06.08.2010 18:28

Ergostart podle Husqvarny

Ergostart alias smart start je úžasná vymoženost nových benzínových strojů jako sekačky, pily nebo kosy. Funguje to tak, že ve startéru - tedy u pružiny s provázkem, kde pružina slouží pouze ke zpětnému navinutí startovacího provázku - je ještě jedna pomocná pružina, která se taháním za startér napružuje a dává jakési kopance motoru, aby lépe naskočil.

Ne vždy ale konstruktéři přijdou s řešením, které vydrží... které prostě vydrží. Příkladem takového je (nepovedený) startér, který je v křovinořezech Husqvarna HQ333R resp. jak všichni víme v Jonsered BC2236. A je dost možné, že i v jiných modelech.

Proč se nepovedl? Pomocná pružina startéru je totiž opřena v plastu, který zbytečně krátký konec pružiny nedostatečně drží a u pružiny dojde časem ke zdeformování/narovnání onoho uchycení, vytažení z úchytu a zaseknutí/vydření plastu, takže už nenastartujete. Ač není v tomto případě viníkem zrovna plast, ale spíše pružina, která se časem narovná a vyskočí z plastu, je smutným faktem, že plast se po takovéto nehodě vydře a je na výměnu též. Nepříjemné je i to, že celý startér drží v zadní části těla kosy jen samořezný šroub v plastovém závitu, a po pár vyšroubováních je z tohoto dílu taktéž kandidát na výměnu, ovšem již podstatně dražší.

Málokterý ergostart u tohoto křovinořezu přežije záruční dobu. Součástky v ceně 200Kč (pružina 130,- plast 60,-), nikterak nevylepšené (možná je pružina slabší, ale rozhodně zahnutí je stejné). Ovšem to trapné shánění dílů a rozebírání křovinořezu uprostřed rozdělané práce že. Ještě, že se dají koupit verze tohoto křovinořezu bez ergostartu.. nebo jen daly?


Email comment