06.04.2012 09:17
05.04.2012 10:16

O několik let později... Windows 7

Jsem si zcela jist, že tuto verzi Windows Microsoft navrhoval pro sebemrskače. Nechápu jak někdo nad touto verzí může jásat.

Začneme vzhledem. Aero a různé okenní efekty jsou stejně k ničemu jako všude jinde a jen to zdržuje. Průhledná okna jdou chaos sám, stejně jako jejich přepínání, které jsem nepochopil. Ikony aplikací v "tray" které na WXP mnohdy už přesahovali čtvrtinu délky taskbaru schovali pod jednu ikonu, takže přidali další kliknutí. Výchozí ikony W7 jsou sice krásně plastické, ale obdivuhodně nevhodné pro jakékoli jiné téma než výchozí a i tak se obtížně rozeznávají pro množství přechodů a málo tvarů a výrazných barev.

Start systému je také tragédie. Mám to "štěstí", že na jednom a tom samém PC (žádné ořezávátko - čtyřjádro i7, WD Caviar Black, 4GB RAM) mám dva stejné disky - jeden s W7 druhý s WXP.

Start W7 do přihlašovacího CTRL+ALT+DEL je 1m:20s, další 1m:1s koukám na točící se "Welcome". Dovolil jsem si v rámci úspory efektů a nervů přepnout vzhled na Windows Classic, ovšem start, login i CTRL+ALT+DEL stále zobrazuje téma W7.

Start WXP do přihlašovacího CTRL+ALT+DEL je 42s, dalších cca 10s než se dá něco začít dělat, ovšem ještě 30s se startují různé aplikace na pozadí.

Další geniální fíčura je, že ze všech konfiguračních dialogů, které snad nezůstali v posledních letech ve dvou verzích Windows stejné, udělali strukturu URL odkazů. Bohužel všechny vedou všude a žádný tam kam chcete.

Největší tragédie je ovšem množství vyskakujících dialogů pro různá potvrzení a zatvrzení. Spolu s efektem, kdy každé takové ultra důležité sdělení je zatmaven zbytek obrazovky, což nechutně bliká, činí toto množství dialogů ovládání systému okenní můrou. Množství vyskakujících oken narostlo především pro zvýšení bezpečnosti systému, což je ironie sama o sobě, protože už ani já nečtu, co po mě systém stále chce, prostě jen klikám na tlačítko, které se mi zdá nevhodnější. Systém práv jsem navíc zatím nepochopil, některé soubory odmítal systém ukládat dokud jsem explicitně nezměnil oprávnění (ovšem struktura hlášek aplikací při nemožnosti uložit soubor je opravdu pestrá od "Acces denied" až po "Soubor je používán jinou aplikací"), u jiných na mne vyskakují dialogy "Skip, Retry, As Administrator, All as Administrator".

Za velmi pozoruhodné považuji i to, že když jsem si dovolil připojit disk s NTFS z jiného PC, systém se mě při přístupu do 100GB adresáře zeptal, zda tam chci přistupovat permanentně s možnostmi "Continue, Cancel". Po Continue se zběsile cosi několik minut dělo se soubory daného adresáře. Co to nemám tušení... jako ostatně ve většině případů u Windows.

Výborný je i ClearType. Ne že bych odjinud vyhlazování fontů neznal, ale pokud vlezete do "Adjust cleartype text" je zde jediná možnost "Turn on ClearType" a když ho vypnete, fonty jsou nečitelné. Tomu říkám adjustment. Jedna věc si zaslouží pochvalu - konečně lze celé prostředí velikostně upravit, takže na dnešních obrazovkách s vysokými rozlišeními nejsou všechno otřesné blechy.

Také jsem si chtěl upravit obrázek při přihlašování, nejlépe na "None". Taková možnost ovšem neexistuje. Takže máte na výběr buď bezpohlavní květenu, nebo debilně se tvářící pejsky.

Nepochopil jsem ani to, že při každém startu systému se mě neustále systém ptá, zda se připojuji do sítě v práci, doma, nebo do veřejné. Jednou pro vždy jsem si dovolil odkliknout veřejné, a dostalo se mi varování, že "něco někde může být zablokované a nebo omezené".

Přesun \Documents and Settings to \Users je také velice vtipné. protože to činí přesun mnohých aplikací, resp. jejich dat do W7 značeně komplikovaným. Jistě k tomu byl nějaký zásadní důvod, jako že DandS je příliš dlouhé a navíc to obsahuje mezery, ale to přeci v době, kdy se zaváděla módní dlouhá jména do Windows nevadilo. Zdá se, že některé tyto nekompatibility se zázračně nahrazují symbolickými odkazy, mechanismus ovšem neznám, protože část cest jsem musel přepsat ručně. Podobný problém pozoruji i s registry, kde import některých nastavení z WXP do W7 nefunguje, protože se změnili cesty.

Nedoceněný je v tomto směru jistě i Program Files, který se v W7 64b rozrostl ještě o Program Files (x86), kde, a to je zřejmé z názvu, jsou uloženy 32bitové aplikace nainstalované pod W7. Problém je, že nikdy nevíte, kde která aplikace je.

Email comment