20.10.2007 11:06

CZilla umírá...

Zatím se to říká možná jen šeptem, či potají, ale já to říkám na nejnižší úrovni. CZilla neakceleruje ale, když né zrovna zpomaluje, tak již jede jen setrvačností. Je nad čím smutnit nebo ne?

Dovolil bych si slovy pohřebního řečníka říci, že CZilla prožila plný a přínosný život. Zrodila se z potřeby propagovat a přeložit Mozillu v době, kdy světem vládlo modré é a monopol opět prokázal svou schopnost zcela bezmezné neschopnosti. Vznikl proto, aby bylo kde dokončit rozhádaný překlad a sjednotit lidi, kteří měli zdravé úmysly. Porod byl komplikovaný ale nakonec úspěšný. Vzešel ze dvou pramenů, původního překladu Radka Vybírala (který ho tehdy strašně ukradl ještě někomu jinému) a stránek czilla.org s ručně malovaným drakem Honzy Urbánka, na truc práchnivějící doméně mozilla.cz, kterou se chystal okupovat věhlasný doménový spekulant. Založila ji skupina nadšenců, kterým nebyla Mozilla lhostejná, vyhnala její popularitu, rozrostla se, přibrala spoustu dalších ochotných lidí a se spoustou se zase rozloučila. Z té skupiny, která ji zakládala, nás nejdříve opustil Radek Vybíral, poté Jan Urbánek, který ale do dnes podpírá alespoň doménu czilla.cz, zůstal jsem já, bezvýznamý element, který jednoho večera sbastlil podle existujícího návrhu aspoň trochu funkční vzhled a do dnes použité logo na fóru, a pak už jen přizvukoval těm šikovnějším, kteří ho oživili - Pavel Franc - ten ho oživil, na zázemí, které zajišťoval Adam Hauner. Do toho všeho nám kecal a pracoval ještě Martin Hassman a Jirka Chomát. A překládalo se a zakládalo a všechno to narůstalo, z fóra se rekrutovalo spousta šikovných lidí, jako Petr Tomeš, který nám a doufejme né naší vinou, později i jiným, pěkně zavařil, nebo David Majda a Lukáš Petrovický, kteří konečně zrealizoval redakční systém CZilla CAS. Ve fóru a později i jinde sloužili takové JasnéPáky jako Pavel Cvrček (který nás notně vyčerpán také opustil, ale nevydržel to a dnes má o mozille větší přehled než czilla) a Jirka Burda, který se stal mediální hnězdou a do dnes překydává CZilla info spam nebo Michal Kec který pro nás pár posledních zoufalců stále sestavuje Mozilla Suite pohřbený pod náhrobkem Seamonkey.

Čas běží dál a tak vznikla sekce CZilla důchodci, do které se dnes symboliky odebírám i já, neboť už CZilla vlak jede po příliš vzdálené koleji, kdesi za mnou a nemá smysl abych k němu odbíhal, když moje náplň už je úplně jiná. Stejně tak jako AHA se začal věnovat jiný příjmeným věcem a snad wikipedii, MET mekbůčku a chemii, tak se i já věnuji hlavně Fedoře a !důmácím" pracem. A tak už v tom z kořenů zůstal jen Pawell, který to má v popisu práce (skoro).

Pokud jsem na někoho významného ve svém "epilogu" zapoměl, nechť mi promine, paměť už taky neslouží jako dříve, všechny ještě stále naleznete na stránce CZilla lidé. A pokud někdo má jiný názor, nechť ho vysloví hned nebo ať mlčí navěky.

Po CZille mi zbydou hezké vzpomínky, pár známých, vizitky s tiskovou chybou, za kterou se dodnes stydím, výstavní vyšívané tričko, slušné znalosti (x)HTML/CSS a přeložená Mozilla, na kterou se kouká 20% české populace. Není proč smutnit, ale sentiment je přítomen.


Email comment