25.03.2008 19:05

Ještěd - ideál pro české skialpinisty

Jak už jsem naznačoval minule, Snowhill se prostě rozhodl, že zima v Liberci skončila a tak skončila a smytec. Takže zatímco celou zimu bez sněhu nutili lyžaře šmirglovat umělý sníh, teď když je Ještěd krásně zasněžený přírodním sněhem, nehne se na něm ani sedačka. Pro mne to znamená toliko to, že bussines plán na letošek už byl splněn a tak na vás... z vysoka milý lyžaři. Tedy na všem špatném je ale něco dobré. Ještěd nyní poskytuje krásné lyžování pro ty, kdo nejezdí do hor jen jezdit z kopce, ale i do kopce, případně obdivovat krásy hor.

Každý den koukám z okna jak připadávají další a další centimetry sněhu, po kterém od listopadu do března nebylo ani vidu ani slechu. Ti kdo propagují terrorii globálního oteplování vlivem CO2 na chvíli někam zalezli, aby za pár týdnů mohli vztyčit varovný prst, že přesně tohle je jasný důkaz mnohem horšího globálního oteplení než si umíme vůbec představit. Ve snowhill zřejmě mají přesně takového propagátor a ten jim 19.3.2008 sdělil, že letos už sníh nebude a tak sbalili nádobíčko a propustili vlekaře. Jinak si neumím vyslvětlit proč na Ještědu jsou k vidění jen stopy po dětech s boby a sáněmi, sem tam stopa snowboardistická a stopy po neoblomném důchodci zdolávalícím denně několikrát převýšení ještědského vrcholu.

Tedy jsou tam k nalezení ještě jiné stopy - od sněžnic a lyží skialpinistů a nadšenců, kteří vítají přírodní ráz Ještědu, který mu dodala nečinnost provozovatele areálu. Mít pro sebe celý zasněžený Ještěd je pocit, který moc často neokusíte. Pro ty, kdo by se přeci jen chtěli svézt víckrát aniž by vyplyvli plíce při zdolávání 400m převýšení na 1,2km dlouhé trati, je tu ještě lanovka - jediná lanová dráha provozovaná Českými drahami, kde vám platí karty ČD a lístek vám štípne průvodčí. Jezdí v podstatě každou půl hodinu od 8 do 19h a nahoře jste za 4 minuty. Půl hodiny je tak akorát abyste stihli seběhnout ke sjezdovce - jet z vrcholu bohužel nejde, protože na silnici je škvára - buď na Černý vrch nebo pod lana, nazout lyže a provlnit se 40cm prašanem dolů cca po 1,5km dlouhé sjezdovce. Pokud vás lanovka mine, nezoufejte, za 30minut zvládnou ti zdatnější vyšlápnout celou sjezdovku pod lany a dát si to ještě jednou. :) Trénink na alpinistické lyžování více než dobrý.


Email comment