09.01.2014 18:33
12.11.2013 21:15

Postupné kácení jehličnanů

Některá výsadba stromů je vskutku nešťastná. Samozřejmě mnohé stromy byly na míste dněšních lidských obydlí dříve než ona obydlí, nicméně i tak si často lidé sami přidělávají starosti nevšímavostí k rostoucímu problému. Dřívější zákon o ochraně dřevin měl navíc za následek, že lidé než by bojovali s úřady, raději nechávali nejrůznější nálety růst, až se z bezproblémově odstranitelných náletových kmínků, staly problematické kmeny. A nečastěji se tak stává především u rychle rostoucích bříz.

Vyjímkou nejsou ale ani nerozumně zasazené jehličnany. Příkladem je dvojice borovic na následující fotografii.

Jejich osud byl zpečetěn v okamžiku, kdy se dostatečně brzy neponechala pouze jedna.

Nyní byl z borovic celkem nepěkný problém. Jedna borovic v podstatě uschla, druhá ovětvovala výrazně asymetricky. V těsné blízkosti navíc byly nové zahrady, ploty a zahradní domek. Zahrada nebyla díky řadě domů přístupná ani ze silnice. Jediné řešení bylo postupné (rizikové) kácení se spouštěním.

Postupné kácení jehličnanů je ale poměrně nevděčná práce, protože se jedná o velmi smolnaté dřevo. Smůla je prakticky neodstranitelná z veškerého "textilního" vybavení a je tedy potřeba počítat s vyšší cenou takové práce.


Email comment