14.11.2009 21:18

Filmy s F

V poslední době mne mile překvapily dva filmy. No v poslední době.. ve filmovém průmyslu, který dnes chrlí každý týden jeden blábol, uteklo už hodně vody. Ale já žiji stále v kině let osmdesátých, kdy nový film byl svátek. Takže mile mne překvapily dva filmy - District 9 a Ratatouille.

District 9 je výborná scifi s neotřelým nápadem a vynikajícím hereckým obsazením. A to přesto, že ve filmu snad není ani jedna tvář jejíž grimasy už znáte nazpaměť. Film si evidentně nechává otevřený konec, takže dokonce ten happyend není až tak přeslazený. Výborná je psychologická kresba postav a vůbec celé zápletky, kdy se z lovce stává oběť a následně bojovník za práva "tupých" mimozemšťanů v zájmu zachránění svých vlastních zájmů. Zkratkovitost filmu sice občas film trochu degraduje neboť nekteré události příliš nenavazují a dají se objevit i technické kixy, nicméně ponechává tím místo pro vlastní fantazii a vyvolává jisté pochybnosti, které by člověk hloubavý měl mít po shlénutí každé "objektivní" reportáže.

Druhý film je Ratauj, což je již trochu starší kousek, ale spadá do žánru, ke kterému se jaksi uchyluji poslední dobou stále častěji - animované "kreslené" filmy. Absolvoval jsem nedávno jakýsi akční film a měl jsem zásadní problém - celý film jsem byl značně nervózní, neboť tempo střihu bylo tak šílené a blikání tak velké, že jsem si nebyl jist, zda autoři nepřeházeli náhodně jednotlivá políčka filmu při jeho finálním sestavování. Ratauj má sice také hodně rychlí střh, zřejmě nezbytnost dneška, ale rozhodně ho můj mozeček ještě stihl pobrat. A v mnohých střízích jsem se celkem nasmál, protože Ratatuj není až tak pro děti, jak by se mohlo zdát a animační detaily jsou opravdu úžasné. (MMCH: Stejně tak není až tak přo děti další film z lepších poslední doby "Vzhůru do oblak".) Pokud máte upírů a krve dost a nevadí vám nevrlý důchodci nebo krysy můžete sáhnout po mém oblíbeném žánru. Ať už jednom nebo druhém. Dobrou chuť.


Email comment