25.09.2006 12:21

Po letech opět s Windows

Moje práce mě opět po letech přivedla k tomu, že musím používat produkty malé měkké firmy. A to v plném rozsahu výstřelků v podobě MS Windows XP Professional a MS Office 2003 Professional (čím kvalitnější produkt tím delší jméno). Vyhlídkový Outlook mě zatím ještě minul. Z Office jsem pak nucen používat především MS Excel. V mnoha směrech se cítím jako zcela nový uživatel těchto anti dinosauřích technologií. A také jako uživatel denně šikanovaný desítkami drobných opruzení.

V první řadě, netvrdím, že vše je špatné. Vůbec ne. Windows XP jsou v celku obstojně použitelný systém. Ovšem jen někdo, kdo nevyzkoušel nic jiného může nevidět drobnosti, které dnes a denně obtěžují život miliónů uživatelů. Jako vždy i v mnoha zde vyjmenovaných případech se může jednat pouze o mou neznalost jak daný problém odstranit. Ale když já jsem s Windows začal teprve před měsícem... (oblíbená omluva těch kdo před měsícem zkusili něco jiného než MS Windows).

Tipy a triky proč nepracovat s MS Windows

Start systému

který se od dob, kdy jsem dostal notebook několikanásobně zvětšil. Notebook není nikterak významě zatěžován instalacemi nového software...

Změna hlasitosti (beep)

při změně hlasitosti Master Volume se vždy ozve beep plné hlasitosti. Pokud máte na uších sluchátka, nejste daleci toho prohodit notebook nejbližším oknem.

Změna klávesnice

změna klávesnice per aplikace. Této vymoženosti jsem se před časem velmi rád zbavil, protože, kdo si má při přepínání aplikací z klávesnice pamatovat, které okno mělo jakou klávesnici.

Jakási otravná funkce vyskakující při každém delším podržení klávesy shift

kterou se mi snad konečně povedlo vypnout. Tuším to bylo nějaké "Usnadnění".

Mizerné ovládání pomocí klávesnice

Prostě celé ovládání je dělané na zdlouhavé klik, hni myší, klik, klik, rozklik, náklik, zuřivé hýbání myší... klik, kurnik zase vedle.

Nefunkční hibernace

Zřejmě specifikum tohoto NB a software který na něm běží, ale při plné paměti a swapu se prostě nezhibernuje - insufficient resources to complete API. Hahaha.. a co s tim mám jako dělat?

Obtěžující vyskakující bubliny

Moje nejoblíbenější: Na desktopu máte nepoužívané ikony. Chcete je odstranit?

Systém adresářových struktur - zakrývaní původního zmatku C: D: E: F:

Ke každé "složce" - dřive adresář - se dostanete šesti různými způsoby, ale ani jeden není krátký.

Naprostý zmatek při hledání jakéhokoli nastavení

Nemohu si pomoci, ale neustálým ježdění myší na Start, Control Panel jsem již najezdil stovky kilometrů. Mnohdy bez výsledku.

Neustálé přepínání pohledu průzkumníka souborů na Tiles

ve kterém nevidíte ani celé názvy souborů, zato máte obrazovku plnou ikon.

Špatné odezvy systému na podněty od uživatele

Systém je zaneprázněn, kliknete párkrát myší a nic.. pak se najednou probere a všechny klikání se spustí. A vy se můžete jen smutně koukat na katastrofu probíhající na obrazovce.

Application is Not Responding

kterýžto stav je identifikován podle toho, že aplikace nereaguje na kliknutí do okna. Pokud náhodou čeká aplikace na něco jiného, nebo něco usilovně počítá, je not responding a zaslouží si ukončit.

Samovolné připojovani k bezdratovým sítím

je velmi funny, zvláště, když se vám tam přesměruje část provozu, který má jít úplně jinam.

Dialog posílání chyb do MS

vyskakující při každém pádu aplikace, mne jako ostatně spousta dalších věcí, dohání k zuřivosti. Protože ne jen, že nic odesílat nechci ale ani nemohu.

Neoznačování minimalizovaných oken na liště (Classic theme)

Nevím zda to je jen můj problém, ale na liště nejsou odlišena minimalizovaná a otevřená okna. Možná je můj zvyk minimalizovat méně potřebná okna přežitek.

Window snap

Windows neumi window snap - tedy to, že okna lepí k sobě.

Absence virtuálnich desktopů (MS Power Toys nefungují s excelem!)

Opravdu, instalace MS Power Toys DeskMan způsobí, že při přepínání ploch vám zmizí horní lišta v excelu - tedy aspoň mně s jistou speciální aplikací.

Task manager

který se z jakéhosi čertovského důvodu objevuje až několik (desítek) sekund poté co ho vyvoláte přes Ctrl+Alt+Del.

Nicneříkající chybová hlášení

typicky: vyplníte do excelové buňky -20mc a dostane se vám hlášení, že formule obsahuje error a jesli chcete přijmout nabízenou opravu, když dáte Yes, políčko je vám zkurveno, když No tak ať si ráčíte mínus odstranit, nebo si políčko zkurvit přidáním uvozovek a pomoc najdete v menu Insert (ještě teď jí tam hledám!) - já tam skutečně uvozovky nechci.

Stále velký počet nutných restartů

mnohdy i pouze ze zdravotních důvodů, protože je prostě potřeba "vystoupit a nastoupit".

Zdlouhavá práce s clipboardem

Označit, Ctrl+C, přejet jinam, kliknout, Ctrl+V, Enter... kolikrát už jsem jen označil, kliknul a... nic.

Windows si do dnes nezapamatují puštěné aplikace při logoutu

Při odhlášení si Windows nezapamatují spuštěné aplikace a rozmístění oken. Výsledkem je, že při každém přihlášení strávíte několik minut opětovným otevíráním explorerů, excelů, pdf readerů atd.

Všechny programy začínají Microsoft

Pokud máte otevřeno několik programů od Microsoftu (například více tabulek z Excelu) vidíte na liště zcela nic neříkající "Microsoft Exc...". Velmi dobře se tak od sebe odlišují různé aplikace, tabulky a dokumenty.

Hity MS Office 2003

Online nápověda Office

Vyvolání hledání v nápovědě v MS Office vás přivede do Online helpu. Pokud jste připojeni dostane se vám spousty naprosto zbytečných výsledků za ukrutně dlouhou dobu. Pokud jste připojeni standardně, můžete je i otevřít.

Nejrůznější rádoby pomáhající samoopravné pomůcky

kde aplikace se snaží být chytřejší než uživatel, ale je to tak 2:1 v neprospěch automatických oprav, které tak akorát přidělávají práci. Tyto přechytralé aplikace vědí lépe než já co jsem chtěl napsat. Nebo možná já jsem takový vůl, že nevím jak se píše v Microsoftu.

Zcela chaotické nebo příliš komplikované chování funkcí a aplikací

systém zápisu hodnot do políčka má takové množství stupňů volnosti, že se nedají pobrat. Když se to pak všechno skloubí dohromady vyjde vám paskvil jménem Variant.

Nekonzistentně implemetovaná podpora národních prostředí

Formulář zpracovávající datumy naprogramovaný v českém prostředí nefunguje v anglickém, protože nastavení ddmmyy nebo mmddyy některé funkce Office nerespektují.

Nefunkční ovládací prvky

jako např. kolečko myši v prostředí editoru VisualBasicu.

Iritující mizení částí menu

Neustálé mizení částí menu, které mi vždy schová zrovna tu funkci kterou potřebuji, nebo si myslím, že je schovaná, ale je úplně v jiném menu.

Když jste v editaci políčka excelu, celý office je jinak nepoužitelný

To si klidně zkuste. Otevřte Excel a novou tabulku, klikněte dvakrát do libovolného políčka. A nyní zkuste otevřít třeba nový soubor. E-e.. menu je šedivé. Eště lepší - Otevřte Excel, vyvolejte přes Alt+F11 prostředí VBA, klikněte v Excelu dvakrát do políčka, přepněte se na liště na MS Visual Basic (pomocí alt+tab to nejde, okno je vyřazeno!) a zkuste ve VB něco dělat.

Pruda jménem Enable/Disable Macros

Samozřejmě z bezpečnostních důvodů... Škoda, že s Higest security jsou macra prostě zakázaná a ani se to neptá.

Kliknutím na Close okna excelu zavřete všechny dokumenty Excelu

vymyslela hlava pomazaná.

Nejoblíbenější hláška

S touto chybovou hláškou jsem strávil již mnoho příjemných chvil. Velmi rád bych za ně poslal účet do MS. Ježdění myší na odškrnutí políčka "Restart Microsoft Excel" mi totiž již způsobuje tik v pravé ruce a potřeboval bych rekreaci u moře.

Moje druhá nejoblíbenější hláška je "Insufficient system resources to complete API".

Co nakonec...

Celý systém MS mi připadá, že se vám neustále snaží vnucovat nějaké nejlepší řešení, nejlepší postup jak něco dělat. V mnoha směrech tím, ale jen vzrůstá komplexnost daného úkonu a není se co divit, že vznikají, zcela zbytečné, aktivity jako ECDL. Jeden z programů, který používám velmi často má krédo, které by MS potřeboval pochopit - "...and not getting in the user's way".


Tento příspěvek píši stejně, jen proto, že doufám že mi při nadávání, nevědomky poradíte, jak se těchto opruzení zbavit. :)


Za nedlouho budou tomuto příspěvku dva roky, v podstatě tomu ale je dva roky, co jsem "s Windows". Na počítači je stále stejná instalace OS. Ovšem její používání začíná být dost tragické. Windows mi připomínají koryto řeky, které se zanáší bahnem - prostě se časem zanesou a jejich použití je stále zdlouhavější, přesto, že nejsou nijak extrémně zatěžovány instalacemi a odinstalacemi nejrůznějšího freeware a shareware atd. Nových aplikací je minimum. Jen pro názornost délka startu systému nyní (měřeno od přihlášení) (PM2.13GHz,2GRAM) Než skončí Applying Settings 1:08
Než se objeví desktop 1:43
Než je systém použitelný 2:30
Než se zastaví HDD 3:01


Ahoj, nejak jsem Te nepochopil. To jako v linuxu nebo v cem delas, se ovladaci panely otevrou nejak jednoduseji? A to do tech panelu tak casto lezes? Opravdu nechapu tvuj clanek. Si to musis umet nastavit. Ja jsem s Win naprosto spokojeny a nevidim jediny duvod proc nepouzivat Windows. Linux se na desktop nehodi (zatim). Jestli chces s necim poradit, tak mi napis na email rad pomuzu. Cau

Peta - 26.09.2006 14:52

No abych pridal trosku do mlyna… v linuxech muze clovek scrollovat neaktivni okna – staci na najet kurzorem. Sice blbost (navic jedna z mnoha), ale kdyz si na to clovek zvykne, tak po navratu do Windows ma proste dojem, ze se s tim musi zbytecne s**t :)

Jerry - 30.03.2007 23:48

Ač používám FreeBSD už dlouho, nikdy jsem neslyšel, že by Linux či UNIX měl kdy jaké grafické rozhraní. Vím jen o tom, že se tam dají různá grafická rozhraní nainstalovat ;o) (jen malé rejpnutí ;)

- Dialog posílání chyb do MS:
Můžeš odstranit v system properties/advanced/error reporting

- Neustálé přepínání pohledu průzkumníka souborů na Tiles:
Upravíš ve folder options/view/remember each folder’s view settings

- Mizerné ovládání pomocí klávesnice
Co takhle zkratka Alt+Shift? Nastavíš v Regional and Language Options/Language/Details/Key Settings

- Systém adresářových struktur – zakrývaní původního zmatku C: D: E: F:
Já se tam dostávám zmáčknutím klávesy Win+R a pak zadám příkaz explorer C: nebo explorer D: či také jen explorer. Popadě použij cmd.exe nebo Cygwin ;) A jestli chceš rozumného správce souborů pro Windows, použij Servan Salamander, poslední verze tuším Altap Salamander 2.5, fakt supr.

- Všechny programy začínají Microsoft:
Nejen ty, i aplikace společnosti Novell, Ahead, atd. Jsou to komerční programy, žijem v tom všichni. Proto doma používám své milované FreeBSD ;o)

- Stále velký počet nutných restartů:
Já nevím, já nemám antivirus, sedím za FreeBSD firewallem, Win updates vypnuty a žiju velmi spokojeně, někdy i měsíc bez restartu ;o) Updates si řeším sám, jednou za čas…

- Task manager:
Nevím vo co Ti de, ale mě se zobrazí ihned, to bude asi tou 2GB pamětí, 3GHz procesorem a SATA diskem co mám ;) To víš, windouzy potřebují silného koně, jsou jako težký středověký rytíř, kterého musíš na koně dostat jeřábem.

- Obtěžující vyskakující bubliny:
Musíš být flegmatik.

- Nefunkční hibernace:
S tím jsem naopak bojoval u svého laptopu s Toshiba/FreeBSD 6.2

- Mizerné ovládání pomocí klávesnice:
Nene, já například nesundávám z klávesnice ruku, pokud nejsem na webové stránce či aplikaci – vygůgluj si klávesové zkratky, *.cpl soubory, to se naučíš ;)

to je asi tak vše. jo a sorry za angličtinu, mám widle v angličtině a nechtělo se mi to přepisovat ;)

jika - 11.09.2007 10:38

Ahoj,
Jak ses zbavil, jak ty pises
“klavesnice per aplikace ?”
dik “insufficient resources to complete API.” – mas vela pamate, treba menej – alebo fix od MS :)

Email comment