14.02.2006 09:31

Nový film Petra Olmera

Petr Olmer není žádným nováčkem v oblasti filmové tvorby. Z jeho nejvetších úspěchů snad zmíníme pouze neočekávaně dramatické upíří dílo Koloušci útočí, které se stalo noční můrou ne jednoho diváka. Jeho poslední film přináší opět něco neotřelého, podívanou, která se vám svou naivitou zaryje pod nehty - Zpívání v dešti.

Zpívání svým názvem sice připomíná věhlasný poeticko-kultruní pořad Zpívánky z dob nedávno komunistických, leč nemá s ním, krom hudebního nádechu, nic společného. V porovnání s předchozímí filmy se poslední dílo Petra Olmera nepyšní honosnými počátečními titulky ani dechberoucím trailerem, zato vás zcela neočekávaně vrhne přímo do děje strhujícího boje konkurzního řízení, který se odehrává v prostorách žlutě osvětlené školní chodby. Náročné propracování postav a prokreslení charakterů vztahů všech aktérů filmu je pro Olmerovi filmy již typické. Zde se přidává další geniální prvek, jímž je použití menšího počtu herců než je postav, které dodává filmu v pravdě zapeklitost. Bravurně vyřešený střih a herecké výkony však nedávají mnoho šancí omezený počet herců postřehnout. Nečekaný závěr pak díky uměleckému výkonu jedné z aktérek konkruzu nezanechá jedno oko suché. Nutno je též zmínit, že ve filmu velmi kvalitně ztvárnil jednu z postav i sám producent a režisér Petr Olmer.

Po technické stránce nelze Zpíváni v dešti nic vytknout. Kvalita filmu je vhodná i pro promítání na plátnech Imax kin, ostrý střih připomíná psychedelické Pulp Fiction a rozhostřené záběry dávají tušit ruku profesionála na spoušti kamery.

Nový snímek Petra Olmera tedy nelze než doporučit. Neotřelé závěrečné titulky pak jistě budou vhodným bombónkem při této kultovní hostině.


Email comment