09.10.2009 16:53

Krize je dobrá

Toto konstatování někomu může připadat hrozné a nesmyslné a měl bych být mezi těmi, kdo se z propadu hospodářství vůbec neradují, protože v oblasti vývoje elektroniky to zrovna sháňkou nesrší, ale nezbývá mi, než znovu opakovat (tato) krize je dobrá. Proč si to myslím? Během posledního půl roku jsem udělal nemálo zkušeností, které mne k tomu vedou.

Předešim ze spousty míst zmizel spěch a nervozita. Je to hmatatelné skoro všude kam přijdu. Lidé - prodavači, kolegové - na vás mají čas, volné chvíle využívají ke zvelebování svého okolí, pomoci jiným nebo prostě relaxaci. Mezi lidmi se objevilo více solidarity, která nepotřebuje ani oranžovou ani jinak barevnou vládu. Jak se to projevuje? Kdo má práce víc, nabídne ji jinému, komunikují se mnou a dokonce pro mne udělají občas něco navíc nebo zdarma i řemeslníci, které jsem dřív absolutně nemohl dohnat. V obchodech a restaruracích s vámi žertují, obchodní partneři se mohou zdržet chvíli dýl "jen tak". Lidé začali mít čas na sebe a své blízké a obejvují kouzlo trávit náhle nabitý čas s rodinou nebo přáteli. Ne všichni ale minimálně ti, kteří jsou krizí "postiženi".

Jsem dalek toho mít kompletní přehled o ekonomických cyklech a jejich závislostech, ale skutečně mi přijde, že místo rychlospotřeby se začíná občas nad prací i myslet a vymýšlet něco zajímavého, protože opadl tlak a rutina a je na to prostě víc času, což je podle mne prospěšné, i když to nedává okamžitý zisk (který je značně pomíjivý), ale možnosti do budoucna. Ve firmách dokonce mnohdy, ač přítok financí je menší, zvývá čas i na vzdělávání.

Trochu smutnějším dojmem působí poněkud prázdné obchoďáky, ovšem je dost dobře možné, že lidé nakupují přibližně stejně jako dřív, jen netráví tolik času nákupem, protože mají více času si rozmyslet co vlastně chtějí nebo skutečně potřebují. Jak známo spěch není dobrý rádce a když spěcháte mnohdy trvají věci dýl než když je děláte "pomalu" (typicky zastrčení klíče do zámku, že..). Tedy dochází k jevu nevídanému a to zvyšování kvality, nikoli kvantity.

Přeji vám tedy paradoxně, aby vás "krize" postihla.


Owww – oko nezustalo suche … nicmene ja osobne stale narazim kolem sebe na stejnou miru agilni ignorance jako v dobach, rekneme, “tezce konzumnich”. :-)

P.S. Doufam, ze jsi jiz uklidil ten zlomeny strom pred barakem.

Marsal - 17.10.2009 19:29

Email comment