyžaři, což je pro ně sice fajn, ale pro tu 15-20 minut dlouhou frontu dole to už tak fajn není. Zatímco v první hodině se dalo po 400m sjezdovce udělat cca 6 jízd  za hodinu, po ustálení počtu lidí to bylo tak 4-5 jízd/h. Ač jízdenka už stojí přijatelnějších 200Kč/3h není to žádný zázrak a slušně vám mrznou nohy i v dobrém obutí. To se mi v Alpách nikdy nestalo a vskutku to není počasím.

Přidáno 30.12.: Vyzkoušel jsem Ještědský areál i v pátek po sněhové nadílce a moje návštěva dopadla ještě hůř než během týdne. V 11h všechna parkoviště plná, jediná rada organizátora "Jeďte do centra a odtamtud tramvají". Nemusím připomínat, že cesta tramvají z centra trvá 30minut, při 15minutových intervalech tramvaje na hodinu o zábavu postaráno a to nepočítám cestu zpět. Zaplatíte tedy parkovné a 16Kč/os za lístek na tram, přijedete nahoru, kde je tragicky našlapáno, nebožák z Polska či Německa zaplatí 450Kč za permici ovšem:
U jediné kasy pod vlekem na Skalku fronta dvojnásobná jak v týdnu - tzn. tak na hodinu, u vleku další několik desítek minut dlouhá fronta, podle zasvědceného komentáře jednoho nešťastníka je fronta u sedačky na Černý Vrch ještě křupavější. Ostatně stačí se podívat na obrázek z kamery, kde je vidět, že už lidé nemají ani kam tvořit frontu. Vtipně je však v takových dnech kamera ve většině případů namířena na prázdnou sjezdovku, což může být náhoda, ale také nemusí. Škoda, že není kamera také u vleku na Skalku, kde je paralelně i fronta ke kase.

Tedy tentokráte jsem byl nejen naštvaný, ale na lyže jsem se vůbec nepostavil. Ještěd prostě nemá na to co deklaruje.

Aktualizováno 13.3. 06: Nedalo mi to a o vikendu jsem opět vytáhl směrem na Ještěd. Přeci jen už je březen a lyžařské šílenství by mohlo opadnout. Dá se říci, že situace byla přeci jen o něco klidnější, za uspokojivou bych ji ale nehodnotil ani omylem. Na teletextu nebylo ani slovo o tom, že se na Ještědu konají závody a část areálu byla uzavřena. Mohli jste si tak koupit za bratru 390Kč permici jen na kotvu na Skalku (oo jaká sleva). Na tento trik jsem nenaletěl a koupil jednu jizdu, abych se podíval co a jak je vlastně sjízdné. Ve frontě na kotváč sme strávlili 25minut. Při té příležitosti jsem zaznamenal, že vlek se nachází v naprosto žalostném stavu. Každá druhá kotva je označená provázkem, což znamená, že nefunguje. Každá třetí chybí. Krom toho, že je přepravní rychlost vleku na dnešní poměrny zcela nedostatečná, je zřejmé, že provozovatelé na jeho stav naprosto kašlou. Na situaci se zřejmě podepsala i tahanice prozovatele (firmy Snowhill) s městem, které nechtělo areál pronajmout, protože jistý pan Syner nebyl potěšen, že Snowhill nechce nakupovat služby jeho stavební firmy. V tuto chvíli se snad ale blízká na lepší časy a Snowhill má areál pronajatý a během několika let má vybudovat 4 vleky. Pevně doufám, že také sjezdovky, protože jinak se na Liberecké nebude dát jezdit pro množství lidí.

Přemýšlím o tom, že se vrhnu na skialpinismus. Ceny permanentek a neustálé fronty dělají z hor zcela otřesnou zábavu. Škrábat se do kopce ale naštěstí lidé nikdy houfně nebudou. Jsou moc líní.

Každému ale doporučuji si návštěvu Ještědu třikrát dobře rozmyslet.


Ski Areal Ještěd – Super

..včera jsme byli lyžovat ve ski arealu na Ještědu- lidí v celém arealu bylo asi tak 50, podmínky pro toho kdo si chtěl zalyžovat-bezva, sedačkové lanovky bez problému a bez front, sjezdovky sice místy ledovaté,(tj. dáno součastnýma povětrnostníma podmínkama), ale bez boulí- Liberecká bez problému, Černá sjízdná pro ty pro které je určená, sjezdovka Pod lany bez problému – žádné rolby ani auta křižující sjezdovky nespatřeny, během 5hodin jsme udělali kolem 20jízd převážně na Liberecké. Jediný “úraz” byla boule na hlavě, přestože to na to asnad ani nebylo, přijel pro onoho lyžaře skůtr hned po oznámení, (během pár minutek) byl svezen k vlekům, kde už čekala záchranka, která jej raději pro jistotu odvezla na vyšetření do Liberce.

Obě sedačkové (sedačka pro 4 lidi) lanovky-moderní a i s kotvou fungovali bez problému. Toliko moje čerstvá zkušennost. Pro nás to bylo super a rádi se vrátíme. Možná o víkend je to s návštěvností jinak, ale toho času- všední den, kdy hory jsou bez sněhu a tím i návalu lidí je to takto.

Co by se dalo pro bezpečnost zlepšit- snad jedině natáhnout více sítí podél pár úseků-zatáček na Liberecké ve spodním úseku.

Jinak Ještěd těchto dní = O’K .. >

bohem (URL) - 31.01.2008 12:20

Email comment