22.07.2009 10:59

Rozeber si vlastní auto

Chtě nechtě, automobily jsou dnes v podstatě nepostradatelnou součástí života. A jako každá věc, i auto potřebuje čas od času nějakou údržbu nebo opravu. Většina lidí za tímto účelem navštěvuje autoservis. Nutno říci, že jsem tak občas činil též. Návštěva servisu je ovšem vždy o nervy. Auto je poměrně složitý mechanismus a zvláště o schopnostech skutečně něco opravit bych, především u univerzálních všeumělů, pochyboval. Ani návštěva autorizovaného servisu nepřináší vždy kýžený výsledek - nápravu problému. Vždy ale přináší nemalé náklady. Další variantou je opravovat si auto sám. Zásadní překážky jsou dvě - musíte na to mít čas a znalosti, popř. ještě zázemí (Některé věci se na autech dělají opravdu špatně protože jsou přístupné jen odspodu. Na některých autech se dělají ještě hůř, protože nejsou přístupné vůbec.).

Co se v servisech stává a nedá se s tím nic dělat:

Oprava je úkon při které se daná věc uvede do funkčního stavu, resp. v nejideálnějším případě do stavu "jako nové". Bohužel autoopravny se často změnili v auto výměňovny. Není zřejmě daleka doba, kdy vám auto po přivezení do servisu vymění 1:1 (akorát vám přehodí plyšáky). Místo výměny jednoho těsnění za 20Kč, (plus práce nutné k nalezení a diagnostikování - ke kterému je ovšem potřeba pochopit princip závady), bude možné zaměstnávat jen manažera výměny vozů.

Protože svoje auto mám rád a nové mi za něj nikde nedají, protože žádné obdobné není, využil jsem příležitosti rozebrat si do posledního šroubku svoje auto - tedy abych byl přesný stejný model, ale ne přímo moje auto a do posledního šroubku to také nebylo, protože některé šroubky už rozebrat nešlo a některé se rozebíraly rozbrušovačkou. Člověk si tak ne jen vyzkouší s čím musí zápasit mechanik v servisu, ale po podchopení některých věcí zjistí, že na tohle opravdu "opraváře" se všemi výše zmíněnými neduhy nepotřebuje.

A takle nějak to vypadalo na začátku

...takle to vypadalo po první obíračce

už bez motoru

rám (který většina osobáků se samonosnou karoserií nemá) oddělený od karoserie

karoserie ve sběrně

...a takle to celé skončilo.

Byla to dřina, ale stálo to za to. Ač rozebírání je ta jednodušší činnost při opravách, je to dobrá škola.


Email comment