10.04.2023 16:18

Zrušme je...

Součastná celospolečenská diskuse o nevhodnosti pomlázky a Velikonoc vůbec mne donutila se zamyslet, zda svátky jako velikonoce a vánoce opravdu ještě potřebujeme. A došel jsem k závěru, že ne. Jejich význam totiž člověk pochopí až když si v obydlí vypne topení, elektriku a přestane chodit do *marketu, kde je možné si 12 měsíců v roce koupit jahody. K takové situaci ale v dnešní době už nemůže v žádném případě dojít. Nebo že by ano?

Původním smyslem Vánoc byla oslava zimního slunovratu, tedy události, která znamenala, že se začala zkracovat noc a prodllužoval se den. V době kdy máte doma celoročně 20C bez toho aniž byste se příliš namáhali a světlo si zapnete vypínačem v kteroukoli denní dobu je oslava něčeho takového těžko pochopitelná. Podíváme-li se na to ale optikou minulých století, smysl rychle pochopíme. Pokud v obydlí začnete topit v jedné místnosti dojdou vám velmi rychle i jiné zákonitosti tohoto světa, jejichž význam nyní zcela vyprchal. Najednou zjistíte, že ve vašem obydlí nežijete každý sám a rychle přijdete na to, že je na co se se slunovratem těšit.

Obdobně jsou na tom Velikonoce. Oslava nástupu jara a plodnosti, byla událost... hodná oslav. V době kdy v obchodech koupíte celoročně vejce od slepic chovaných při uměle zrkáceném dni v umělém osvětlení, se těžko chápe, že normální slepice přes zimu, za krátkého dne vejce nesnáší, že většina živočichů nemá mláďata a že musíte zimní "neplodné" období přežít ze zásob období plodného. A ač se to nezdá, tento stav se týkal i lidí. Plodnost a tedy schopnost mít potomky byla zásadní schopnost pro přežití. Proto se oslavoval pomlázkou - to jest od slova po-mladit, nikoli po-mlátit, jak si ji někteří možná vysvětlují. Mladost a plodnost byla zcela zásadní vlastnost hodná oslav a úcty. Dnes je to už zcela vyčpělé. Mladý je každý kdo ještě nezaložil rodinu a plodnost zajistí na klinice reprodukční medicíny. A když ne tak co? Nic. Na světě je tolik věcí, které se dají dělat, než vláčet se s dětmi. A tak se to celé rozpadá, mladí se distancují od dospělých, dospělý od starých, úcta ke zkušenosti neexistuje a kolektivní zkušenost si přečtete na internetu, místo abyste ji získali po předcích.

Vidle do chápání těchto svátků pak hodilo ještě náboženství, které je znásilnilo k oslavám narození, mučení na kříži a vstání mrtvoly z hrobu. Vzniknuvší dichotomie těchto oslav mate děti od útlého věku. Z Vánoc tak zůstal jen jeden snadno uchopitelný pozůstatek - nadělování dárků.Že původní myšlenka bylo "obdarovávání" a radost jaksi zaniká v šumu. Těžko je dětem pochopiti i to proč se v jedná části světa slaví "ježíšek" a jinde "děda mráz", "santa klaus", "vajnachtsman" a kdo ví kdo ještě. Globalizovaný svět ale nezná hranic a výsledek je jaký je - rozplizlé nic. Přitom oba tyto svátky byly především o setkávání se (zvláště se sousedy), komunikaci a podpoře. V době kdy ale máte desítky, stovky, tisíce atd. followeru z celého světa, kteří o vás ale ve skutečnosti vlastně vůbec nic neví je všechto tohle zcela zbytečné.

Je tak zbytečné i chodit pomlazovat (skoro)ženy v okolí. Jejich plodnost vám stejně k ničemu nebude. Je zcela zbytečné se k nim chodit představovat a trapně přednášet nějakou koledu, nebo potěšit starší tetu od vedle krátkou návštěvou. Stejně jsou to jen cizí lidé, kteří jsou vám lhostejní, protože je nemáte v seznamu svých přátel na asociálních sítích. Význam Velikonoc je, že můžete spát do 10h. Doba se prostě s vědecko technologickou evolucí změnila. Společnost už se nedělí na muže a ženy, ale mladé a staré (to se zatím ještě může), na chudé a bohaté a na youtubery a konzumenty reklamy... Víme již, že najít hranici mezi mužem a ženou je dnes čím dál obtížnější. Bude tak jednodušší, když se všichni zahalíme do burek, hidžábů nebo nikábů. Tím konečně skončí šikana odhalenými ženskými dekolty, namalovanými obličejíčky a krátkými sukněmi. Většina žen, zřejmě netuší jaké to je téměř celoroční utrpení pro ty, jež jsou ještě muži.

... a tím bych, tak nějak, celé to rušení uzavřel, abychom toho pro jednou nezrušili moc naráz.

Email comment