16.05.2010 12:55

Stromy mezi námi

Ač se o stromy ve svém okolí starám již dlouho, až teprve nedávno jsem došel ke vzácnému prozření, že stromy mají stejně jako všechny živé organismy svoje mládí, dospělost a stáří. Domnívám se, že většina lidí si to stejně jako já neuvědomuje.

Prostě chodíme pod a okolo stromů a považujeme je za samozřejmost. Důvod proč si stárnutí stromů většinou příliš neuvědomujeme je, že stromy stárnou potichu a mnohdy déle než jeden lidský věk. Připadají pak lidem neměnné a to vede k tomu, že s nimi lidé často a nesprávně zacházejí. Jeden takový případ jsem zvěčnil.

Nutno říci, že nepochází z Čech, ale z francouzského Provence. Takového upěchování krčku stromu a ještě překrytí neprodyšnou vrstvou bude jistě pro strom značnou přítěží. Za pár let, až roztrhá asfalt a stejně začne vykazovat nezdravé známky odumírání po něm zbyde jen pařez.. možná taky zaasfaltovaný.

Ve Francii je vůbec zvykem stromy na některých místech velmi zvláštně ošetřovat (především na petangových hřištích, i když fotka je z již nepoužívaného malého nádražíčka).

Nicméně zaasfaltování je mnohy vidět i u nás, stejně jako výsledek práce některých odborníků. Toto byl vzrostlý dub, který sice nad zastávkou jistě mohl představovat jisté nebezpečí, ale takový sestřih si nezasloužil ani po loňském olámání říjnovým sněhem. Výsledkem v následujících letech bude množství mladých větví, špatně srostlých s kmenem a vyrašených po celé délce kmenu, které se teprve skutečným nebezpečím stanou.

Je to zvláštní počínání v kontrastu s událostí přesouvání stromu v areálu Tesca Liberec, které lze pro změnu považovat spíše za opačný extrém.

A takto vypadá dnes - tedy tři roky po přesazení:

Mimochodem, pan Korytář asi bude mít dost práce.

Lidé často nedoceňují to co nám a svému okolí stromy dávají. Nejsem žádný vášnivý ekolog/dentrolog/jinýlog, ale stačí se podívat po svém okolí a představit si ho bez stromů. Člověk si tak vědomí nádheru těchto mnohdy ohromných organismů, které nemaje nohy, nemohou opustit své místo, když jim okolí přestane poskytovat vhodé podmínky - většinou nikoli jejich vinou.

A jeden nádherný dub červený i s měřítkem:

Kdo pozná, kde se tento rozložitý starý strom nachází?


So say we all.
Stromy kumulují vlhkost, zachytávají paprsky, dávají stín, lámou vítr i hluk, kořeny drží půdu pohromadě... nejlépe to člověk prožije, když v parém létě v rozpálené a uprášené Praze vleze třeba do Hvězdy nebo Prokopáku. Úplně jiný svět.

Taurus - 24.05.2010 22:17

No přece za muzeem :-)
Ale prozraď mi kde se nachází přesazenej “Tescokaštan”?
peple Ano spravne, za Libereckym muzeem. :)

Tescokastan je za Tescem – na spojnici mezi byvalym umistenim a parkovistem u (dnes) Krajskeho uradu. Kdokoli dnes obchazi Tesco/My zadem jde kolem nej. Strom je oploceny nizkym plotem.

covex - 18.06.2010 10:52

Email comment