30.03.2016 23:05
30.03.2016 22:46

Pily, řetězy a lišty

Bylo by naivní, myslet si, že si člověk koupí ruční motorovou řetězovou pilu a k ní libovolnou lištu a nějaký řetěz. Jednak jsou různé kategorie podle určení, druhak se výrobci snaží být kompatibilní jen sami se sebou. Jako vždy to má háčky.

Hlavní výrobci

Dá se říci, že výrobců motorových pil je mnoho, mezi ty značkovější značky se řadí Stihl a Husqvarna. Dále máme výrobce jako Dolmar, Solo apod., kteří u nás tak známí nejsou, ale jejichž produkce je stále velmi dobrá. Zabývat se pilami nebudu, je o tom napsáno už stohy. Stihl i Husqvarna (Dolmar?) si snad lišty vyrábí vlastní, většina ostatních výrobců používá asi největšího výrobce lišt a řetězů Oregon.

Parametry

Pokud ovšem člověk potřebuje novou lištu nebo řetěz má dvě možnosti - buď pochopí všechny parametry nebo prostě musí koupit to co mu výrobce, resp. prodejce k dané pila doporučuje. První možnost pak dává daleko větší prostor pro výběr.

Zmatek v tom ovšem dělá to, že pro pily, lišty i řetězy se stále používa dvojího metru - metrického a ... palcového, takže je potřeba, aby človek neporovnával jablka s hruškami.

Základním parametrem který potřebujeme k pile znát je rozteč vodících zubů řetězu - ten je dán řetězkou - ozubeným kolem na pile. I řetězky se dají vyměnit, ale většinou je lepší zůstat u toho, co tam je od výrobce.

Pokud chceme jinou lištu začneme výběr právě parametrem rozteč - lišta totiž musí mít na špici stejnou jako řetězka.

Hobby pily a pily menších výkonů většinou používají menší šířku článku. To neznamené vždy jen něco špatného, protože pila má např. užší řez, nevyrobí se tolik pilin. Na řetěz je potřeba méně materiálu, takže je levnější, nelze od něj ale očekávat velké výkony.

Obvyklé rozteče jsou .325" a 3/8" ~ 0.375"

Šířky článků (neboli šířky drážky v liště) pak jsou obvykle menší 1.3mm ~ 0.050“  a větší 1.6mm ~ 0,063".

Délka (většinou řezné části) lišty se běžně na nových pilách pohybuje od : 300mm = 30cm ~ 12“ do 400mm = 40cm ~ 16". Je potřeba brát v potaz, že hřeben na pile může řeznou délku zkrátit.

K délce lišty přináleží i údaj o počtu hnacích článků řetězu - ten je prostě dán obvodem lišty + řetězky a roztečí článků.

To by pro lištu byly parametry zjevné. Pak vstupují do hry další, které už běžně nenajdete - např. počet nýtů držících hvězdici na špici lišty, typ ložiska, zda má lišta vyměnitelnou špičku, kalení hrany lišty, nebo hloubku drážky v liště, která určuje jak moc půjde lišta opotřebovat (lišta se chtě nechtě třením obrušuje). Bez zajímavosti není ani poloměr špice, kde u hobby pil se používá "špičatější", protože má menší tendenci ke kickbacku, ale zase se musí menší hvězdice mnohem rychleji otáčet, takže se více opotřebovává. Jsou to parametry, které jsou dané výrobcem a na výběr lišty mít přímý vliv nemusí.

Horší to je s umístěním otvorů v liště a to jak pro šrouby utažení lišty, tak pro kolíky napínání řetězu a v neposlední řadě pro mazání řetězu.

Co se týče řetězů, tvarů článků existuje taktéž vícero. Na hobby řetězech jsou pak řezné části článků ne jen kratší, ale také např. nejsou na každém druhém článku, ale na každém třetím. Samozřejme pila s malým výkonem pojede lépe s řetězem s menším počtem řezných článků. Opět to nemusí být špatně - prostě pila s malým výkonem a velkým počtem řezných článků nepracuje v optimálních otáčkách a zbytečně se dusí.

Řetězy je možné kupovat i v metráži, resp. si nechat řetěz udělat z metráže pro danou lištu a řetězku.

Hezký popis mají aktuálně např. na:

http://www.kox24.cz/Vodici-listy.htm?websale8=kox.07-kx&ci=Ishop_Fuehrungsschienen

http://www.kox24.cz/Pilove-retezy.htm?websale8=kox.07-kx&ci=Ishop_Saegeketten


Email comment