03.06.2008 09:39

Myth vs. Myth

Nedávno jsem narazil na stránku http://www.c64vsspectrum.com/ - je to jedna ze stránek které se snaží podchytit odvěký boj A je lepší než B a obráceně. Musím říci, že autor si dal celkem dost práce, porovnat obě, dnes už poněkud historické, paltformy a nemálo známých her. Musel jsem mu dát za pravdu, že po technické stránce byl C64 jistě vyspělejší systém (a taky dražší a u nás téměř nedostupný). Jal jsem se tedy instalovat emulátory...

...abych se mohl po letech setkat s postavičkami, se který jsem strávil spoustu zajímavých chvill. Jedna z graficky nejhezčích her s výbornou atmosférou a hratelností na ZX Spectru (mimochodem podle mně bylo lepší používat černobílé zobrazení (ČBTV), než barevné) byla Myth: History In The Making. Těšil jsem se tedy na to jak na Comodore 64 vyzkouším tuto hru v řádově lepším podání než na Spectru. Moje zklamání bylo ovšem značné. Co mě velmi překvapilo je, že evidentně hry byly vydávány pro velké množství rozdílných platforem najednou a často se poměrně dost lišili. Řekl bych, že verze Myth pro C64 je témeř shodná s tou pro Amigu, verze pro Spectrum je ale dost jiná. Zatímco na C64 se jedná spíše o bezduchou skákačku, kde neustále pícháte mečem do neubývajících kostlivců a jiných stvůr, na Spectru má hra mnohem více charakter adventury. Pokud mi nevěříte, můžete se sami podívat - jak jsem záhy zjistil, na youtube je neuvěřitelné množství záznamů her ze Spectra, C64 i Amigy. Pro Spectrum jsou tam všechny úrovně - v podstatě návod jak hru dohrát:

Myth na ZX Spectrum
Myth na C64

Nehodlám tu řešit odvěký problém, kdo je lepší, to ať si každý čtenář přebere sám. Toto nostalgické odpoledne mi přineslo několik nových myšlenek.
1. hry se dělali paralelně pro spoustu platforem, což muselo značně prodražovat vývoj a je obdivuhodné, že se tento průmysl vůbec rozvinul
2. hry se na různých platformách mohou značně lišit. Výsledek je ten, že recenze, které byly k dispozici nemohly být aplikovány na všechny platform, ale pouze na tu, kterou měl autor.
3. na youtube je až neuvěřitelné množství různých záznamů programů ze ZX a C64
4. existuje mnoho emulátorů ZX ale jeden umí to a druhý zase tohle. Který je nejlepší netuším. Nejhorší je, že bez popisek klávesnice jsou některé na PC klávesnicích nepoužitelné.
5. existuje celkem dost emulátorů C64
6. existují pouze dva emulátory Amigy a jejich provoz je poněkud komplikovaný, neboť bez originální ROM nejdou v podstatě použít. Emulace Amigy je i na stávajíchch PC poměrně náročná. Společnost používající známku Amiga stále existuje, prodává ovšem pouze jakýs software, mimo jiné též ROM pro Amigu.


Email comment