30.07.2015 19:44
28.07.2015 19:44
28.07.2015 18:28

GTM GTS 600G

Před časem jsem psal v článku Drtiče dřevního odpadu o menších mobilních drtičích větví a dalšího dřevního odpadu na našem trhu. Právě pro snadnou manipulaci v zahradách kam není možné nebo je velmi obtížné dostat větší drtiče je vhodný GTS 600 od GTM professional.

Balení

Pokud si stroj neobjednáte u nějakého kamenného prodejce dostanete jej nejspíš jako tuto stavebnici.Balení je rozhodně důkladné a odpovídá ceně výrobku.

Ústrojí

Než drtič smontujete je krásně vidět, jak je řešeno ústrojí drtiče- válec se dvěma noži, v návodu je psáno proti třetímu noži ale ve skutečnosti se nejedná o nůž ale podložku.

Je to tedy tak jak jsem předpokládal - válec je přímo spojen s hřídelí motoru a je tedy záhodno si dávat pozor na případné rázy.

Konstrukce

Drtič je vskutku minimalistický. Deklarovaný maximální průměr drceného materiálu je v manuálu 55mm obecně se uvádí spíše 45mm. Nůž je v podstatě přesně na tento rozměr. Násypka se velmi rychle zužuje a tak rozvětvené větve jsou trochu větší zážitek. Problém úzký násep způsobuje i u drobnějšího materiálu, který má tendenci násypku ucpávat.

Výhoz je sice nadstandarně dlouhý a vysoký, vzhledem k větším verzím je ale podstatně nižší, jen 75cm nad zemí. Na konci je směrovací klapka, která ale ve výchozím stavu nejde zcela narovnat, což jsem příliš nepochopil, je potřeba vyšroubovat aretační šroub. Aby se výhoz neucpával, musít drtič jet na maximální otáčky. I přesto se občas ucpe a zde přichází na řadu asi konstrukčně nejhorší prvek drtiče. Šroub, který se musí vyšroubovat, aby se výhoz dal odmontovat je tak blízko výfuku, že tam nelze dát ani malou golu s ořechem 13mm, blízkost žhavého výfuku je velmi nepříjemná pokud chcete povolený šroub vyšroubovat rukou a navíc část závitu šroubu jde skrz stěnu výhozu do jeho vnitřku, kde se závit zanáší.

Každopádně bez klíče 13 po ruce stroj ani nepouštějte. Bohužel to je nešvar všech GTM drtičů - jakmile se ucpe násypka nebo výhoz musíte sáhodlouze šroubovat. Přitom by to mohl řešit např. pant a závlačka s pojistkou.

S hmotností kolem 60kg se s ním snadno manipuluje i když kolečka nejsou největší, jsou naštěstí bezvzduchová, takže se nebude drtič kolébat a nepotřebuje dofukovat.

U nás dostupný model má motor G160F 5.5HP ~ 3.6kW.

Drcení

Dá se říci, že na syrové větve ze zahradních stromů či drobné nálety je to naprosto vyhovující drtič. Větší větve si vtahuje sám. Oproti největšímu elektrickému drtiči na 400V, který jsem zkoušel nedávno je práce s tímto benzínový výrazně lepší. Samozřejmě je ale náročnější na údržbu.

Email comment