27.03.2015 16:16

Poslední šance koupit Wenger

Kdo nezaznamenal v loňském roce došlo k definitivní "fúzi" dvou známých švýcarských výrobců nožů Wenger a Victorinox a z obou se stává Victorinox. Je tedy poslední šance koupit nože z produkce Wengeru, které se ještě povalují po skladech, pokud jste jejich příznivec, moc neváhejte, neboť jejich cena roste.

V české kotlině jsme po celé roky měli možnost koupit jen Mikov. Mikov byl do značné míry kopie právě Wengeru. Po revoluci si k nám postupně našli cestu i původní předlohy, daleko viditelnější ovšem byla značka Victorinox. Nože od Wengeru jí spíše jen sekundovali, Mikov pak ve většině případů vymizel.

Když jsem před lety vybíral nástupce Mikovu (úplně vlevo) vybral jsem nakonec Victorinox. Victorinox má v mnohém navrch do dnes, jedná se především o detaily, ale má jednu zásadní vadu a tou je otvírák na konzervy u jehož použití člověk trpí (ale Victorinox může deklarovat malý šroubovák navíc). Krom toho jak je vidět i na fotografii, logo z vlepeného plechu příliš nedrží (vypadlo velmi záhy), co není vidět je uštíplý plast z druhé strany.

Vždy jsem si tedy říkal, že až bude příležitost koupím pro změnu Wenger, jenže čas vypršel - Wenger byl převzat Victorinoxem a světe div se, první co udělal je, že v jeho modelech zaměnil otvírák na konzevy, krom toho vložil i vlastní propichovač, místo rozvazovače uzlů atd.

Tím se dostávám k těm drobnostem, kterými Victorinox asi nakonec zvítězil nad Wengerem - napříkla propichovač má dirku na provázek a ostří, jak vidíte nůž má rybářské očko navíc (u wengeru být nemůže protože je tam odpružení nůžek), pinzeta i párátko jdou u Vinoxu vytáhnout i když je otevřený nástroj, otvírák jde zaaretovat i v pozici 90st. Zobrazený Wenger Evolution S16 je oproti Vinoxu kratší asi o 5mm, ale má první věc, kterou Vinox v této řadě snad nikdy neměl a to je pojistka velkého nože. Wenger má i pojistku u plochého šroubováku, která se aktivuje zatlačením, což je naprosto geniální, protože už mockrát se mi stalo, že jsem při šroubování zatlačil a šroubovák se zavřel, škoda že to není i u křížáku. Wenger nemá ani druhé ostří, místo něj je pilníček na nehty. 


Email comment