13.01.2008 20:35

Sound Blaster 16

Rozhodl jsem se napsat oslavnou ódu na moji stařičkou zuvkovou kartu Sound Blaster 16 Value ISA. Slouží mi již od roku 1992. A pokud se ptáte proč jsem ji ještě stále nevyhodil, pak proto, že pořád hraje :).

Zkoušel jsem od té doby dvě jiná řešení - tzv. onbórdovku via686 a svého času famózní kartu Turtle Beach Montego A3DXstream PCI s Vortex AU8820. První jsem byl nucen zavrhnout kuli mizernému zvuku - bohužel to potvrzuje moje mínění o onboardových zvukovkách - i když to hraje normálně tak to šumí a má to hnusný zvuk. Navic současná verze alsy nebo pulseaudio způsobuje, že při hlasitosti větší než cca 50% začne tato karta ořezávat zvuk, takže už to nemůže poslouchat ani nejzarputilejší antimuzikus. Proto jsem tedy před časem do jediného ISA slotu na mé desce vložil opět SB16 a protože ISA zařízení se automaticky nedetekují přidal jsem do zaváděcích skriptů:

modprobe snd-sb16
options snd-card-0 port=0x220 mpu_port=0x330 irq=5 dma8=1 dma16=5 isapnp=0
options sb irq=5 io=0x220 dma=1
alias snd-card-0 snd-sb16

Toto nastavení mne provází již od dob DOSu! A hraje a hraje. Pravda, mixovani zvuku už je dnešní poměry mizerné...

Nedávno se mi dostala do ruky další zukovka - Turtle Beach http://museum.gravisultrasound.net/. V dobách kdy se prodávali to byl nevídaný luxus. I dnes má karta v sobě lecos dobrého - krom zvuku, který je lepší než z SB16 mi však přinesla jeden problém navíc - má pouze jeden výstupní konektor, což ji v mé konfiguraci 4.0 diskvalifikuje. Navíc ani tato karta neodstranila problém se zvukem při suspend/hiernate. Že nefunguje s ISA SB16 ještě chápu, ale proč i PCI karta zůstane po probuzení hluchá.. škoda.

Na závěr aspoň pohled na originální balení SB16 - stejné kecy jako na těch dnešních. :)


Ahoj,potreboval bych ovladace k teto zvukove karte,a cd od ni jsem vyhodil,nemohl byste je vypalit nebo neco? dekuji za odpoved odepiste na muj e-mail dekuji

Email comment