12.01.2009 14:24

Ještěd a lyžování 2009

Ještěd si za poslední roky užil svoje. Sněhu moc nebylo, zato bagrů se tam prohnalo až až. Na svědomí to mají dvě události. Přebudování skiareálu společností Snowhill, která starý kotváč na Skalku, který byl v žalostném stavu, předělala na moderní čtyřsedačku, modernivozala vlek na Černý Vrch a udělala osvětlení na F10 (myslím i poma vlek prodělal modernizaci) a přidělala vlekový propoj na Pláně (dřív se muselo zpět buď pěšky nebo po turistické 5, která je díky nedostatku přírodního sněhu už několik let nepoužítelná, ale byla vždy bonbónkem na závěr celodenního lyžování), plus rozšířila sjezdovku pod lanovkou a vybudovala infrastrukturu umělého zasněžování, včetně odporné betonové nádrže.. Druhou událostí je přestavba můstků a okolního příslušenství kvůli MS 2009, které má nasvědomí město a v rámci něhož byla polní cesta k můstku (která je z jakéhosi záhadného důvodu opředena mítem smrtělně nebepečného křížení silnice a sjezdovky, přitom v zimě se po cestě vůbec nejezdilo) zapuštěna do země a kolem můstků vyrostli lešenářské tribuny a několik budov, včetně garáží pro rolby a boudy pro horskou službu. Jak tohle všechno ovlivnilo lyžování?

Co se týče sjezdovek tak v podstatě nijak. Kromě sjezdovky pod lanovkou ČD, která byla rozšířena, je na ní ovšem špatný přijezd (po dlouhé lesní cestě 1), vede kolem sloupu lanovky, není zasněžována a když v horní části nezvládnete řízení, stane se z vás skokan na lyžích, tak sjezdovky zůstaly v podstatě nedotčeny. Tedy co se týče délek není co vytknout, problémem se ovšem pří zvýšené přepravní kapacitě stávají úzká hrdla, kterými jsou především křižovatky a místa kde se stýkají sjezodvky 3 a 4 (podle panoramatické mapy, jsou sice široké, není tomu ale tak). Od spojení sjezdovek 3 a 4 se jedná o úzký průsek, nejdřve mezi skálou a strmým spádem k lesu, později lesem. Zbytek sjezdovky Liberecká 3 je pak v podstatě jen velice úzký sjezd k vleku na Černý vrch - všechny tuto úseky jsou v součastné době již značně zledovatělé a vydřené. Problémům se nevyhne ani dojezd sjezdovky ze Skalky 4, kde díky poměrně velkému převýšení už narozdíl od vrcholu nebývá v posledních letech sníh (letos zatím díky dlouhým mrazům a inverzi tento problém není). Černá sjezdovka je do dnešního dne v podstatě nepoužitelná, protože podkladní sníh slezl při oteplení v prosinci a nynější přemrzlý sníh na ní nedrží.

Následkem staveb na Ještědu tak letos máte možnost posbírat na sjezdovkách a v okolí více kamenů než je zdrávo. Moje letošní skóre bylo velmi vysoké a jeho dopad velmi nepříjemný.

Ač tedy již potřetí Ještědský areál víceměně kritizuji, jedná se o areál s těmi zajímavějšími sjezdovkami u nás. Letos pak, díky dokončení areálu, v podstatě odpadl problém s drouhými frontami na vleky, což je zpráva jistě velmi potěšující. Zajímavostí jsou i nové patrové garáže (zdarma), jejichž výhody oceníte především když při vaší návštěvě sněží a které ztrojnásobili kapacitu parkoviště pod vlekem na Skalku. Co mně osobně vadí je umístění pokladen v podstatě až u parkovišť. Kupujete si tak zajíce v pytli, protože sjezdovku a vlek jste ještě ani neviděli a už jste nuceni si koupit permanentku.

Únor pak bude na Ještědu vůbec mrzký v důsledku konání MS 2009. Sice ski areál nebude oficiálně uzavřen, ale všechny přístupové komunikace ano. Není se potom co divit, že Snowhill dává od areálu ruce přyč. Ono vůbec celé město bude toutou událostí značně zmrzačeno se zase až tak moc nemluví. Přehled omezení a uzavírek je na http://www.liberec2009.com/cz/publish/6/Dopravni-omezeni-v-dobe-konani-ms.html?detail=478 zlváště pak uzavření celého centra a některých důležitých komunikací považuji za celkem tragické. Myslím, že většina obyvatel Liberce se již těší až bude po všem. Obyvatelům Vesce a okolí neustále ztrpčuje život rámus ze sněžných děl, která běží 24h denně a jsou slyšet na kilometry daleko, postavili zde odporné betonové ubytovny pro sportovce nalepené na zónu nových RD. Z ubytoven se následně stanou byty pro asocialní a sociálně slabé vrstvy. Těžko si přát lepšího souseda. To už je ale jiná pohádka.


Email comment