20.06.2008 08:10

Distribuce roku a její vyhlášení

Anketa o nejoblíbenější distribuci roku, kterou pořádá ABCLinuxu již devátým rokem se letos dočkala ne jen virtuálního ale i sálového vyhlášení. Věřím že zařízení celé události vyhlašování - tedy prostorů, sponzorů, kapely, moderátora i cen je spousta práce a vážím si toho, že se do tohoto typu akce ABCLinuxu, potažmo Stickfish pustila. Má to ale svá ale...

Začnu zamyšlením nad tím k čemu tato akce má sloužit. Tak jistě je to možnost pro různé části komunity se sejít na jednom místě a poznat se osobně. Tento účel je fajn, ale nepotřebujete k tomu anketu o nejblíbenější distribuci. Za nejdůležitější účel považuji propagaci Linuxu a ocenění práce těch, kdo se na něm v čechách podílí. Splnila to tato akce? Bohužel příliš ne. Lidé kteří se účastnili se zpravidla denně potkávají na internetu a o výsledcích ankety mají celkem jasnou představu, nemluvě o tom, že vědí co je Linux. Takováto akce by se tak měla stát demonstrací Linuxu a jeho popularity. K tomu je ovšem potřeba pozvat a zajistit účast masmédií. Akce byla svým rozsahem obdobná sjezdu KDU-ČSL, a konala se i v jejích prostorách, není tedy důvodu, proč by nemohla být aspoň z půlky tak zajímavá pro média. K ocenění těch, kteří se o distribuce starají je pak potřeba zajistit jejich účast, případně důstojnou náhradu. Nevidím důvod proč by nemohli být prezentováni a pojmenováni zástupci všech distribucí z ankety. Předávání cen tak bylo poněkud zvláštní. Ne jen že občas na vyvolávání nikdo nepřišel, ale pokud přišel nebyl ani představen ani ověřen. Prostě nikdo nevěděl kdo si pro cenu má přijít a kdo si pro ni vůbec přišel, takže si tam nějaký šoumen, neříkám že bez zásluh, přišel pro cenu Debianu, dokoce 2x a pro cenu Slaxu. Zda byl od Debianu nevím ale od Slaxu rozhodně ne. Všimněme si jak se např. vyhlašují miss nebo oscary - ukázky distribucí by neškodily a nastoupení zástupnci distribucí také ne.

Značně kulhala i organizace pozvánek a vstupenek. Na mail od robota jsem odpověděl ANO, že přijdu, načež jsem dostal potvrzení od někoho ze stickfishe s PDF přílohou vstupenky a žádostí o potvrzení účasti. Budiž, na mé potvrzení účasti mi onen člověk znovu poslal vstupenku pro dvě osoby. Završením pak bylo, že mi vstupenku ještě potřetí poslal robot. Ani v jednom mailu však nebylo co s tou vstupenkou mám děla. Mám ji snad přinést vytištěnou? Nebo na flashce? Většina lidí ji vytiskla. Tuna papíru zbytečně protože ji nikdo nechtěl. Účastníci se kontrolovali podle seznamu emailových adres. Bohužel podle emailu se vyvolávali i vítězové z řac hlasujících. Ceny byly díky spozorům celkem zajímavé, jejich vyhlášení však ostudné, neboť čtení emailů moderátorem skutečně není dobrá forma vyhlášení vítězů. Ověřit email na místě nelze, a jeho výpis na promítací plátno by jistě byl daleko vhodnější, když už nebylo možné zajistit jména výherců (kterým bylo mimichodem příslíbeno zajištění dopravy).

Vezmu teď po pořadě celou akci a budu ji hodnotit jako ve škole (základní):

Propagace na webu 2

Zpracování stránek ankety 2 - např. chybějící pole pro email v prvním dni, vzhled ankety taktéž značně spartánský

Emailová organizace účastníků 3 - levá ruka neví co dělá pravá, nedostatečně připraveni důležití účastníci

Příchod a registrace 2 - celkem svižné, uvítací organizátorka poskytující další informace

Začátek akce 3 - více než půlhodinové spoždění

Moderátor 1 - celkem sympatický chlapík, přiměřeně připravený text

Hudba 3 - výběr kapeli je jistě rozpočtově náročný, proti stylu a písním kapely nic nemám, ozvučení ovšem hrozné. Moje sluchové orgány byly zcela saturované, obtížně jsem rozeznával přes rachot nějaký text písně nebo snad melodii, slova kolegy vedle ani náhodou. Některé jemné uši programátorů zvyklé akorát na šum větráčků se museli vzdalovat od zdroje hluku. S hlasitostí to je asi jako s pálivými jídly, jinak to nechápu.

Vyhlášení distribucí 4 - zcela se ztratil smysl vyhlášení (viz výše), dále nechápu proč mezi Live distribuce byli zařazeny LiveCD jen některých distribucí, nehledě na to, že např. LiveCD Ubuntu není primárně Live distribuce, ale je to Live instalační médium s minimem přídaných hodnot.

Vyhlášení výherců 3 - ve většině případů jsme se nedozvěděli ani jména výherců, značná část jich vůbec nepřišla. K čemu takové vyhlášení je?

Raut a další události nemohu hodnotit, protože jsem musel odejít. Snad jen postesknu, že zatímco pivo bylo zdarma, ti co přijeli povozem, měli smůlu a nealko se platilo.

Co závěrem? Akce jistě záslužná, a pevně doufám, že pokud se bude opakovat, bude organizačně dotaženější. Organizátorům přeji pevné nervy a odvahu jít do toho znovu.


Dovolím si oponovat ohledně Live CD Ubuntu. Máte pravdu, že Ubuntu CD není pouze živé CD. Ale ten samotný fakt, že to není jen živé CD, je ta "přidaná" hodnota, které se dožadujete.

Chápu, že Ubuntu se v této kategorii svezlo na tom, že ho spousta lidí používá i neživě. Pro mne je Live CD takové CD, které používám k tomu, abych opravil GRUB, upravil některé diskové oddíly, případně abych se rychle připojil z prohlížečem a ssh na internet – a všechno to Ubuntu Cd umožňuje.

Nebo co přesně musí živé CD obsahovat, abychom ho mohli nazývat živým CD?

Myslím si, že ten problém netkví v Ubuntu, ale v samotném principu vyhlašování nějaké Distribuce roku. Za to ovšem my Ubunťáci nemůžeme.

mhb - 20.06.2008 10:23

Email comment