25.09.2023 10:46

Vzrostlé stromy vzácností?

Předchozí roky byly varováním - běžně usychající břízi nastojato nám sdělovali - máme problém. Bříza jako mělce kořenící a rychle rostoucí náletová dřevina, která roste u nás prakticky všude, je první indikátor nedostatku vody, špatného stanoviště nebo "přehuštěné výsadby".

Sucho...

V letošním roce je ovšem zřejmé, že problém postihuje už i jinak "zavedené" vzrostlé stromy. Důvodů je několik a za většinou stojí člověk. První věc je bezohledné chování ke stromům a jejich stanovišti. V dobách kdy bylo vody dost a stromy rostly jako z vody všude se příliš nemyslelo na to, že by mohl být nějaký problém, když strom o trochu vody přijde. Jak to ale často bývá lidské uvažovnání je krátkozraké a tak dnes sklízíme co jsme dříve zaseli.

Toto je půda na pěšině nedaleko rybníka:

A zde lípy, prakticky kořenící asi metr nad hladinou téhož rybníka - ne to není podzimí fotka, to je fotka z července (mladé lípy):

Stejně tak tato (platan červenec 2023):

Detail koruny platanu:

Jasany, kterým dlouhodobě nepomáhá rozmáhající se houbová choroba, otázka je jak moc jí hraje do karet oslabení stromů suchem:

Obrovský javor a jeho prosychající koruna

a co mu lidé napáchali:

Toto je sice červený buk, ale na tomto snímku nemá tuto barvu z září 2023 proto, že je červený, ale proto že uschnul na stojato. Malý kvíz: Kolik procent jeho kořenového systému může nadále přijímat vodu?:

A jak hluboko asi ten původní povrchový kořenový systéme je, když nevidíme ani kořenové náběhy. Na témže buku - z cedulky "strom chráněný státem" moc nezbylo:

Je to jen několik málo příkladů, které jsem zachytil, protože stačí při cestách odvrátit zrak od země a podívat se kolem. Všude rostou torza jako bez deště. A tak se nám brzy, i když plíživě, může stát, že to co jsme považovali za samozřejmost brzo nebude. A houfné montáže FVE tomu vůbec nepomáhají.. ale to je jiné téma.

Važte si proto velkých stromů v okolí a klidně je i zalévejte. Vypěstovat velké stromy ve městech může být brzy nemožné.

Email comment