05.05.2004 18:23

Jak se vám špidlí?

S radostí pozoruji vzrůstající kvalitu našeho socialistického systému.

Nedávno jsem si s velkým smutkem prohlížel stránky o Chánově popisující situaci na, v Mostě jistě oblíbeném, sídlišti Chánov. Ještě zajimavější ale asi byl odkaz na stránky Jozefa Vargy  a dal jsem si práci je v podstatě celé pročíst. Ač autor je jistě poznamenán soužitím s jistým druhem našich spoluobčanů jeho "souhrn" obsahuje jistě mnoho pravdivého. Tématu zmíněných článků se však víceméně nehodlám věnovat (Snad jen povzdech nad tím, co se píše zde. Kdyby tam bylo "Romové zvelebí mostecké sídliště Chánov", ale bohužel je tam zase jen "Most zvelebí romské sídliště Chanov".).

To čemu jsem se chtěl věnovat je něco co s tím souvisí - a to je motivace systému. Motivace které nám tu nastoluje strejda Špidlín. Nemohu si pomoci, ale asi spadám do skupiny, které nynější "reforma" úroveň rozhodně nezvýšila. Podle mých porozování došlo u mé domácnosti za posledních 5 měsíců k nárůstu nákladů o cca. 50% a to se nic oproti loňsku nezměnilo (u mne). Teď jen trnu hrůzou co mě čeká v květnu, neboť vládní machrování s DPH už teď vidím na svém účtu jako slušnou sekeru.

Nutí mě to tedy zamyslet se nad tím kam nás tento systém vleče. Podle toho co mohu pozorovat tak lidé budou muset začít zase šetřit - k čemu to povede? Jednoduše se zase začne více škudlit a podvádět - to vyvolá u lidí (i obchodníci jsou lidé) podezíravost a nevraživost. Tzn. když už sme se snad konečně začali tohoto přežitku zbavovat (aspoň v sociální skupině, kde se já pohybuji) strejda přijde na to, že udělali moc velkou díru do státního rozpočtu a abysme se měli všichni stejně spatně zamícháme v hrnci státního aparátu, který nám svým předěláváním sežere to co stačil vydělat v první vlně, než se lidé vzpamatovali a vzpomněli si, že lepší je dělat melouch za basu naturalií než pracovat pro kapitalistu, který nebožák nemůže nic jiného, než prostě tech 60% z každé vydělané koruny dát do společné kasičky, na chudé, chudší a ještě chudší, kterých takle rozhodně ubývat nebude. Ohoo, zapomněl jsem dodat, že když lidi nebudou kupovat, kapitalistu, který zde figuruje spíše jako dojná kráva, tuplem přestane bavit se ohánět po nově zřízeném aparátu finanční policie, propustí zaměstnance a sám si půjde pro podporu.

Takže dopadneme přesně tak, jak to píše Jozef Varga - na startovní čáru družstva chudých budou přibývat stále noví čerství závodníci, mnohdy důchodového věku, zatímco v peletonu běžců tahounů to bude odumírat - kdo pak ale bude přispívat do státního rozpočtu na to družtvo chudých to nevím. Ono vím, posuneme laťku, bohužel směrem dolů.


Posuňme laťku češtiny výše: Ještě se píše “ještě” a ne “jěště”.

Ahasweb - 19.10.2006 10:48

Email comment