30.03.2014 21:02

Film Hobbit není dobré zpracování předlohy

To že od dob (ne jen) Pána prstenů nás producenti zvou na filmy, které jsou již v podstatě seriál s roční periodou je do jisté míry smutný fakt. Proč vydávat filmy za sebou, když z toho lze vytěžit víc rozložením do několika let. Autoři knih to dělají již leta, tak proč ne filmaři. Po shlédnutí prvního dílu Hobbita (ani nevím jaký velkolepý podtitul si tam filmaři přimysleli), mi to nedalo a rozhodl jsem si po letech zopakovat Hobbita v knižní podobě (prakticky hlavně proto, že nic delšího nejsem schopen mezi pohádkami o Pejskovi a Kočičce stihnout).

A byl jsem překvapen. Knižní předloha je laskavá pohádka, doplněné mnoha verši (nakonec stejně tak i Pán prstenů), či písněmi, kde i zlobři v podstatě vtipkují

"Včera skopový, dneska skopový a zítra... skopový"

Tuto atmosféru knihy film naprosto propásl. Z dějové linie dělá temné akční dobrodružství, přidává "bubáky hnusáky" navíc, či vytahuje tísnivou a akční stránku do popředí.

Krom toho by se samozřejmě filmu dalo vytknout i to, že si přimýšlí děj, který v knize vůbec není (asi kvůli stopáži na tři lokte), zavléká tam motivy z Pána prstenů a recykluje choreografii některých scén z téhož.

Není to sice špatná podívaná, ale rozhodně ten, kdo viděl film, nemůže říci, že zná knihu. Protože záměr, prostor a atmosféra knihy jsou zcela jiné. Na druhou stranu poděkujme Jacksonovi za to, že úlitba dnešnímu filmovému průmyslu je ještě dostatečně malá a z knihy zůstalo aspoň něco.


Email comment