13.03.2006 09:51

Už i v Praze vědí jak vypadá sníh

Dá se řící, že během víkendu jsem projel naši zemi od severu ke středu. To, že v neděli ráno bylo lze potkat na severočeských silnicích pouze auta k tomu vybavená a bylo jich tedy minimum, je věc v celku obvyklá, stejně jako množství lidí s lopatami krtkujících aspoň nějakou cestu skrz mantinel před vraty. Potkat draka, zachyceného na fotografii, se ovšem jen tak někomu nepoštěstí.

Tedy jinak než to, že silničáři na odklízení sněhu na severu Čech používají draky si objekt na obrázku vysvětlit nedokážu. Cesta od severu ke středu ošem měla ještě nekolik zvláštností. To, že v severních čechách ležela na silnici mnohdy vrstva sněhu ujetá pluhem a v důsledku teploty pod -4C neosolná, později rozsolený sníh, se dá akceptovat. Kolikrát jsme potkali dvojici pluhů jedoucí v tandemu a odklízející celou plochu pruhu vozovky. Občas bohužel též dvě dvojice za sebou, případně sypač a za ním místní traktorista s pluhem - to co sypač nasypal shrabujíce do příkopu.

Popojedeme li dál, v okrese Mladá Boleslav, silnice téměř suché, sníh odhrnutý. Od jistého bodu ovšem nastal znovu zlom. Tentokráte ošem k výrazně horšímu. Ve středních čechách zřejmě došly pluhy, sůl či co já vím. Na silnici 1. třídy zmrazky způsobující místy vibrace až vám volant vyskakuje z ruky. Nafoukaný sníh, přejet z pruhu do pruhu je sázka do loterie. Je to téměř neuvěřitelné ale je to tak - v Praze napadlo 20cm pražanu, pardon prašanu.


Email comment