24.01.2011 16:36

Šílenství na Javorníku

Javorník, alias ski areál Obří Sud je novým přírůstkem do ski areálů libereckého kraje. Areál má několik nesporných předností - široká sjezdovka se sklonem přiměřeným pro rodinný areál, slušný vlek, prosklenou restauraci s výhledem na sjezdovku, půjčovnu i lyžařskou školu přímo u vleku, někdo je nadšen i z bobové dráhy, skiparku nebo crossové dráhy. Každá mince má ale dvě strany.

Tou odvrácenou na Javorníku je počasí - na Javorníku, především nahoře fouká i když jinde nefouká a vítr se přes hřeben žene s plnou silou. Led je tedy poměrně častý jev na horních partiích sjezdovky, někdy i na sjezdu od vleku, což je téměř smrtelné. Pokud je sněhu dostatek a nefouká, je obtížné v dolní části sjezdovky dojet kuli malému sklonu až k vleku.

Za neštěstí bych ovšem označil přístup provozovatelů. Příkladem je to, co se v areálu odehrálo 22.1. Raní slunečné počasí vyhnalo na lyže nemalé množství lidí. A to takové, že se u Javorníku, parkovalo kde se dalo. Provozovatelé již dříve dohnali nedostačující kapacitu parkoviště odklizením kusu pole. V době oblevy se z pole ovšem stal tankodrom, který v posledních dnech nemilosrdně zmrzl. Krom toho ani ten nestačil, takže se parkovalo i na druhé straně silnice v podstatě na neupraveném poli. Z původního jednoho parkoviště se tak staly 4. Tedy lyžař přijíždějící na Javorník, udělá první zkušenost v podobě nouzového přistání na rozoraném poli. Doklopítá po poli k pokladně, kde si může koupit permici za poměrně příznivou cenu.. poměrně do té doby než zahlédne frontu. Provozovatelé totiž místo, aby nově přijíždějící lifrovali pryč, protože množství lidí už dávno přesáhlo kapacitu areálu, navíc je uzavřená polovina šířky sjezdovky kuli nedostatku sněhu, je umísťují do brázd na poli. Přijet do jakéhokoli českého ski areálu mezi 11 a 13 hodinou je masochismus. Jet na Javorník je čiré šílenství. Ve frontě je dusno přesto, že je několik stupňů pod nulou. Lidé, kteří neumí dobře jezdit se bez hůlek potácí a padají ve frontě, vlek každou chvíli stojí (i když to se v poslední době trochu zlepšilo). Vystát frontu v širokém trychtýři je minimálně na 20minut obouchávání lyží, 6minut nahoru (vlek jezdí poměrně pomalu), 3 minuty dolu po sjezdovce s vyhrabaným kamením? Dobrá, řeknete si, čert vem 150Kč za permanentku, jdu si sednou do restaurace. Jenže ouha, tam je situace uplně stejná, ba ještě horší. Pokud jste rodič a doprovázíte své ratolesti, máte zaděláno na "nasrání". Sbalíte děti a chcete vyjet z "parkoviště". Ovšem ještě než zatočíte, již vám za zády bliká "stop". Pane řídiči jste si vědom svého přestupku? Co prosím? práve jste projel 5m dlouhou a naprosto nesmysl jednosměrkou - nejkratší cestou z parkoviště. Místo toho jste měl jet z parkoviště přes autobusovou zastávku.

Přijedete na Javorník znovu? Kdybych já nemusel už ne.

PS: Ze sjezdovky se k sudu nedostanete a i kdyby, sud je nedostavěný...


Email comment